Anna Maria Jopek

Globalna Polanna

Nie od dziś wiadomo, że związków twórczości Anny Marii Jopek z muzyką etniczną, wywodzącą się z różnych kultur i krajów świata, jest bardzo wiele. Związki te mają swe korzenie już we wczesnym dzieciństwie artystki -  miała ona bowiem styczność z polską muzyką ludową za sprawą ojca, tenora w zespole Mazowsze, Stanisława Jopka.

Za kulisami Wielkiej Polanny

Już jutro, we wtorek 26go listopada w Sali Kongresowej odbędzie się koncert Wielka Polanna. Anna Maria Jopek zaprezentuje wariację na temat materiału z płyty „Polanna”, która ukazała się dwa lata temu. Do tego niezwykłego koncertu wokalistka zaprosiła komplet artystów jaki towarzyszył jej podczas sesji nagraniowej. Na scenie towarzyszyć będzie jej m.in.

Palm Jazz: Ptasie Requem Dhafera Youssefa

Dhafer Youssef tunezyjski multiinstrumentalista i wokalista będzie gwiazdą festiwalu Palm Jazz. 29 października zagra w gliwickim Centrum Kultury Jazovia - dzień po premierze swojej najnowsze płyty „Birds Requem”.

Anna Maria Jopek i Kroke w Bielskim Centrum Kultury

Bielsko-Biała znane jest z dwóch dużych festiwali - Zadymki Jazzowej oraz Jazzowej Jesieni, ale pomiędzy nimi także gra się tu dobrą nutę. 11 maja w Bielskim Centrum Kultury wystąpiła Anna Maria Jopek z zespołem Kroke. Kroke przyjęli swoją nazwę od słowa oznaczającego Kraków w języku Jidysz, a to dlatego, że zespół pierwotnie utożsamiał się z muzyką klezmerską. Słychać w ich utworach także klimaty bałkańskie, a ostatnio już można śmiało mówić o "world music", bowiem czerpią z muzyki etnicznej wielu kultur.

Peter Gabriel na Life Festival Oświęcim.

Od pierwszych sekund finałowego koncertu Life Festival w Oświęcimiu, gdy na scenie, zza czerwonego ekranu, wyłoniła się The New Blood Orchestra a z nią Peter Gabriel, czuło się, że artyś

Live & Let Live - Love for Japan

Japonia zajmuje na jazzowej mapie świata miejsce szczególne. Od lat tamtejsza publiczność kocha muzykę improwizowaną, właściwie w każdej, nawet najbardziej eksperymentalnej formie. John Zorn, zafascynowany (z wzajemnością) krajem kwitnącej wiśni, ma nawet swój japoński pseudonim - Dekoboko Hajime. Japońskie wydania europejskich i amerykańskich płyt jazzowych często zawierają dodatkowe, niepublikowane utwory czy inne dodatki - i zawsze są łakomym kąskiem dla kolekcjonerów na całym świecie.

Haiku

„Moja Japonia zaczyna się na strychu żoliborskiego domu, gdzie się wychowałam. Rodzice – wędrowni artyści – składowali tam pamiątki z koncertów. W czasach kiedy niewielu z nas podróżo­wało, w ciemnej komunie mojego dzieciństwa, Rodzice – złote ptaki – mogli docierać do odległych zakątków świata, szczerze wyśpiewując wielkość Polskiej muzyki ludowej. Najpiękniejszymi przed­miotami strychu mej pamięci są wachlarz z malowanymi ręcznie kwiatami i porcelanowa lalka w czerwono-złotym jedwabnym kimonie – z Japonii. Godzinami mogłam ich dotykać i studiować de­tale.