Fast Forward 6. Spontaneous Music Festival: dzień pierwszy!

Autor: 
Redakcja (Materiały prasowe)
Autor zdjęcia: 
mat. promocyjne

Szósta edycja poznańskiego Spontaneous Music Festival startuje dziś o godzinie 19.00. Na scenie Dragon Social Club pojawi się pierwszych sześciu gości festiwalowych, którzy stworzą trzy improwizowane spektakle dźwiękowe.

Festiwal rozpocznie postać wyjątkowa dla tej imprezy, jej niemal stały uczestnik, perkusista i perkusjonalista z Barcelony Vasco Trilla. Muzyk po raz pierwszy pokaże się poznańskiej publiczności w edycji solowej. Zabierze nas do świata tajemniczych dźwięków, które wydawać będą równie tajemnicze przedmioty. Mistyczny spektakl najmniej będzie miał zapewne wspólnego z samą perkusją.

W dalszej kolejności na scenie pojawią się artyści, którzy zagrają ze sobą po raz pierwszy i którzy stworzą pierwszy festiwalowy skład „ad hoc”, a zatem specjalność poznańskiej imprezy. Połączenie brzmienia kontrabasu Àlexa Reviriego, fletu Zosi Ilnickiej i trąbki Timothée Quosta może być doprawdy intrygujące.

Francuski trębacz po krótkiej przerwie powróci na scenę, by zagrać set ze swoim stałymi współpracownikami, z którymi realizuje właśnie europejską trasę koncertową - Benjaminem Whitehillem wyposażonym w niestandardowo preparowaną gitarę i Laure Boer, której akcesoria instrumentalne zdają być owiane tajemnicą. Czeka nas z pewnością wyjątkowa, elektroakustyczna przygoda dźwiękowa.

Zapowiedzi następnych dni festiwalowych już jutro i pojutrze. W piątek i sobotę do Dragona dotrze jeszcze kolejnych dziesięciu artystów!

 

Fast Forward 6. Spontaneous Music Festival, 6-8 października 2022

Dragon Social Club, Zamkowa 3, Poznań

Dzień Pierwszy, Czwartek 06.10. Start 19:00

Set. 1 Vasco Trilla solo

Set. 2 Ad Hoc: Àlex Reviriego / Zofia Ilnicka / Timothée Quost

Set. 3 Timothée Quost / Benjamin Whitehill / Laure Boer

 

Vasco Trilla (na zdjęciu w środku) – perkusja, instrumenty perkusyjne (Barcelona, Katalonia/Portugalia). Aktywny na scenie muzyki improwizowanej od ponad dekady, z bogatą płytoteką (w Polsce wydał mnóstwo płyt, tylko pod szyldami Trybuny Muzyki Spontanicznej czeka już na dziesiąty tytuł!). Jeden z najważniejszych europejskich innowatorów perkusji i instrumentów perkusyjnych. Na naszym festiwalu grał już trzykrotnie, zawsze zaskakując brzmieniem i rozwiązaniami dramaturgicznymi. Stały członek tria Phicus, ma w dorobku albumy m.in. z Marsem Williamem, Martinem Küchenem, Mikołajem Trzaską, Szilardem Mezei, Andreą Centazzo, Timem Daisy. Prawdziwymi akustycznymi majstersztykami są jego liczne albumy solowe.

https://bandcamp.com/tag/vasco-trilla

Àlex Reviriego – kontrabas (Barcelona, Katalonia). Kolejny innowator ze stolicy Katalonii. Pod naciskiem jego drobnego ciała wielki instrument strunowy kona, wydając dźwięki rzadko spotykane nawet na najbardziej eksperymentalnych scenach noise (wystarczy sięgnąć po jego solowe nagrania). Muzyk wielu talentów, wytrawny improwizator, także free jazzowy, jeden z ulubionych partnerów El Pricto i Discordian Records w dużych, ponadgatunkowych projektach. Stały członek tria Phicus, wielbiciel mrocznych dźwięków, które uprawia m.in. pod szyldem Inhumankind, czy też Tholos Gateway (z Vasco Trillą i Colinem Marstonem).

https://bandcamp.com/tag/%C3%A0lex-reviriego

Zofia Ilnicka (na zdjęciu po lewej) – flet (Katowice, Polska). Kompozytorka i improwizatorka od wielu lat związana z wykonawstwem muzyki nowej i improwizowanej. Odważnie eksploruje zaawansowane techniki wykonawcze, zatem wydaje się być idealnie skrojona na potrzeby spontanicznego festiwalu. Zaangażowana w wiele ciekawych projektów, takich jak Trio_io, Layers, Space Welders, Brzoska Kolektyw, Kraków Improvisers Orchestra. Współpracowała z Landjugendorchester NRW, Filharmonią Pomorską oraz Toruńską Orkiestrą Symfoniczną.

https://antennanongrata.bandcamp.com/album/trio-io-new-animals

Timothée Quost (na zdjęciu po prawej) – trąbka, elektronika, głos (Dijon, Francja). Improwizator i kompozytor, który rozwija osobiste podejście do instrumentu poprzez interakcje z urządzeniami wzmacniającymi i zniekształcającymi jego brzmienie. Zaczynał w duecie Astragales (założonym z Pierre’em Juillard), potem pracował w zespołach takich, jak kwintet Escargot czy trio QUAM! Ma też w dorobku dwa jakże efektowne autorskie albumy „Before Zero Crossing” oraz „Flatten The Curve”. To właśnie w tej formule zachwycił nas ubiegłej jesieni w Dragonie! Teraz zagra w trio z Whitehillem i Boer.

http://www.tquost.com/home

Benjamin Whitehill – gitara, elektronika, field recordings (Berlin, Wielka Brytania). Związany ze stolicą Niemiec od dekady, gitarowy trubadur i outsider, wielbiciel swobodnych improwizacji i eksperymentów z dźwiękiem. Wykorzystuje gitarę w zakresie jej potencjału fakturalno-perkusyjnego, preparuje jej brzmienie i łączy z innymi akcesoriami, nie tylko elektronicznymi. Techniki rozszerzone, „feedback” i rezonujące przedmioty, to jego ulubione zabawki. W trio z Quostem i Boer będzie miał szanse poznać kolejne.

https://benjaminwhitehill.bandcamp.com/

Laure Boer – elektronika, instrumenty tradycyjne, instrumenty perkusyjne, głos (Berlin, Francja). Multiinstrumentalistka, której muzyka inspirowana jest z jednej strony hałasem, z drugiej tradycyjnym folkiem. Jej występy to hipnotyczne improwizacje skupione wokół tradycyjnych instrumentów, własnoręcznie wykonanych urządzeń elektronicznych i głosu, śpiewającego lub recytującego w ojczystym francuskim. To tętniący życiem wszechświat, równie wrażliwy, jak brutalny. W trio z Quostem i Whitehillem czeka nas z pewnością prawdziwe szaleństwo!

https://laureboer.bandcamp.com/releases

 

Bilety: I dzień - 60 zł, II dzień - 70 zł, III dzień - 70 zł. Karnety – 160 zł

Do kupienia tutaj >>> https://tiny.pl/wh2tq

Organizatorzy:

Trybuna Muzyki Spontanicznej / Dragon Social Club / Fundacja Mały Dom Kultury

Partner: kupbilecik.pl

Patroni medialni: Radio Afera, Radio Kapitał, Glissando, Jazzarium.pl

Festiwal dofinansowano ze środków budżetowych Miasta Poznań. #poznanwspiera

Tagi: