Piotr Wojtasik International Quartet w Blue Note

Autor: 
Redakcja
Autor zdjęcia: 
Łukasz Szełemej

W piątek 8 lutego w poznańskim klubie Blue Note zagra Piotr Wojtasik International Quartet w składzie: Piotr Wojtasik, Victor Toth, Michał Barański i John Betsch. Jest to projekt, w którym tradycja łączy się z nowoczesnością, echa jazzu lat ‘60 przeplatają się z elementami etnicznymi, a czyste linie melodyczne swobodnie przechodzą w radykalne polirytmie i free-jazzowe improwizacje.

Piotr Wojtasik to jeden z ciekawszych artystów na polskiej scenie jazzowej, bezsprzecznie czołowy jej trębacz, muzyk, który swą wirtuozerską grą podbił serca licznych jazzfanów, zaskarbiając też sobie przychylność krytyki. Jest laureatem wielu liczących się nagród muzycznych, zarówno tych jazzowych, jak i bardziej „popularnych”. Współpracuje z tuzami polskiego jazzu oraz gwiazdami zagranicznymi (Dave Liebman, Reggie Workman, Buster Williams, Kenny Garrett, Billy Hart, Gary Bartz, Vincent Herring, George Cables czy Louis Hayes, a od nagranej wspólnie w 1996 płyty „Kuest” datuje się jego przyjaźń i współpraca ze znanym amerykańskim saksofonistą - Billy Harperem.

Jest także liderem własnych zespołów, wśródk których są projekty specjalne jak Lonely Town z udziałem orkiestry smyczkowej czy Circle - combo jazzowe rozszerzone o instrumenty dęte drewniane. Najczęściej jednak Wojtasika usłyszeć można z autorskim kwartetem. Jest to skład bez instrumentu harmonicznego (trąbka, saksofon, perkusja, kontrabas), a brzmienie zespołu oparte jest zasadniczo na koncepcji lidera oraz indywidualnych cechach i zainteresowaniach poszczególnych muzyków.

John Betsch amerykański mistrz perkusji, absolwent Berkele School of Music, uczeń i współpracownik Archie Sheppa, nagrywający i koncertujący m.in. ze Stevem Lacy.

Michał Barański jeden z najbardziej rozchwytywanych polskich basistów jazzowych, laureat dwóch nagród Fryderyków - za udział w albumie „Umiera Piękno” Agi Zaryan w kategorii muzyka poetycka oraz za album „Assymetry” Zbigniewa Namysłowskiego w kategorii najlepszy album-muzyka jazzowa. W 2008 roku został wybrany przez czytelników Jazz Forum najlepszym kontrabasistą roku.

Victor Toth młody węgierski saksofonista altowy, kompozytor, autor muzyki do współczesnych spektakli tanecznych. Piękne melodie, wyraźny groove i nawiązania do tradycji acoustic i modal jazzu to ogromne atuty jego muzyki.

8.02.2013, Poznań

Blue Note, g. 20:00

Bilety: 60 zł – I miejsca, 50 zł – II miejsca, 35 zł - miejsca stojące