Jazz Jantar 2022: Kuu! czyli Jelena Kuljić, Frank Möbus, Kalle Kalima i CHristian Lillinger

Autor: 
Redakcja (materiały organizatora)
Autor zdjęcia: 
mat. organizatora (Gregorg Hohenberg)

W finale tegorocznej edycji Jazz Jantar, w niedzielny wieczór zagra Kuu! Dwie gitary elektryczne, perkusja i wokal nie wyglądają na typowy jazzowy zestaw i faktycznie Kuu! - w skład którego wchodzą muzycy z Serbii, Finlandii oraz Niemiec - wymyka się gatunkowym schematom. W jednej chwili potrafią odgrywać technicznie wymagające solówki, by zaraz później porwać autorską wersją "Sabotage" z repertuaru Beastie Boys albo zaskoczyć nastrojowym "My Body is a Cage" zapożyczonym od Arcade Fire. Süddeutsche Zeitung, jeden z największych niemieckich dzienników, opisał to nietypowe połączenie wpływów słowami: Coś całkowicie nowego i ekstremalnie potężnego.

Liderką grupy jest pochodząca z Serbii Jelena Kuljić, wcześniej założycielka Yelena K & The Love Trio, obecnie częściej obecna na scenach teatralnych całej Europy - występowała między innymi w berlińskim Volksbühne czy wiedeńskim Burgtheater, w operach "Wozzeck" i "Lulu" autorstwa Albana Berga, a także jako członkini teatru Münchner Kammerspiele.

Za perkusją zasiada Christian Lillinger, którego publiczność Jazz Jantar może znać z występu tria Dell Lillinger Westergaard z 2021 roku. Współpracował także z tak prominentnymi postaciami, jak Joachim Kühn, Wadada Leo Smith, William Parker, Evan Parker, Joe Lovano, czy Peter Brötzmann. Na gitarach zagrają z kolei Kalle Kalima (muzyk między innymi Tomasza Stańki i Jimiego Tenora) oraz Frank Möbus, lider założonego w 1992 Der Rote Bereich.

Podczas festiwalu Jazz Jantar Kuu! po raz pierwszy wystąpi w Polsce.

Tagi: