Simultaneous Expression

Autor: 
Maciej Karłowski
New Trio
Wydawca: 
Tokarnia Music Production
Ocena: 
4
Average: 4 (1 vote)

Jak ktoś lubi skrzypce w jazzie to nie powinien się zastanawiać i czym prędzej kliknąć ikonkę „kup teraz” i poczekać chwilkę aż listonosz płytonosz przyniesie mu przesyłkę. Potem już tylko trzeba zarezerwować sobie godzinkę wolnego i oddać się muzyce New Trio. Jeśli ktoś dodatkowo lubi organy Hammonda to bym szybciej powinien skorzystać z możliwości internetowych zakupów, a jak dodatkowo poważa perkusistów i widzi w nich serce jazzowego teamu to zamiast czytać ten tekst od razu niech przejdzie do sklepu.

Wierzę, że są tacy, więc to teraz napiszę nie ma kompletnie żadnego znaczenia i zamieszczam tu tylko dlatego, że inaczej nie wypada. A i jeszcze dziennikarski obowiązek nakazuje mi napisać, że New Trio to grupa unikatowa, chyba nie tylko na polskim rynku. Skrzypce, Hammond i perkusja to zestawienie dziś nie często spotykane. Owszem były czasy kiedy w takiej formule grywał Jean-Luc Ponty, Alex Blake czy Mike White, ale dzisiaj to już medium lekko passe. Dobrze więc się stało, że Mateusz Smoczyński wraz z bratem Janem i rosyjskim perkusistą Alexem postanowili ją wskrzesić i jeszcze lepiej, że uczynili to w tak smakowity i brawurowy sposób. Jeśli ktoś koniecznie potrzebuje wskazówek gdzie na jazzowej mapie można umieścić muzykę z tej płyty to niech zaryzykuje przestrzeń pomiędzy wspomnianym Pontym a Williamsowskim Life Time. Z tą tylko różnicą, że Mateuszowi bliżej do Seiferta i Coltrane'a niż Ponty'emu kiedykolwiek było, Jan wcale nie kopiuje Larry'ego Young, a Alex bębni bardziej jak Elvin Jones niż Tony Williams. Zresztą przekonacie się sami , kiedy popłyną  pierwsze dźwięki, no choćby wybornej kompozycji „The Old Tune”. 

1. Simultaneous Expression, 2. Reels, 3. India Groove, 4. Hevy Blow, 5. The Old Tune, 6. Abdominal Pain, 7. Bari Groove, 8. Naima, 9. Failures Waltz, 10. Untiteled Song