75. urodziny Programu II Polskiego Radia!

Autor: 
Redakcja

75 lat temu, 1 marca 1937 roku o godzinie 13:10 na fali 216,8 wybrzmiał po raz pierwszy sygnał radiostacji Warszawa II, która po wojnie została przemianowana na II ogólnopolski program Polskiego Radia. Przez trzy kolejne dni jubileusz 75-lecia radiowa Dwójka świętuje prezentując na swojej antenie archiwalne audycje, nie zabraknie również przygotowanych na tę okazję koncertów.

Na początku sygnał nadawany był wyłącznie dla stolicy i województwa warszawskiego, a podczas 5-godzinnego programu prezentowano tematykę lokalną oraz muzykę. Szczególne miejsce w programie radiostacji miały słuchowiska nadawane na żywo w cyklu Teatr Wyobraźni pod czujnym okiem Witolda Hulewicza.  

Już od początku swojego istnienia radiostacja pełniła istotną rolę informacyjną. To w Dwójce nadawano sławne przemówienia prezydenta Starzyńskiego, ważną rolę odegrała również podczas obrony Warszawy w 1939 roku. To na antenie Programu II w 1983 roku pierwszy raz popłynęła muzyka z płyty kompaktowej.

Obecna formuła Dwójki niezmiennie funkcjonuje od 1991 roku, kiedy to jej ówczesna dyrektor Elżbieta Markowska poszerzyła zakres prezentowanej tematyki o muzykę poważną, literaturę oraz publicystykę kulturalną. Niezwykle bogata historia Programu II Polskiego Radia to przede wszystkim ludzie i liczne  audycje autorskie o różnorodnej tematyce: audycje i słuchowiska literackie, radiowe festiwale muzyczne, felietony muzyczne, programy sportowe i wiele innych.

Niewątpliwie dzisiaj Program II Polskiego Radia to jedna z nielicznych stacji radiowych, obejmujących zakresem tematycznym nadawanych audycji tak szeroko pojęte zagadnienia kultury i sztuki. W ofercie programowej znajdują się audycje poświęcone informacjom ze świata kultury, prezentowana jest literatura, bogato promowana jest również muzyka klasyczna i jazzowa w postaci licznych relacji koncertowych oraz audycji autorskich, przygotowywanych przez doświadczonych w swojej profesji i cenionych dziennikarzy.

Od 1 do 4 marca na antenie Dwójki wyemitowane zostaną specjalne koncerty urodzinowe:

1 marca

godz. 18:00 - Bester Quartet, czyli nowe oblicze legendarnego The Cracow Klezmer Band akordeonisty Jarosława Bestera.

godz. 19:00 - recital Lukasa Geniušasa w 202. rocznicę urodzin Fryderyka Chopina; transmisja z Filharmonii Narodowej.

godz. 22:00 - Kwintet Wojtka Mazolewskiego, czyli grupa łącząca jazz z innymi gatunkami.

2 marca

godz. 00:00 - DJ Lenar prezentujący własne aranżacje utworów Studia Eksperymentalnego Polskiego Radia, w którym narodziła się polska muzyka elektroniczna.

godz. 19:00 - Krzysztof Jakowicz (skrzypce) i Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia pod batutą Jerzego Maksymiuka wykonają program, na który złożą się utwory Karola Szymanowskiego i jemu współczesnych.

godz. 22:00 - Levity, czyli znakomite jazzowe trio znane ze swej płyty "Chopin Shuffle"; transmisja ze Studia im. W.Szpilmana.

3 marca

godz. 17:00 specjalne wydanie "Five o’clock", którego gośćmi będą znakomici śpiewacy: Urszula Kryger, Anna Radziejewska i Jerzy Artysz, a przy fortepianie towarzyszyć im będzie Katarzyna Jankowska.

4 marca

godz. 19:00 występ Polskiej Orkiestry Radiowej, która pod dyrekcją Szymona Bywalca z koncertem "Generacje XV – młodzi kompozytorzy na 75-lecie Dwójki". Wspólnie z Orkiestrą w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego wystąpią: Katarzyna Duda – skrzypce, Leszek Lorent – perkusja oraz Kamil Walasek – altówka.