Wrocław

Unimaginable Game

Trębacz Artur Majewski, którego znamy m.in. z takich zespołów jak Robotobibok, Mikrokolektyw czy Foton Quartet, zdaje się spieszyć powoli. Nie jest artystą, o którym moglibyśmy powiedzieć, że jest bardzo aktywny wydawniczo. Na regularne, studyjne płyty flagowego projektu Majewskiego, czyli Mikrokolektywu, trzeba czekać stosunkowo długo. Podobnie było z jego pierwszą solową płytą, która od momentu nagrania przeleżała w archiwach artysty prawie cztery lata. “Unimaginable Game” ujrzała jednak w końcu światło dzienne na Bandcampie i jest dostępna w różnych formatach elektronicznych.

Omnibus Pimps - Supersilent, John Paul Jones i Stian Westerhus na Avant Art Festival

Supersilent z każdą kolejną płytą brzmią bardziej lirycznie i trochę nudniej. Na szczęście we Wrocławiu postanowili sobie to odbić. Ich improwizowany koncert z Johnem Paulem Jonesem i Stian Westerhusem równie często odnosił się do jazzu, jak do glitchów, noise'u i hardcore'u.  

Kawaguchi/Takase - miasto w fortepianie na Art of Improvisation

Piąta część wspólnego projektu tancerki Yui Kawaguchi i pianistki jazzowej Aki Takase już 21 czerwca we Wrocławiu. „Cadenza – Die Stadt im Klavier V" to spotkanie muzyki i tańca na najwyższym światowym poziomie. Wydarzenie to odbędzie się w ramach festiwalu Art of Improvistation Meeting. 

Nie taki Botti straszny, jakim go malują

Przyznam szczerze... mój plan na ten wieczór był prosty : fotografuję tyle ile nam będzie wolno i zwijam się do domu. Po sobotniej uczcie akustycznej jaką zaserwował we Wrocławiu Piotr Wojtasik ze swoim kwartetem słuchanie Botti'ego wydawało mi się całkowicie nierealne.

Ostatni akord - Janusz Szrom we wrocławskim Vertigo

To był ostatni koncert jazzowy roku 2012 we Wrocławiu. Z inicjatywy powstającego klubu "Vertigo" w Sali Rycerskiej wrocławskiego Ratusza 28.12.2012 wystąpił Janusz Szrom z triem Zbigniewa Wrombla. Koncert nosił tytuł "Śpiewnik" i był jazzową interpretacją ulubionych piosenek polskich sprzed lat.

O ton głośniej od ciszy - Marcin Wasilewski Trio we Wrocławiu

To był pod wieloma względami niezwykły koncert. W piątek, 16. listopada w sali koncertowej Polskiego Radia wystąpił jeden z najlepszych polskich zespołów jazzowych, Trio Marcina Wasilewskiego. Niezwykły dlatego,że organizatorem tego wydarzenia był nie istniejący jeszcze fizycznie klub jazzowy „Vertigo”. Niezwykły, bowiem odbywał się w dniu, w którym we Wrocławiu występowała Diana Krall a sala była wypełniona nieomal w całości. I niezwykły, bo słuchacze dostali markowe gadżety i … czekoladki.

Candy Dulfer w Hali Orbita

Prześliczna sa... sakso... saksofonistka la la la, aż chciałoby się sparafrazować Skaldów. Candy Dulfer, bo o niej mowa, w zeszły piątek odwiedziła Wrocław wraz ze swoim siedmioosobowym zespołem i materiałem z ostatniego krążka, o jakże adekwatnym do tytule - “Crazy”.  Światła UV, dubstep, fluorescencyjna spódnica i eksplozja kolorów. Czy to brzmi jak koncert jazzowy? Jak widać tak.

KonKubiNap w klubie Firlej

KonKubiNap - ta turnauowska zabawa słowem, jak się pewnie większość fanów domyśla, skrywa zlepek trzech nazwisk, a nazwiska to z pewnością znane i uznane. Za bębnami, nagradzany wielokrotnie jako najlepszy polski perkusista - Cezary Konrad, na gitarze basowej Robert Kubiszyn, znany również z kontrabasowych pochodów u polskich i zagranicznych artystów oraz oczywiście: sprawca całego zamieszania - Marek Napiórkowski.

EthnoJazz: Nneka jako piąty element

Nazwa klubu – Eter - wpasowała się idealnie w wydarzenie jakim był koncert Nneki we Wrocławiu. Starożytni uważali eteryczny "piąty element" za jednoczący cztery podstawowe znane nam żywioły. Taką umiejętność niewątpliwie posiadła artystka, tak wspaniale łącząc muzykę soul z afrykańskimi rytmami.

Strony