Portugalski duet Vicente & Dos Reis na trasie koncertowej w Polsce

Autor: 
Redakcja (Materiały prasowe)
Autor zdjęcia: 
mat. promocyjne

Muzycy improwizujący z Portugalii są w Polsce doskonale rozpoznawalni, zatem na trasę koncertową trębacza Luisa Vicente i gitarzysty Marcelo Dos Reisa nie trzeba nikogo specjalnie zapraszać. Artyści ci grywali już w Polsce, na ogół na zaproszenie poznańskiego „Spontaneous Music Festival”, teraz zaś, po raz pierwszy w duecie, mają zamiar podbić serca wielbicieli muzyki improwizowanej także w innych polskich miastach.

Trasa rozpocznie się 6 czerwca we Wrocławiu. W kolejnych dniach muzycy zawitają do Łodzi, Lublina i Krakowa, by ową pięcioczęściową podróż zakończyć 10 czerwca w Poznaniu, w ramach 29-ej już edycji cyklu koncertowego Spontaneous Live Series”, organizowanego przez Trybunę Muzyki Spontanicznej i Dragon Social Club.

 

Vicente i Dos Reis współpracują ze sobą od ponad dekady. W tym czasie nagrali kilkanaście płyt i stworzyli kilka niekiedy wyjątkowo spektakularnych, europejskich formacji improwizujących. Prawdopodobnie najbardziej cenioną formułą ich muzycznych kooperacji są kwartety. W ramach Chamber 4 Portugalczycy współpracują z pochodzącymi z Francji braćmi Ceccaldi – skrzypkiem Teo i wiolonczelistą Valentinem. Trzy płyty tej grupy każdorazowo lokowały się na czołowych miejscach list prasowych podsumowujących rok w świecie muzyki kreatywnej, choćby na najważniejszej platformie medialnej gatunku „The Free Jazz Collective”. Z kolei w formacji In Layers partnerami trębacza i gitarzysty są holenderski perkusista Onno Govaert i szwedzki pianista Kristján Martinsson (w dorobku dwa albumy). Dwa następne kwartety z udziałem obu Portugalczyków winny być świetnie znane polskim słuchaczom, albowiem oba debiutowały fonograficznie w ramach iberyjskiej serii Multikulti Project i Trybuny Muzyki Spontanicznej. Pierwsza z nich zwie się Points (z udziałem wspomnianego już Valentina Ceccaldiego i portugalskiego perkusisty Marco Franco), druga, to Light Machina (tu muzykują także włoski puzonista Salvoandrea Lucifora i portugalski perkusista João Valinho). Wspomniane formacje, to bynajmniej nie koniec wspólnych nagrań trębacza i gitarzysty. Warto także sięgnąć po nagrania kwintetu Fail Better! (m.in. z udziałem Katalończyka Alberta Cirery, w dorobku trzy albumy) oraz Frame Trio (z belgijskim kontrabasistą Nilsem Vermeulenem, jak do tej pory jeden album).

Po tylu tak różnorodnych doświadczeniach na polu muzyki improwizowanej Vicente i Dos Reis postanowili spróbować sił jedynie we dwójkę. Swój pomysł na muzykę określili jako „(nie)preparowane utwory na gitarę i trąbkę” i mają niecny zamiar zaprezentować go polskiej publiczności w pierwszej dekadzie czerwca.

 

W ramach uzupełnienia wiedzy o niezwykle bogatych portfolio obu artystów, wspomnieć należy o innych muzycznych projektach, realizowanych przez Luisa i Marcelo niezależnie od siebie.

Vicente gra własne utwory w trio i kwartecie oraz jest członkiem formacji takich jak: Vicente/Dikeman/Parker/Drake, Vicente/Gebruers/Govaert, Vicente/Trilla, L3, Vicente/Brice/Sanders, Corda Bamba, Twenty One 4tet, Clouds and Clocks, Deux Maisons, Vicente/Marjamaki, Full Sun Ziva Taubenfelda, czy też Dog Star.

Dos Reis z kolei pracuje z takimi formacjami, jak: Open Field, Pedra Contida, NAP, Staub Quartet, Turquoise Dream, w duecie z Eve Risser, czy Miguelem Falcão.

Podsumowując nasze zaproszenie na koncerty duetu zacytujmy prestiżowe łamy „All About Jazz”: „Dla wymagających słuchaczy obecność (…) Portugalczyków, trębacza Luisa Vicente i gitarzysty Marcelo dos Reisa, jest niemal gwarancją doskonałości”.

 

Oto linki do niektórych albumów Portugalczyków:

https://jaccrecords.bandcamp.com/album/dawn-to-dusk

https://jaccrecords.bandcamp.com/album/the-fall

https://inlayers.bandcamp.com/album/pliable

https://multikultiproject.bandcamp.com/album/light-machina

https://multikultiproject.bandcamp.com/album/points

A jeśli ktoś woli słowo pisane:

http://spontaneousmusictribune.blogspot.com/2021/08/chamber-4-dawn-to-dusk.html

http://spontaneousmusictribune.blogspot.com/2021/05/valinho-vicente-dos-reis-and-lucifora.html

http://spontaneousmusictribune.blogspot.com/2016/10/marcelo-dos-reis-luis-vicente-as.html

 

Pełna lista koncertów:

06.10 Wrocław (Exit)

07.06 Łódź (Ignorantka)

08.06 Lublin (Labirynt, Muzyka Ucha Trzeciego, Vol. 7)

09.06 Kraków (Alchemia)

10.06 Poznań (Dragon, Spontaneous Live Series, Vol. 29)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Tagi: