Czas na 13 edycję Lublin Jazz Festiwal

Autor zdjęcia: 
mat. promocyjne

Po raz 13 w Lublinie odbędzie się Lublin Jazz Festiwal. To pierwsza edycja bez zmarłej niedawno Barbary Luszawskiej, dyrektor Lubelskiego Centrum Kultury. Pani Barbara i jej działanie w znanczej mierze sprawiło, że lubelski festiwal stał się ważny na polskiej mapie jazzowej. Na scenie festiwalowej regularnie pojawiały się gwiazdy światowego formatu, dobrze zaczął funkcjonować konkurs dla młodych muzyków, zaistniała też sekcja polska i to nie tylko w formie zapraszania zespołów w trasie, ale również w formie projektów specjalnych. 

W tym roku gwiazdami festiwalu Będzie Steve Coleman & Five Elements oraz kwartet Luis Vicente / John Dikeman / William Parker / Hamid Drake. POniże cały festiwalowy program.

 

 

LUBELSKIE PREMIERY / wstęp wolny

 

11 lipca 2022 r. / poniedziałek / godz. 20:00 

Testudo (PL) | premiera

Zespół założony w 2020 roku w Lublinie. Jego muzyka zawiera w sobie elementy różnych gatunków muzycznych, głównie opiera się na free-jazzie, folklorze i muzyce elektronicznej. Artyści poszukują współbrzmień pozwalających na wejście w muzyczny trans i złapanie oddechu od przytłaczającej codzienności. Poprzez improwizację  oraz łączenie licznych styli i technik muzycznych próbują w efektowny sposób kreować artystyczną przestrzeń.

Jan Michalec – trumpet, electronics / Karol Gadzało – double bass / Krzysztof Redas - drums

12 lipca 2022 r. / wtorek / godz. 20:00 

Ronnie N (PL) | premiera

Zespół trzech dobrych znajomych, lubiących punk, disco oraz impro jazz. Tadek, Paweł i Jacek współpracowali ze sobą w ramach różnych projektów i zespołów, grając razem koncerty i nagrywając płyty, jak m.in. „DCMS”, czy „Mikroelementy”. Ronnie N gra własne oraz cudze utwory, jednak nie sposób przewidzieć tego, co wydarzy się na scenie podczas jego występu. Może być głośno i intensywnie, może być cicho i subtelnie, jednak z pewnością ciekawie.

Tadeusz Cieślak - tenor sax, flute / Jacek Steinbrich – double bass, bass guitar, keys / Paweł “Sindi” Stryczniewicz - drums

  

13 lipca 2022 r. / środa / godz. 19:00 

JAZZiNSPIRACJE KONKURS / wstęp wolny

Celami Konkursu są promocja wartościowych projektów muzycznych oraz muzyków inspirujących się w swojej twórczości jazzem, a także umożliwienie im wydania debiutanckiego albumu.

Zespoły zakwalifikowane do koncertu Konkursowego:

– Kosmos

– Michał Schab Quartet

– superminimalizm

 

PROGRAM GŁÓWNY:

 

14 lipca 2022 r. /czwartek/ godz. 19:00 / wstęp wolny

Aga Gruczek Trio (PL)| premiera płyty

Trio jest laureatem Grand Prix konkursu JAZZiNSPIRACJE w ramach 12. Lublin Jazz Festiwalu, co zaowocowało wydaniem pierwszej płyty zespołu pt. “Awakening”. Muzyka grupy w większości opiera się na autorskich kompozycjach liderki – Agi Gruczek - pianistki, keyboardzistki, absolwentki Policealnego Studium Jazzu im. Henryka Majewskiego w Warszawie w klasie Andrzeja Jagodzińskiego. Artystka obecnie kończy Wydział Jazzu i Muzyki Estradowej Akademii Muzycznej im. G. i K. Bacewiczów w Łodzi, w klasie Witolda Janiaka. Ponadto, Aga Gruczek jest stypendystką rektora i finalistką ogólnopolskich konkursów oraz koncertuje w kraju i za granicą w różnego rodzaju projektach. Oprócz tria współtworzy również zespół Magdy Ruty, a także często współpracuje z wokalistami. Jej pianistykę określić można jako wypadkową klasycznego backgroundu oraz inspiracji melodyjnym skandynawskim jazzem oraz popem. 

 

Aga Gruczek – piano / Michał Aftyka – double bass / Kacper Majewski – drums

 

godz. 20:00 / Bilet: 80 zł normalny / 70 zł ulgowy

Stanisław Soyka Kwartet (PL)

Stanisław Soyka  - wokalista, instrumentalista i kompozytor - już od lat należy do grona największych artystów polskiej sceny muzycznej. Komponuje i śpiewa pieśni o miłości, bądź jej braku oraz utwory o tęsknocie i spełnieniu, nie uciekając przy tym od poważnych problemów współczesności. W jego dorobku znajdziemy ponad 30 albumów, z których kilka osiągnęło nawet status multiplatynowych. Artysta nigdy nie poddawał się dominującym trendom - wypracował własny język muzyczny. Należy do grona muzyków, których styl rozpoznaje się od pierwszych dźwięków, a bogactwo jego repertuaru może przyprawiać o zawrót głowy. Soyka w czasie swojej wieloletniej pracy artystycznej stworzył dziesiątki autorskich pieśni. Warto wspomnieć również o tym, że skomponował muzykę do wielu wierszy poetów polskich i ...nie tylko. Zespół stanowi bogatą i niebywale ciekawą paletę osobowości muzycznych.  Jazzowe temperamenty oraz kompetencje jego członków wyzwalają w czasie nagrań i podczas koncertów unikalną moc improwizacji.


Stanisław Soyka – piano, voice; Przemek Greger – guitar;  Kuba Sojka – drums, voice; Zbyszek Brysiak – percussion

 

15 lipca 2022 r. / piątek / godz. 19:00  

Jazz Forum Talents (PL)

Zespół największych talentów młodej generacji polskiego jazzu, wyłoniony spośród muzyków, którzy w 2019 roku brali udział w Jazz Forum Showcase powered by Szczecin Jazz. Każdy z artystów wspaniałej siódemki ma już ugruntowaną pozycję na rodzimej scenie. Posiadają oni na swoim koncie nagrody i wyróżnienia zdobyte na ogólnopolskich i międzynarodowych konkursach. Mogą poszczycić się m.in. wysokimi notowaniami, a także zwycięstwami w dorocznych ankietach czytelników JAZZ FORUM – zarówno indywidualnie, jak i z macierzystymi zespołami. Jazz Forum Talents regularnie występuje na najważniejszych polskich festiwalach jazzowych, a w 2021 roku zaprezentowało się na koreańskim Jarasum Jazz Festival oraz Polish Jazz Festival in Tel Aviv w Izraelu. Co istotne, 18 lutego 2022 nakładem Agencji Muzycznej Polskiego Radia ukazała się płyta live z ich autorską muzyką, będącą  jednocześnie inauguracją wydawniczego cyklu JAZZ.PL, organizowanego przez Program Drugi Polskiego Radia.

Kasia Pietrzko – piano; Maciej Kądziela – alto saxophone; Jakub Mizeracki – guitar; Tomasz Chyła – violin; Kacper Smoliński – harmonica; Roman Chraniuk – double bass; Adam Zagórski – drums

godz. 20:30
DZ’OB (UA)
Najbardziej eklektyczny zespół w tegorocznym lineupie Festiwalu. DZ’OB to zespół elektroakustyczny z Dniepru na Ukrainie, który stara się łączyć tradycję muzyki klasycznej ze współczesną elektroniką. DZ'OB syntetyzuje takie gatunki, jak klasyka, jazz, IDM, techno, czy dubstep, tworząc unikalne brzmienie. Ensemble zaczyna się od wymyślenia na nowo utworów najbardziej ekscentrycznych kompozytorów elektronicznych, jak Aphex Twin i Squarepusher oraz zmiksowania ich z Szostakowiczem i Haydnem. Obecnie, w repertuarze zespołu znajdują się utwory skomponowane przez jego członków oraz w ramach kolaboracji tworzonych z nowoczesnymi kompozytorami. W ukraińskich mediach DZ’OB jest często utożsamiany z „niekwestionowanym liderem lokalnej sceny awangardowej”. Ich rozpoznawalne brzmienie, które zespół określa jako „elektroakustyczny IDM”, jest wyjątkowe już nie tylko na scenie ukraińskiej, ale także europejskiej. W ciągu zaledwie kilku lat DZ'OB  zagrali na wielu największych ukraińskich festiwalach, tj. Koktebel Jazz Festival i Hedonism Festival, Plan B, Am I Jazz oraz Respublica FEST, Jazz nad Dnieprem, czy Docudays. 

Oleksii Badin –  cello / Vasyl Starshynov – oboe / Andrii Yarovyi - drums / Iryna Li – violin / Oleksii Starshynov – bassoon

godz. 22:00 / wstęp wolny

Jam session
Sesja improwizowana artystów z Polski i z zagranicy to doskonała okazja do nawiązania i zacieśnienia więzi nie tylko muzycznych. Jazz, jako środek wyrazu, daje duże pole do improwizacji, z której mogą narodzić się nadzwyczajne utwory oraz projekty muzyczne. W Jam session oprócz muzyków występujących danego dnia w programie festiwalu, udział wezmą również muzycy z Lublina.

 

bilet całodzienny: 90 zł normalny / 70 zł ulgowy

bilet Jazz Forum Talents: 50 zł normalny / 40 zł ulgowy

bilet DZ’OB : 50 zł normalny / 40 zł ulgowy

 

16 lipca 2022 r. / sobota / godz. 19:00 

Moon Hoax (PL)

Moon Hoax to wybuchowa mieszanka osobowości doświadczonych i okrzepłych na międzynarodowych scenach w szeregach takich zespołów jak: Robotobibok, Jazz Band Młynarski – Masecki, 100nka, Abradab, Kaliber 44 czy Ziemia Planeta Ludzi. Muzyka Moon Hoax to przestrzeń, w której liryczna narracja przeplata się z elementami free jazzu, a elektroniczne brzmienia przenoszą nas w nowy wymiar. Jazzowa tradycja przenika się tam z dzikością post-rocka, a wszystko zaklęte jest w zorganizowanych, prawie architektonicznych strukturach dźwiękowych. Jeśli zastanawialiście się jak mogłoby zabrzmieć połączenie Soft Machine z muzyką Komedy i tria Medeski Martin & Wood to powinniście posłuchać formacji Moon Hoax. Zespół powstał w 2013 r. kiedy to ukazał się debiutancki album pod tytułem "Moon Hoax". Nazwa nawiązuje do opinii, że lądowania na księżycu nie było, a materiały fotograficzne i wideo wyemitowane w telewizji, zostały przygotowane w studiu telewizyjnym. Ma ona prowokować do refleksji nad wszystkim, co w naszej rzeczywistości stałe i powszechnie przyjęte za prawdę.

 

Michał Karbowski – guitar, compositions / Jędrzej Łaciak – bass / Przemysław Borowiecki – drums / Filip Owczarski – vibraphone / Klaudiusz Kłosek – trumpet / Jarosław Bothur – sax

 

godz. 20:30 

Steve Coleman and Five Elements (US)

Steve Coleman to amerykański saksofonista, kompozytor oraz wizjoner współczesnej muzyki improwizowanej. Określa się go także jako wielkiego duchem filozofa rytmu i czarnej kultury. Coleman jest powszechnie uważany za jednego z najbardziej wpływowych muzyków swojego pokolenia i jednego z najważniejszych saksofonistów w amerykańskim jazzie ostatnich trzydziestu lat. Przesiąknięty muzyką Charlie Parkera, Johna Coltrane'a , czy Ornette Colemana, stał się jednym z najbardziej niezwykłych głosów saksofonu jazzowego oraz piewcą improwizujących Afroamerykanów, powracających do źródeł własnej kultury. Warto wspomnieć o tym, że w połowie lat osiemdziesiątych został współzałożycielem ruchu M-BASE, w którym to inteligencja oraz duchowość wykreowały nową koncepcję harmonii  i współpracy muzyków w zespole. Najważniejszy zespół artysty to Steve Coleman and Five Elements, działający  już od ponad trzech dekad . Jego znakiem rozpoznawczym jest połączenie amerykańskiej, wielkomiejskiej muzyki z elementami muzyki afrykańskiej diaspory. Aktualna dyskografia saksofonisty liczy ponad 30 płyt. 

Anthony Tidd – bass  / Sean Rickman – drums / Jonathan Finlayson – trumpet / Steve Coleman – sax / Kokayi – wordsmith

godz. 22:00  / wstęp wolny

Niedźwiedź w lesie

Sound system, który od 2005 roku pojawia się na najlepszych imprezach w Polsce. Jego cechą charakterystyczną jest rozpiętość stylistyczna, kompletna nieprzewidywalność i wybuchowa energia wynikająca ze sporej dozy improwizacji i reakcji na klimat pod sceną. Lepiej przyjdźcie w wygodnych butach i z rozgrzanymi biodrami.

 

Envee – turntables / Dominik Trębski – trumpet / Łukasz Moskal - drums

 

bilet całodzienny: 100 zł normalny / 80 zł ulgowy

bilet Moon Hoax: 40 zł normalny / 30 zł ulgowy

bilet Steve Coleman and Five Elements : 70 zł normalny / 60 zł ulgowy

 

 

17 lipca 2022 r. / niedziela /

godz. 19:00 

William Parker/Hamid Drake/John Dikeman/Luís Vicente (US/PT)| premiera

Hamid Drake i William Parker to według wielu miłośników free jazzu jeden z najlepszych duetów perkusyjno-basowych naszych czasów. Osobno również są uznanymi postaciami sceny jazzowej -zapisują się na kartach jej historii licznymi zasługami , a także uznaniem mediów, krytyków i słuchaczy na całym świecie.  Współpraca muzyków rozpoczęła się prawie trzy dekady temu w kwartecie "Die Like A Dog" Petera Brötzmanna. Po wielu kolaboracjach muzycznych, m.in. z Jemeelem Moondocem, Frode Gjerstad, Joe Morrisem, czy Danielem Carterem, połączyli  się też z amerykańskim saksofonistą tenorowym  - Johnem Dikemanem - kontynuując współpracę. Dopełnienie kwartetu stanowi Luís Vicente - portugalski trębacz, który pracował wcześniej z wieloma uznanymi jazzmanami w Europie, m.in. z rezydującym w Holandii Dikemanem, jednak bez udziału dwóch pozostałych muzyków. Już podczas pierwszego spotkania artystów nawiązały się więź i porozumienie, które zaowocowały wydaniem w 2021 r. w czasie pandemii krążka "Goes Without Saying, But It's Got To Be Said", swoją drogą bardzo pozytywnie ocenionego przez krytyków na całym świecie. 

William Parker – double bass / Hamid Drake - drums i percussions / John Dikeman – sax / Luís Vicente - trumpet

 

godz. 20:30

Simsa Fünf (AT)

Zespół założony przez Sebastiana Simsę, wiedeńskiego perkusistę i kompozytora. Muzyczne korzenie kwintetu sięgają jazzu, muzyki improwizowanej, klasycznej, filmowej oraz muzyki ludowej. Młodzi i utalentowani muzycy, wykształceni według akademickich standardów, nie pozwalają odbierać sobie radości płynącej z nieklasycznej gry na instrumentach smyczkowych. O oryginalności tej grupy stanowią  nietuzinkowe instrumentarium oraz bogactwo odniesień stylistycznych, czy niecodzienne brzmienie. Ponadto, wyróżniają się również pomysłowością, objawiającą się intrygującymi kompozycjami perkusisty.  Koncert  jest realizowany we współpracy z Austriackim Forum Kultury w Warszawie. 

Andrej Prozorov – soprano sax / Florian Sighartner – violin / Carles Muñoz Camarero – cello / Heimo Trixner – guitar / Sebastian Simsa – drums

bilet całodzienny: 90 zł normalny / 70 zł ulgowy

bilet: William Parker/Hamid Drake/John Dikeman/Luís Vicente: 60 zł normalny / 50 zł ulgowy

bilet:  Simsa Fünf: 40 zł normalny / 30 zł ulgowy

 

Imprezy Towarzyszące:

16, 17 lipca 2022 r. / sobota, niedziela / godz. 11:00-13:00 | Wirydarz CK | wstęp wolny

Jazz dobry!

Nowe, muzyczno-gastronomiczne przedsięwzięcie w przestrzeni Wirydarza Centrum Kultury, którego ideą jest połączenie świata dobrej muzyki jazzowej z dobrą kuchnią po to, by dobrze zacząć dzień. W tym czasie zapraszamy na okołpołudniowy brunch na świeżym powietrzu, złożony z ekologicznych dań i przekąsek, a wszystko to w akompaniamencie relaksującej muzyki na żywo w wykonaniu muzyków z Polski i Ukrainy.

 

11-17 lipca | Korytarz Oratorium | parter | wstęp wolny
Wystawa plakatów Lublin Jazz Festiwalu

Detailed Festival programme in english version available at lublinjazz.pl

 

Kasa Centrum Kultury:
czynna w poniedziałki w godzinach 10:00-17:00
od wtorku do piątku w godzinach 10:00-18:00 oraz przed każdym biletowanym wydarzeniem. 
tel. 81 466 61 40 oraz 728 474 209 | mail: kasa@ck.lublin.pl

 

Organizator: Impresariat Centrum Kultury w Lublinie
Mail: impresariat@ck.lublin.pl | tel. 81 466 61 09
Klub Festiwalowy : Wirydarz CK i Cafe Centralna

lublinjazz.pl  / ck.lublin.pl  / fb.com/lublinjazz

 

Tagi: