Three Stories

Autor: 
Maciej Karlowski
Eldar Djangirov
Wydawca: 
Masterworks Jazz / Sony Music
Ocena: 
3
Average: 3 (1 vote)

Po raz piąty jeśli nie liczyć płyt nagrywanych dla mniejszych oficyn wydawniczych, młody amerykański pianista kirgizkiego pochodzenia Eldar Djangirov wkracza na płytowy rynek. Od lat sześciu jest związany na rożnych zasadach z koncernem Sony Music, co jest gwarantem, że jego muzyczne osiągnięcia będą miały szansę na szeroki impakt w świecie jazzu. Jego najnowszy krążek zatytułowany „Three Stories” to płyta, dzięki której po raz pierwszy możemy zakosztować Eldarowskie sztuki fortepianowej w czystej formie, bez akompaniamentu sekcji rytmicznej, bez specjalnych i okazjonalnych gości. Recital solo – zapewne największe wyzwanie przed jakim może stanąć instrumentalista, wydaje się niczym bułka z masłem dla tego niespełna 25 letniego pianisty. Ale czemu się tu dziwić skoro już jako 12 latek wziął udział w słynnym radiowym programie Marian McPartland „Piano Jazz”, a przed 18 rokiem życia nagrał trzy autorskie albumy.

Pirotechniczne umiejętności pianistyczne Eldara przywodzące na myśl Oscara Petersona czy nawet Arta Tatuma, a także znajomość estetyki rozpiętej pomiędzy Keithem Jarrettem i Herbie HAncockiem niemal predestynują go aby samemu zasiadać za fortepianową klawiaturą. Nie przeszkadza mu także korzystanie z szalenie zróżnicowanego repertuaru. Muzyka Klasyczna (J.S. Bach czy Scriabin),  standardy z american songbook (także i te napisane przez George'a Gershwina) oraz klasyczny jazz Parkerowski i Monkowski  w rękach Djangirova układają się w program, któremu nie jest łatwo odmówić spójności.

 

1. I Should Care, 2. Prelude in C-major, 3. Darn That Dream, 4. Windows, 5. Etude Op.2 no.1, 6.In Walked Bud, 7. Three Stories, 8.So Dams Lucky, 9. Embracable You, 10. Russian Lullaby, 11. Air On A G String, 12. Empromptus, 13. Rhapsody in Blue, 14. Donna Lee