Maciej Obara

Saksofonista altowy Maciej Obara jest absolwentem Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach w Instytucie Jazzu i Muzyki Rozrywkowej. Już podczas studiów założył własny zespół Maciej Obara Trio, który szybko ugruntował swoją pozycję w środowisku artystycznym.
Trio prowadzone przez Macieja Obarę odniosło wiele sukcesów, dzięki którym zajęło istotne miejsce w czołówce polskich zespołów jazzowych.

Swoją karierę rozpoczął nagraniem pierwszej płyty zatytułowanej "Message from Ohayo" wraz z Maciejem Garbowskim (bass) i Krzysztofem Grdziukiem (prekusja).

W roku 2007 zaprosił do współpracy saksofonistę Antoine Roneya, czołowego przedstawiciela nowojorskiej sceny jazzowej. Wynikiem tej współpracy była ogólnopolska trasa koncertowa.

W późniejszym okresie istotony wpływ na kształt twórczości Macieja Obary miała jego współpraca z Tomaszem Stańko.

Wówczas to Obara wziął udział mi. in. w międzynarodowym projekcie trębacza "Tomasz Stanko Special Project" podczas Bielskiej Jesieni Jazzowej 2007, w składzie: Tomasz Stanko, Alexi Tuomarila, Jakub Bro, Anders Jormin, Sławomir Kurkiewicz, Joey Baron oraz w projekcie Tomasza Stańki New Balladyna Quartet.

W roku 2008 Maciej Obara narał drugą autorską płytę "I can do it", która została entuzjastycznie odebrana przez słuchaczy oraz krytyków. Oto komentarz do płyty napisany przez Tomasza Stańko:
"Już pierwsze dźwięki najnowszej płyty Macieja Obary wzruszyły mnie, wprowadziły w czar tej muzyki (...) Jego muzyka jest silna, dojrzała, głęboka, pełna czaru, piękna. Jest jego własna."

W listopadzie 2009 Maciej Obara zaprezentował swój nowy projekt "Obara Special Quartet", do którego zaprosił czołówkę nowojorkiej awangardy muzycznej działającej w "School of Improvisational Music": Ralph Alessi (tr), Mark Helias (bass), Nasheet Waits (dr).
Trasa koncertowa, która odbyła w się w listopadzie 2009 r. w Polsce, była przygotowaniem do sesji nagraniowej w Nowym Jorku. W styczniu następnego roku Obara nagrał płytę w tym składzie zatytułowaną ''Four" w studio Systems Two na Brooklynie.

Podróż do Nowego Jorku zaoowocowała również nagraniem drugiej płyty z Johnem Lindbergiem (bass) i Harveyem Sorgenem (drums). Projekt nosi nazwę MaMuGe 3. W listopadzie 2010 płyta MaMuGe 3 zostało wydane przez Ars Cameralis Records. W tym samym czasie muzycy zagrali trasę promująca płytę w Polsce i za granicą.

Najważniejszy wpływ na kierunek obranej drogi artystycznej Macieja Obary miała współpraca z Tomaszem Stańko, Antoinem Roneyem, Alexem Tuomarilą, Jakubem Bro, Andersem Jorminem, Joey Baronem, Ralphem Alessim, Markiem Heliasem, Nasheetem Waitsem, Johnem Lindbergiem i Harveyem Sorgenem.

Recenzja najnowszej płyty: