Popyt

Autor: 
Urszula Nowak
Szymon Mika / Mateusz Pałka
Wydawca: 
Szymon Mika / Mateusz Pałka
Dystrybutor: 
https://palkamikaquartet.bandcamp.com/releases
Data wydania: 
16.03.2015
Ocena: 
4
Average: 4 (1 vote)
Skład: 
Mateusz Pałka – piano, Szymon Mika - guitar Alan Wykpisz - double bass, Grzegorz Masłowski - drums

Pierwsze albumy w karierze często przypominają papierki lakmusowe. Oczekujemy, że posłużą do wykrycia stężenia substancji potocznie zwanej "talentem". W przypadku płyty kwartetu Mateusza Pałki i Szymona Miki nasza percepcja gwałtownie zmienia swoje zabarwienie. Jest talent, pomysł, lekkość, chciałoby się powiedzieć - szlachetność w brzmieniu. Imponuje nie tylko wysoki poziom instrumentalny, ale przede wszystkim jakość kompozycji.
Siedem znakomicie zagranych utworów to autorski materiał uzupełniony przez energiczne  "Airegin" Sonny'ego Rollinsa. Kompozycje liderów składu zasługują na słowa dużego uznania. Radość słuchania czerpałam z niemal każdej frazy, która znalazła sie na krążku "Popyt". Wszystkie utwory łączy liryzm. Jest w nich jakiś spokój, czystość. Nie znaczy to jednak, że ciąży nad nimi akademicka poprawność. Przeciwnie. Młodzieńczy temperament słychać w sposobie improwizowania i budowania napięcia w utworach. Każdy z nich ma swoją kulminację, jakiś wyraźny punkt zwrotny, w którym mamy się zatrzymać i odnaleźć sens wszystkich zagranych dźwięków. Przestrzeń stworzona w ten sposób wydaje się być szeroka, otwarta, ale co ciekawe - nie wyznacza jej ilość nut w takcie, a zdecydowanie jakość i sposób ich połączenia.

Stylistyczna różnorodność świetnie eksponuje technikę i  muzyczną erudycję zarówno gitarzysty, jak i pianisty. Trudno wskazać jedną kompozycję, która w sposób szczególny każe na siebie zwrócić uwagę. "Zakaz smutku" Szymona Miki z pięknym otwierającym solo gitary intryguje w równym stopniu, co pełne ciekawych harmonii "Spring is Coming" Mateusza Pałki. Muzyka duetu płynie, każdy z nich ma znakomitą okazję zaprezentować swoja biegłość instrumentalną, również dzięki czujnej i niezwykle precyzyjnej sekcji rytmicznej w składzie: kontrabasista Alan Wykpisz oraz perkusista Grzegorz Masłowski.
Nie trzeba wielu słów, by zachęcić do sięgnięcia po tak ładnie i estetycznie wydany album, jakim jest "Popyt". Nie trzeba ich także zbyt wielu, lub może wcale, by namówić słuchaczy do ponownego odsłuchu płyty Mateusz Pałka/Szymon Mika Quartet. To muzyka, która ma w sobie wolność i kolor.

1. Opening, 2. Zakaz Smutku, 3. his Is Not The Time For a Barber, 4. Nóż w Maśle, 5. Airegin, 6. Popyt na Monke, 7. Spring Is Comming