Signs

Autor: 
Piotr Wojdat
Gerald Cleaver
Wydawca: 
577 Records
Dystrybutor: 
577 Records
Data wydania: 
31.03.2020
Ocena: 
3
Average: 3 (1 vote)
Skład: 
Gerald Cleaver - electronics

Po perkusiście Geraldzie Cleaverze można się spodziewać prawie wszystkiego. Udowadniał już nie raz, że ma głowę pełną pomysłów i lubi przekraczać granice gatunków muzycznych. W zeszłym roku z saksofonistą Larrym Ochsem i gitarzystą Nelsem Clinem wydał album zatytułowany “What Is To Be Done”. Była to płyta o bardzo dużej sile rażenia, napakowana po brzegi energią i kłaniająca się nisko spuściźnie amerykańskiego eksperymentalnego rocka. W 2020 roku Gerald Cleaver również nie próżnuje. Właśnie wystawia na próbę cierpliwość słuchaczy.

Gerald Cleaver wychowywał się w Detroit. To przemysłowe miasto zasłynęło w świecie z wielu muzycznych historii. Jedna z nich miała związek z muzyką elektroniczną, a konkretnie z detroit techno. To właśnie to miasto stało się kolebką tego nurtu, który rozkwitł pod koniec lat 80. i wciąż wraca do łask wraz z jego kolejnymi falami. Gerald Cleaver na swoim albumie “Signs” nawiązuje właśnie do fascynacji tą muzyką.

Na omawianej przeze mnie płycie znajdują się nagrania, które powstawały od 2017 do 2019 roku w studiu Sear Sound w Nowym Jorku. Gerald Cleaver uzbierał ich na tyle, że zmieściły się na albumie z muzyką elektroniczną. Kto oczekuje, że amerykański perkusista gra tutaj choćby przez kilka minut na swoim nominalnym instrumencie, szybko zostanie wyprowadzony z błędu. “Signs” to album z muzyką syntetyczną i zarazem udany eksperyment daleki od klubowych odmian tego nurtu.

To także debiut Geralda Cleavera w nowej roli. Warto posłuchać, jak artysta radzi sobie w tworzeniu muzyki, z którą nie jest kojarzony na co dzień. A kto tęskni za Cleaverem w wydaniu jazzowym, ten już może powoli sięgać po kolejne wydawnictwo artysty. W maju ukazał się jego wspólny album z Danielem Carterem, Matthew Shippem i Williamem Parkerem. Podobnie jak “Signs” znajdziecie go w katalogu nowojorskiej wytwórni 577 Records.

 

1. Jackie’s Smiles, 2. Amidst Curses, 3. Blown, 4. Tomasz, 5. Signs I, 6. Signs II, 7. Signs III, 8. Ferrous Past (bonus track), 9. Radiator (bonus track), 10. Photic Plains (bonus track), 11. Day Red (bonus track),