Fast Forward 6. Spontaneous Music Festival: dzień drugi

Autor: 
Redakcja (Materiały prasowe)
Autor zdjęcia: 
mat. promocyjne

Przed nami drugi dzień szóstej edycji Spontaneous Music Festival w poznańskim Dragon Social Club. Tym razem koncerty rozpoczynają się już o godzinie 18.00. Po pierwszym dniu festiwalowym zostają z nami Zofia Ilnicka, Vasco Trilla i Àlex Reviriego, a dołączają do nich kolejni artyści, którzy przyjadą z Barcelony, Berlina oraz Kopenhagi. Na scenie zamelduje się także pewien muzyk poznański.

To właśnie ostatni z wyżej wspomnianych, Patryk Daszkiewicz (taśmy, efekty) wraz z kontrabasistą Àlexem Reviriego i perkusistą Pere Xirau rozpocznie nowy dzień festiwalowy. Muzycy stworzą kolejny skład „ad hoc”, zatem spotkają się ze sobą w wymiarze artystycznym po raz pierwszy. Czeka nas zapewne dużo niespodzianek, albowiem na scenie Dragona królować będzie młodość i bezkompromisowość.

Tuż po nich zobaczymy i usłyszymy skrzypaczkę Bilianę Voutchkovą i Leną Czerniawską, odpowiadającą w tej konfiguracji za stronę wizualną, słowną, a także predefiniowany materiał dźwiękowy. Artystki zabiorą nas w wyjątkowo tajemniczo zapowiadającą się podróż muzyczną. Po kilkudziesięciu minutach, bez chwili przerwy, do artystek dołączy Vasco Trilla na perkusji i instrumentach perkusyjnych, by stworzyć kolejny na festiwalu skład „ad hoc”.

Następny set piątkowy i znów pierwsze sceniczne spotkanie muzyków: flecistki Zofii Ilnickiej oraz dwóch nowych muzyków festiwalowych, saksofonistów Toma Chanta i Michała J. Biela. Dęte trio, to konfiguracja, która cieszy ucho fanów wielu gatunków muzycznych. W formule swobodnej improwizacji, jakość wydaje się być gwarantowana.

Finał drugiego dnia festiwalu przypadnie w udziale jego „headlinerowi”, czyli gitarzyście Ferranowi Fagesowi. Muzyk zaprezentuje się w sztandarowym „working bandzie” improwizowanej sceny Barcelony, czyli świetnie znanym w Polsce triu Phicus - z Àlexem Reviriego i Vasco Trillą. Niespotykane gitarowe erupcje, ryjący bruzdy w ziemi kontrabas i wielowymiarowa perkusja – to z pewnością będzie jedno z najważniejszych wydarzeń trzydniowej imprezy w Dragonie.

 

Fast Forward 6. Spontaneous Music Festival

6-8 października 2022

Dragon Social Club, Zamkowa 3, Poznań

Dzień drugi, Piątek 07.10. Start 18:00

Set. 1 Ad Hoc: Patryk Daszkiewicz / Pere Xirau / Àlex Reviriego

Set. 2 Biliana Voutchkova / Lena Czerniawska

Set. 3 Ad Hoc: Biliana Voutchkova / Lena Czerniawska / Vasco Trilla

Set. 4 Ad Hoc: Zofia Ilnicka / Tom Chant / Michał Biel

Set. 5 Phicus: Àlex Reviriego / Vasco Trilla / Ferran Fages

 

Ferran Fages (na zdjęciu po prawej) – gitara (Barcelona, Katalonia). Phicus, Isysxae i Tàlveg, to tria, z którymi pracuje na stałe. W każdym jego gitara brzmi inaczej i ma inne zadania do wykonania. Dwa z nich zobaczymy na scenie festiwalowej. Fages, to także wielka historia europejskiej muzyki elektroakustycznej, zarówno tej improwizowanej, jak i komponowanej. W jego przebogatym portfolio znajdujemy płyty takich wydawców, jak Another Timbre, Potlatch, Creative Sources, Entr’acte, Inexhaustible Editions, Discordian Records, Raw Tonk, a także iberyjska seria Trybuny Muzyki Spontanicznej i Multikulti Project, Bocian i Monotype Rec.

https://bandcamp.com/tag/ferran-fages

Tom Chant (na zdjęciu w środku) – saksofon tenorowy i sopranowy (Barcelona, Irlandia). Na przełomie milenium, u boku Eddie Prevosta i Johna Edwardsa, wyznaczał nowe trendy na londyńskiej scenie free impro. Od początku nie stronił od muzykowania w dużych składach, będąc ważnym elementem The Cinematic Orkiestra (jest nim do dziś!), często grywał też z London Improvisers Orchestra. Od ponad dekady związany z Barceloną - pierwsze lata Discordian Records, to niemal wyłącznie jego improwizowane produkcje. Wybitny improwizator, funkcjonujący nieco na uboczu świata, ale dostrzeżony w iberyjskiej serii Trybuny Muzyki Spontanicznej.

https://bandcamp.com/tag/tom-chant

Pere Xirau – perkusja, instrumenty perkusyjne (Barcelona, Katalonia). Zdecydowanie najmłodszy z tegorocznego zaciągu barcelońskiego. Studiowanie w lokalnym i kopenhaskim konserwatorium zaprowadziło go … w mroczne zaułki awangardy, ekstremalnych, niekiedy radykalnych eksperymentów. Skutki tych podróży poznamy w trakcie koncertu Isysxae, inne, bardziej subtelne jego wcielania w trakcie improwizacji „ad hoc”. 

https://isysxae.bandcamp.com/releases

Biliana Voutchkova (na zdjęciu po lewej) – skrzypce, głos (Berlin, Bułgaria). Klasycznie kształcona artystka, swoje liczne talenty rozwija zarówno na polu muzyki komponowanej, performance i sztuk audio, jak i w swobodnej improwizacji. Stałym elementem występów jest jej głos, który idealnie lepi się z preparowanymi frazami skrzypiec. Jej najważniejsze obecnie aktywności, to Splitter Orchestra, Trickster Orchestra, United Berlin, Solistenensemble Kaleidoskop, Voutchkova/Thieke duo, czy Jane in Ether. W roku bieżącym artystka realizuje autorski projekt DUOS2022, który na deskach Dragona przeobrazi się w … trio z instrumentami perkusyjnymi Vasco Trilli i live drawing, tudzież słowem Leny Czerniawskiej. Solą jej dorobku artystycznego są genialne albumy solowe – „Modus Of Raw” i “Seeds of Songs”.

https://bilianavoutchkova.bandcamp.com/

Lena Czerniawska – grafika, poezja, live drawing (Berlin, Polska). Rysowniczka, pisarka, improwizatorka i eksperymentatorka, która próbuje bardziej szukać niż znaleźć, bo „kto znalazł, źle szukał”. Jej ekspresyjne, mroczne grafiki zdobią okładki wielu fantastycznych płyt z muzyką improwizowaną.

https://lenaczerniawska.weebly.com/

Michał J. Biel – saksofon barytonowy (Kopenhaga, Polska). Performer i kompozytor, w przeszłości silnie związany z poznańską i wrocławską sceną muzyki improwizowanej. Obecnie zajmuje się tworzeniem kompozycji instrumentalnych, prac taśmowych oraz muzyki konkretnej. Współtworzy grupę kompozytorską Ensemble Ektòs, ściśle współpracuje z Francesco Toninellim, współtworzy duety instrumentalne z Cosimo Fiaschi, czy Michaelą Tucerową, jest członkiem formacji Szymona Gąsiorka - Pimpono Ensemble oraz E/I.

https://michalbiel.bandcamp.com/

Patryk Daszkiewicz – taśmy, efekty (Poznań, Polska). Artysta ukrywający się za projektem DMNSZ. Udziela się również w innych mniej lub bardziej enigmatycznych przedsięwzięciach, takich jak Sumpf, Kakamina, czy trio Strętwa z Maciejem Maciągowskim i Pawłem Doskoczem, także improwizuje w różnych konfiguracjach. W pracy z dźwiękiem skupia się na operowaniu z zastaną przestrzenią i środowiskiem dźwiękowym. Eksperymentuje z różnymi technikami nagrań i pozostającymi po nich artefaktami.

https://soundcloud.com/demonszy

https://plazach.bandcamp.com/album/str-twa

 

Bilety jednodniowe - 70 zł. Do kupienia tutaj >>> https://tiny.pl/wh2tq

 

Organizatorzy:

Trybuna Muzyki Spontanicznej / Dragon Social Club / Fundacja Mały Dom Kultury

Partner:

kupbilecik.pl

Patroni medialni: Radio Afera, Radio Kapitał, Glissando, Jazzarium.pl

 

Festiwal dofinansowano ze środków budżetowych Miasta Poznań. #poznanwspiera

 

 

Tagi: