Returnings

Autor: 
Andrzej Kalinowski
Jakob Bro
Wydawca: 
ECM Records
Data wydania: 
23.03.2018
Ocena: 
4
Average: 4 (1 vote)
Skład: 
Jakob Bro - gitara; Palle Mikkelborg - trąbka; Thomasa Morgana - kontrabas; Jon Christensen - perkusja;

Jakob Bro jest duńskim gitarzystą i kompozytorem, w kwietniu br. ukończy 41 lat, ma w swoim artystycznym dorobku wiele nagród oraz wyróżnień duńskiego przemysłu muzycznego w dziedzinie jazzu. Jego dyskografia to 14 płyt autorskich i tyle samo zaproszeń na sesje nagraniowe, między innymi przez Tomasza Stańko i Paula Motiana.

Muzyka Bro zawiera w sobie odniesienia do współczesnej sceny neofolkowej, muzyki elektronicznej i minimalistów. Zaryzykuję tu stwierdzenie, że twórczość Bro jest synonimem wrażliwości estetycznej osób wychowanych na nagraniach Bjork, produkcjach Warp Rec, skandynawskiej kulturze muzycznej i wybranych przedstawicielach współczesnego amerykańskiego jazzu: Bill Frisell, Kurt Rosenwinkel, Craig Taborn. Muzyka Bro doskonale wpasowuje się w estetyczne ramy ECM records, wzbogacając bogaty katalog nagrań gitarowych monachijskiego wydawcy, płyt: Johna Abercrombiego, Ralpha Townera, Billa Frisella, Pata Metheny czy Terje Rypdala.

Najnowsza płyta duńskiego gitarzysty - „Returnings” - jest podobna do poprzednich, spokojna i melodyjna, estetycznie wyrafinowania, słucha się jej z wielką przyjemnością. Osiem zbliżonych charakterem i nastrojem kompozycji, 42 minuty muzyki napisanej zespołowo, wspólnie zaimprowizowanej, nic ponadto i nic mniej - muzyka mebluje przestrzeń w której przyszło nam jej słuchać, wywiera wpływ, buduje nastrój chwili niczym ambientowe suity Briana Eno. I tak jak nasze oczy potrzebują czasem spojrzeć gdzieś w dal, aby odpocząć, podobnie jest podczas słuchania płyty „Returnings”. Do udziału w nagraniach Bro zaprosił legendarnego duńskiego trębacza, kompozytora i aranżera Palle Mikkelborga, sekcję stanowią niezawodni Thomas Morgan i Jon Christensen. Jednym się ta muzyka bardzo spodoba, osobom poszukującym w muzyce większej ilości zdarzeń, zapewne spodoba się mniej, ale tak to już jest w przypadku ostatnich produkcji spod znaku ECM, w czasach kryzysu najważniejsza staje się komunikatywność.

1. Oktober; 2. Strands; 3. Song For Nicolai; 4. View; 5. Lyskaster; 6. Hamsun; 7. Returnings; 8. Youth;