All This I Do For Glory

Autor: 
Piotr Wojdat
Colin Stetson
Wydawca: 
52Hz
Data wydania: 
28.04.2017
Ocena: 
4
Average: 4 (1 vote)
Skład: 
Colin Stetson - saksofon altowy, saksofon tenorowy, saksofon basowy, klarnet kontrabasowy

Aż trudno w to uwierzyć, ale minęło już sześć lat, od kiedy saksofonista Colin Stetson zaistniał w szerszej świadomości słuchaczy. To właśnie wtedy, czyli w 2011 roku, ukazała się druga część wydawniczego cyklu “New History Warfare”. I to właśnie “Judges” spotkało się z dużym zainteresowaniem wszelkiej maści krytyków, którzy jak jeden mąż piali z zachwytu nad zawartością tego oryginalnego dzieła. Album odbił się zresztą szerokim echem przede wszystkim poza jazzowym światkiem. Ze względu na charakter tworzonej przez Stetsona muzyki, nie powinno to szczególnie dziwić.

Kanadyjczyk kontynuuje bardzo dobra passę wydawniczą także i na “All This I Do For Glory” i pokazuje wachlarz umiejętności, z których już zasłynął. Co prawda na profilu artysty w serwisie Bandcamp można wyczytać, że album jest w dużym stopniu inspirowany muzyką elektroniczną z początku lat 90., w tym zwłaszcza dokonaniami Aphex Twina i Autechre, ale niżej podpisany odnosi jednak nieco inne wrażenie. “All This I Do For Glory” to kontynuacja tego, co mogliśmy już usłyszeć na płytach tworzących trylogię “New History Warfare”.

Mamy zatem odniesienia do muzyki minimalistycznej, gdzie główną rolę odgrywa saksofon w kontekście techniki oddechu permanentnego. Słyszymy więc Stetsona przeciągającego frazy w nieskończoność i wprowadzającego słuchacza w permanentny trans. Kanadyjski saksofonista niczym atleta wydobywa dźwięki na jednym oddechu: od melancholijnych i łagodnych pomruków aż po metaliczne, pełne industrialnego zgiełku salwy niczym z karabinu maszynowego. Muzyka Colina Stetsona jest przy tym monumentalna, bogata w różne odcienie nastrojowości, ale też pozbawiona ozdobników. Dzięki temu “All This I Do For Glory” jawi się jako kolejne bardzo udane przedsięwzięcie Colina Stetsona, co powoli staje się w przypadku tego artysty normą.

 
 

1. All This I Do For Glory; 2. Like Wolves On The Fold; 3. Between Water And Wind; 4. Spindrift; 5. In The Clinches; 6. The Lure Of The Mine