Fast Forward 6. Spontaneous Music Festival: trzeci dzień

Autor: 
Redakcja (Materiały prasowe)
Autor zdjęcia: 
mat. promocyjne

Czas płynie nieubłaganie, albowiem przed nami trzeci, ostatni już dzień Spontanicznego Festiwalu w poznańskim Dragon Social Club. Po pierwszych dwóch dniach festiwalowych zostaje z nami załoga barcelońska, a także część artystów krajowego zaciągu. Skład ostatniego dnia uzupełnia zaś pewien duet z Berlina i kolejny polski muzyk, tym razem z Wrocławia. Dziś cztery sety, start znów o 18.00, jak zwykle moc wrażeń przed nami.

Dzień rozpoczyna kolejny skład „ad hoc”, stworzony właśnie przez rzeczonego wrocławianina, klarnecistę Mateusza Rybickiego (na zdjęciu po prawej), kolejnego muzyka z Berlina, czyli Erica Bauera (elektronika) oraz artystów, których poznaliśmy dnia poprzedniego - saksofonistę Michała J. Biela i perkusistę Pere Xirau (na zdjęciu po lewej).

Tuż po tym secie na scenie pojawi się trio Isysxae i istnieje duże prawdopodobieństwo, iż będzie to najgłośniejszy akcent imprezy. Pere Xirau na perkusji, tu ledwie po kilku chwilach przerwy między setami, Tom Chant na saksofonie i festiwalowy „headliner” Ferran Fages na gitarze. Ich pierwsza płyta jest nasycona tak skondensowanym dźwiękiem, iż trwa ledwie 22 minuty z sekundami. Liczymy, że wersja sceniczna będzie choć odrobinę dłuższa, ale równie intensywna.

Czy nasze uszy będą goić się w trakcie kolejnego seta, niech pozostanie pytaniem retorycznym. Przed nami bowiem preparowana trąbka Cariny Khorkhordiny (na zdjęciu w środku) i „rozszerzona” elektronika Erica Bauera. Wielowymiarowa elektroakustyka winna tu zadowolić każdego fana swobodnej (choć może odrobinę zaplanowanej) improwizacji, a z pewnością udanie podprowadzi nas pod finałowy koncert festiwalu.

Ferran Fages tym razem wystąpi w roli kompozytora i dyrygenta. Utwór „Desarbre #1 – score for 5 musicians” napisany został przez Katalończyka specjalnie na potrzeby poznańskiego Festiwalu, a wykona ją Desarbres Ensemble w składzie: Carina Khorkhordina na trąbce, Tom Chant i Michał J. Biel na saksofonie, Mateusz Rybicki na klarnecie i Àlex Reviriego na kontrabasie. Minimalizm, wszechobecna cisza i ekstremalne skupienie, czy jednak coś zupełnie innego? Wszak to spontaniczna impreza, tu nikt nie powinien zakładać, że wie, co się zdarzy na scenie Dragona.

 

Fast Forward 6. Spontaneous Music Festival

6-8 października 2022

Dragon Social Club, Zamkowa 3, Poznań

Trzeci dzień, Sobota 08.10. Start 18:00

Set. 1 Ad Hoc: Pere Xirau / Michał Biel / Eric Bauer / Mateusz Rybicki

Set. 2 Isysxae: Tom Chant / Ferran Fages / Pere Xirau

Set. 3 Carina Khorkhordina / Eric Bauer

Set. 4 Desarbres Ensemble: Ferran Fages (dyrygentura), Tom Chant, Carina Khorkhordina, Michał Biel, Mateusz Rybicki, Àlex Reviriego

 

Eric Bauer – elektronika, także w wersji „extended” (Berlin, Niemcy). Przygodę z eksperymentującą elektroniką zaczynał od solowych ekspozycji. Później mierzył siły w duetach i większych formacjach. Szuka dialektyki pomiędzy dynamiką i statyką dźwięków, lubi zadawać pytania i nieustannie szukać odpowiedzi. Nic nie łączy go z ikonami niemieckiego free jazzu o takim samym nazwisku.

https://ericbauer.bandcamp.com/

Carina Khorkhordina – trąbka (Berlin, Rosja). Artystka jest nie tylko trębaczką, ale także fotografką. Rezyduje w Berlinie od ośmiu lat. Obecnie pracuje nad serią performansów „site-specific” w przestrzeni publicznej miasta we współpracy z różnymi muzykami. Łączy te zainteresowania z możliwościami dźwiękowymi trąbki, nagraniami terenowymi, dokumentacją wideo i fotografią. W obszarze muzyki improwizowanej i eksperymentalnej, jej podstawowe aktywności, to m.in. duet z Ericiem Bauerem, kwartet Slurge (Eric Bauer, Burkhard Beins, Wolfgang Seidel) i Klub Demboh.

https://www.khorkhordina.org/

https://tmrwlabel.bandcamp.com/album/carina-khorkhordina-eric-bauer

Mateusz Rybicki – klarnet (Wrocław, Polska). Improwizator związany ze sceną muzyki improwizowanej i poszukującego jazzu, twórca muzyki teatralnej i filmowej. Duże portfolio ciekawych kolaboracji, m.in. z takimi artystami, jak Alexander Von Schlippenbach, Peter Brötzmann, Tristan Honsinger, Joëlle Léandre, Zlatko Kaučič, Steve Noble, Tristan Honsinger, Axel Dörner, czy Mikołaj Trzaska. Ma w dorobku dziewięć płyt, z których na szczególną uwagę zasługuje „Beauty/Resistance” nagrana razem ze wspomnianymi Léandre i Kaučičem. Jego styl gry jest charakterystyczny, w czytelny sposób odnosi się do tradycji jazzu, czerpie też z ducha muzyki etnicznej i klasycznej.

https://bandcamp.com/tag/mateusz-rybicki

Biogramy pozostałych muzyków zamieszczono w zapowiedziach pierwszego i drugiego dnia Festiwalu.

 

Bilety - 70 zł. Do kupienia tutaj >>> https://tiny.pl/wh2tq

 

Organizatorzy:

Trybuna Muzyki Spontanicznej / Dragon Social Club / Fundacja Mały Dom Kultury

Partner:

kupbilecik.pl

Patroni medialni: Radio Afera, Radio Kapitał, Glissando, Jazzarium.pl

 

Festiwal dofinansowano ze środków budżetowych Miasta Poznań. #poznanwspiera

 

Tagi: