Jazz jantar 2023: Natalia Kordiak i Sundial Trio

Autor: 
redakcja / mat. organizatora
Autor zdjęcia: 
mat.organizatora

Podczas piątkowego wieczora, 17 marca, w Sali Suwnicowej Klubu Żak zdarzą się dwa koncerty ze swoim zespołem wystapi Natalia Kordiak oraz czwarty Sundial. 

W materiałach zapowiadających piątkowe koncerty organizator pisze tak:

To nowa twarz na polskiej scenie jazzowej. Natalia Kordiak - wokalistka, improwizatorka, kompozytorka, nominowana w 2020 roku do nagrody Polskiej Akademii Fonograficznej Fryderyk w kategorii Fonograficzny Debiut Roku – Jazz za album „Bajka”, o której na łamach Jazz Forum Barnaba Siegel pisał tak: „to nie jest tylko „kolejna dobra płyta”. To jest przede wszystkim muzyka inna, muzyka nowatorska i w końcu muzyka naprawdę ciekawa. Zamiast prób dołączania do panteonu „jazzowej piosenki”, Kordiak wybrała drogę znacznie trudniejszą. Jest debiutująca na płycie wokalistka i liderka. Jest sekcja Wykpisz-Pałka – zdolna do wszystkiego. Kto słuchał ich w kwartetach High Definition i Vehemence, ten wie. Jest Mateusz Kołakowski – znany bardziej z pianistycznej awangardy niż jazzowego podgrywania. Jest i druga świeża krew – Przemysław Chmiel na saksofonach. Już sam dobór tak konkretnego zestawu współpracowników wiele mówi o horyzontach

Zamiast standardów i jednostajnie płynących tematów – tematyczna przeplatanka i brak oporów przed graniem free. Zamiast śpiewu – głównie wokalizy. Zamiast przyciągania barwą – szukanie ciekawych dźwięków w pojedynczych zgłoskach i dziwacznych onomatopejach. Bajka! (…) Przedstawmy opowiadających

 

A Łukasz Dębowski w portalu polskaplyta_polskamuzyka.pl pisał: „Aż trudno uwierzyć, że „Bajka” to debiutancki album zespołu Natalia Kordiak Quintet. Chociaż jazz jest punktem wyjścia, to stanowi on tylko podłoże dla muzyki, która ucieka od wyraźnej klasyfikacji. (…) Elementy improwizacji stanowią nie tylko syntezę uchwycenia niebanalnych dźwięków, ale zupełnie też nie przystają do szablonu mainstreamowej wokalistyki. Dzięki temu otrzymujemy przykład muzycznego szaleństwa, a nawet trudnej do uchwycenia energii, którą prowadzi głos artystki. (…) Należy więc wspomnieć o świetnych muzykach, nadążających za pewną wizją, która uchwycona na tej płycie już teraz stała się istotnym wydarzeniem mijającego roku. W skład kwintetu wchodzą – saksofonista Przemysław Chmiel, pianista Mateusz Kołakowski, basista/kontrabasista Alan Wykpisz i perkusista Grzegorz Pałka. Ich współpraca jest niezwykle sugestywna i zawiązuje się we wspólnym punkcie, co przy tego typu projektach jest niezwykle ważne i wcale nie takie łatwe.”

 

W Żaku kwintet Natalii Kordiak zagra materiał z najnowszej płyty „Ytinamuh”, którą wydaje Fundacja Słuchaj, co jest doskonałą rekomendacją dla miłośników jazzu i muzyki improwizowanej. Fundacja znalazła się na liście The New York City Jazz Records w kategorii Label Of The Year, obok tak znanych wytwórni jak ECM, Tzadik, Rougeart i Clean Feed. Od siebie skromnie dodamy, że trzy koncerty Festiwalu Jazz Jantar zostały zarejestrowane i wydane przez Fundację Słucham. Były to: „Sufia / Dominik Bukowski Quartet feat. Amir ElSaffar”, „Rafa RGG & Trevir Watts”, „Awatair plays Coltrane”.

 

A teraz kilka słów o Sundial Trio i znowu oddajemy pole organizatorowi.

Zespoły firmowane przez trębacza Wojciecha Jachnę (lub z jego udziałem) systematycznie pojawiają się na scenie Sali Suwnicowej Klubu Żak.

„Nie ma wątpliwości, że zespół przez lata wypracował charakterystyczne brzmienie. Szkicowe kompozycje oddające pole kolektywnej improwizacji, minimalizm środków, operowanie ciszą i mglista aura zdefiniowały styl obecny na kolejnych płytach. Na najnowszej z nich muzyka jest jednak gęstsza, bardziej skomplikowana, a przez to jeszcze ciekawsza. (…) potencjał tria daleki jest od wyczerpania. IV potwierdza słuszność tego założenia. Nie wiem, czy decydując się na współpracę, muzycy mieli świadomość, jak daleko ich ona zaprowadzi, ale miejmy nadzieję, że to jeszcze nie koniec ich wzajemnego inspirowania się. Kto by się spodziewał, że zainicjowane przed ośmioma laty spotkanie, jak pisał Tomasz Łuczak, „Wojciecha Jachny i dwóch nieopierzonych młodzieńców”, zapoczątkuje jeden z najciekawszych projektów na polskiej scenie jazzowej?” / Jakub Krukowski / jazzpress.pl

A Marek Romański na łamach Audiovideo  pisał: „Jeżeli chcecie postawić pierwszy krok w świecie muzyki improwizowanej, ale boicie się, że okaże się nieprzystępna i zbyt trudna, sięgnijcie po Sundial Trio”.

Tagi: