1 marca premiera najnowszej płyty Juliana Lage'a - Speak To Me

Autor: 
Redakcja (Materiały prasowe)
Autor zdjęcia: 
mat. promocyjne

Wirtuoz gitary Julian Lage wydaje nowy album w Blue Note,  Speak To Me, wyprodukowany przez Joe Henry'ego. Speak To Me, to intymna i intencjonalna muzyka, osadzona w szerokim spektrum amerykańskich dźwięków, która zachwyca zarówno muzyką gospel, wiejskim bluesem, kalifornijskim słońcem oraz jazzem. Zestaw 13 nowych kompozycji został stworzony wraz z 2-utworowym singlem łączącym mocny, bluesowy utwór "76" z nastrojową, akustyczną balladą "As It Were". Album zawiera również wcześniej wydany swingujący singiel "Omission".

Speak To Me prezentuje gitarzystę w różnych ustawieniach: akustycznie solo, w duecie, w trio z basistą Jorge Roederem i perkusistą Dave'em Kingiem oraz w większym zespole z instrumentami klawiszowymi (z Krisaem Davisem i Patrickiem Warrenem) i dętymi drewnianymi (z Levonem Henrym). Jest to czwarta płyta Lage'a wydana dla Blue Note i stanowi część jego twórczej aktywności, obejmującej także jego udział  w projekcie Trio of Trios Charlesa Lloyda oraz nagrania z Terri Lynn Carrington, Johnem Zornem i Cautious Clay.

"Przez całe życie zawsze reagowałem na muzykę, która niesie za sobą jakąś narrację" - mówi Lage, wyjaśniając, że postrzega swoje ostatnie kompozycje jako rozszerzenie oryginałów z poprzednich albumów, w szczególności jego debiutu Blue Note Squint z 2021 roku. "Wierzę, że muzyka to rodzaj tkanki łącznej, która jest ważna i fajnie jest ją kultywować".

Kiedy Joe Henry - wokalista, autor tekstów i producent odpowiedzialny za przełomowe albumy Solomona Burke'a, Allena Toussainta i wielu innych - po raz pierwszy usłyszał utwory Lage'a w surowej formie, powiedział, że ten projekt urzekł go natychmiast: "Pomyślałem: Jak możemy nagrać płytę, na której Julian improwizuje i przekształcić to w osobne kompozycje?".

Lage podziwia sposób, w jaki Henry zdołał ukształtować klimat Speak To Me"Bardzo dyskretnie kierował pracą nad albumem" - mówi. "Joe tworzy przestrzeń, w której wszystko może się wydarzyć. Czasami oznacza to usunięcie wszystkich z drogi lub ochronę melodii przed wejściem komuś w drogę. To tak, jakby miał pole siłowe wokół projektu".

Speak To Me jest będzie dostępny na czarnym winylu, płycie CD i w wersji cyfrowej, a także w ekskluzywnym wariancie kolorowej płyty winylowej zawierającej bonusowy utwór "Cars/Colors".

Tagi: