Personal Selection

Autor: 
Kajetan Prochyra
Grażyna Auguścik
Wydawca: 
MTJ
Data wydania: 
29.08.2011
Dystrybutor: 
MTJ
Ocena: 
4
Average: 4 (1 vote)

Choć podwójny album Grażyny Auguścik nie nazywa się "The Best of", po części jest tego typu składanką - i nie ma się czego wstydzić, bo właśnie ta artystka na takie podsumowanie swojej bogatej kariery, bez wątpienia zasługuje. Tym milej, że tego podsumowania artystka dokonała osobiście, układając album w piękną opowieść o muzyce i o sobie. 

Grażyna Auguścik ma w swym dorobku 14 solowych płyt i niezliczoną ilość muzycznych kolaboracji - od duetu z Urszulą Dudziak, przez gościwnny występ na tzadikowych płytach Cracrow Klezmer Band, po jej główny dziś muzyczny projekt: duet z Paulinho Garicą - brazylijskim gitarzystą i wokalistą. Jedna z naszych najbardziej charakterystycznyk wokalistek od lat mieszka w Chicago, tam koncertuje i wydaje płyty pod szyledem własnej wytwórni. Przez ten czas wzrosła jej popularność w skali globalnej - o jej projekcie "Chopin World Sound" pochlebnie pisał New York Times, a redakcja Chicago Tribune umieściła go w 10tce najważniejszych koncertów w Chicago ostatniego 30lecia (obok Davisa, Fitzgerald, Sinatry i Marsalisa)! Warto by artystka przypomniała o sobie także polskiemu słuchaczowi. 

 

2 godziny ukojenia - taki prezent otrzymujemy płytą "Personal Selection" od Grażyny Auguścik. Kolejne piosenki składają się w piękną całość, gdzie jak po schodkach przechodzimy kolejne motywy - od bossy, przez Stinga (Fragile), Kenny Garretta (Sing a Song of Song), Komedę (Sleep Safe and Warm) po polskie melodie ludowe. W podróży tej obok wokalistki, towarzyszą nam m.in. świetny chicagowski gitarzysta - John McLean, Andrzej Jagodziński, Bogdan Hołownia, Jarek Bester (leader Cracow Klezmer Band, obecnie Bester Quartet), wspomniany już Paulinho Garcia i - niespodzianka - na dwóch niepublikowanych dotąd nagraniach pojawia się Michał Urbaniak - w kołysance z "Rosemary's Baby" i kompozycji "Loving Hearts". Warto tę płytę mieć, czekając na kolejne nagrania artystki, które ponoć już niedługo trafią do naszych sklepów. 

 CD 1: 1. Summer Samba – Grażyna Auguścik & Paulinho Garcia, z płyty Andança; 2. Moon Is A Harsh Mistress – Grażyna Auguścik, z płyty River; 3. Don’t Explain – Grażyna Auguścik, z płyty The Light; 4. Past Forward – Grażyna Auguścik, z płyty Past Forward; 5. Send In The Clowns – Grażyna Auguścik & Bogdan Hołownia, z płyty Pastels; 6. Fragile – Grażyna Auguścik & Paulinho Garcia, z płyty Fragile; 7. Rosemary’s Baby – Grażyna Auguścik extra bonus; 8. If I Were Blue – Grażyna Auguścik, z płyty The Light; 9. Spoza nas – Grażyna Auguścik & Paulinho Garcia, z płyty Andança; 10. Dancing All Around – Grażyna Auguścik, z płyty River; 11. Mother / Matulu -  Grażyna Auguścik, z płyty Past Forward; CD 2: 1. Apelo – Grażyna Auguścik, z płyty The Light; 2. Leaving – Grażyna Auguścik, z płyty Don’t Let Me Go; 3. Loving Hearts – Grażyna Auguścik,  extra bonus; 4. Pradizer Adeus – Grażyna Auguścik, z płyty The Light; 5. Gdy wybierać jeszcze mogłam – Grażyna Auguścik & Paulinho Garcia, z płyty Andança; 6. Sing A Song Of Song – Grażyna Auguścik, z płyty River; 7. Bachianas Brasileiras No.5 (Cantilena) Grażyna Auguścik, z płyty River; 8. River – Grażyna Auguścik, z płyty River; 9. Silver Moonlight – Grażyna Auguścik, z płyty Live Sounds Live; 10. No Return – Grażyna Auguścik, z płyty Past Forward; 11. Lullaby For My Mother – Grażyna Auguścik, z płyty Don’t Let Me