Steve Lehman & Orchestre National de Jazz (ONJ) - Ex Machina już na rynku.

Autor: 
Redakcja (Materiały prasowe)
Autor zdjęcia: 
mat. promocyjne

Znakomita informacja dla fanów muzyki Steve’a Lehmana. Jak donosi Pi Recordings ogłosiło datę premiery albumu Ex Machina - nowego dzieła tego wizjonerskiego saksofonisty i kompozytora.

Ex Machina to tym bardziej wyjątkowy album, że nagrany w towarzystwie jednej z najważniejszych orkiestr Starego Kontynentu, nominowanej do nagrody GRAMMY Orchestre National de Jazz (ONJ). Płyta zawiera jak pisze w materiałach prasowych wydawca olśniewający nowy utwór na orkiestrę jazzową wyznaczający nowy standard innowacji w formacie dużego zespołu.

Z kompozycjami zarówno Lehmana, jak i dyrektora artystycznego ONJ, Frédérica Maurina, Ex Machina często wykorzystuje nieziemskie spektralne harmonie, które są wzmacniane i przekształcane w czasie rzeczywistym przez interaktywną elektronikę opracowaną na żywo w IRCAM (Institut de Coordination Acoustique Musique).

Nazwa nowego albumu przywołuje na myśl ikoniczny Tempus Ex Machina kompozytora Gérarda Griseya, a także inspirowane przez Lehmana i Maurina połączenie elektronicznych dźwięków z tradycyjnym akustycznym instrumentarium orkiestry jazzowej. Pod wieloma względami Ex Machina stanowi przedłużenie pracy Lehmana z jego uznanym przez krytyków oktetem, którego przełomowe nagrania były pierwszymi, które skutecznie wykorzystały złożoną harmonię spektralną w kontekście jazzowym.

Płyty Mise en Abîme (Pi 2014) i Travail, Transformation and Flow (Pi 2009) zostały uznane za album roku w plebiscycie krytyków jazzowych NPR oraz za jazzowy album roku według The New York Times. Podczas gdy komputerowe improwizacje przenikają Ex Machina, to wciąż najlepsi soliści ONJ wraz z Lehmanem i jego długoletnimi współpracownikami i członkami Octetu Jonathanem Finlaysonem (trąbka) i Chrisem Dingmanem (wibrafon), którzy niosą dzień.

A oto pełny skład zespołu Lehmana i Orchestre National De Jazz:

Steve Lehman - alto saxophone, electronics
Jonathan Finlayson - trumpet
Chris Dingman - vibraphone
 
Members of Orchestre National de Jazz
Frédéric Maurin - direction, electronics
Fanny Ménégoz - flute, alto flute, piccolo
Catherine Delaunay - clarinet, basset horn
Julien Soro - tenor saxophone, clarinet
Fabien Debellefontaine - baritone saxophone, clarinet, flute
Fabien Norbert - trumpet, flugelhorn
Daniel Zimmermann - trombone
Christiane Bopp - trombone
Fanny Meteier - tuba
Bruno Ruder - piano, synthesizer
Stéphan Caracci - vibraphone, marimba, glockenspiel, percussion, synthesizer
Rafaël Koerner - drums
Sarah Murcia - double bass
Jérôme Nika - generative electronics creation & artistic collaboration
Dionysios Papanikolaou - IRCAM electronics
 
 
Tagi: