Healing

Autor: 
Marta Jundziłł
Aga Derlak Trio
Wydawca: 
Hevhetia
Data wydania: 
19.04.2017
Ocena: 
4
Average: 4 (1 vote)
Skład: 
Tymon Trąbczyński - kontrabas, Szymon Madej - perkusja, Aga Derlak - fortepian

Drugi album, nagrany świeżo po nagrodzonym Fryderykiem debiucie, to spore wyzwanie dla młodych muzyków.  Z jednej strony, trzeba sprostać oczekiwaniom słuchaczy i spłacić zaufanie krytyków, nagrywając materiał przyciągający uwagę. Z drugiej – podążać indywidualną drogą i grać czystą nieskażoną manierycznym myśleniem muzykę. Trio Agi Derlak podczas nagrywania płyty „Healing” zdecydowanie poszło w tę drugą stronę. Czasem wystarczy postawić na wiarygodność emocji, a wówczas brzmienie obroni się samo.

Aga Derlak Trio to zespół młodych muzyków, których w średniej szkole muzycznej połączyła wspólna muzyczna zajawka. Aga Derlak przy fortepianie, Tymon Trąbczyński na kontrabasie Szymon Madej na perkusji – to skład, który powstał pod koniec 2012 roku, z inicjatywy pianistki. Żeby było śmieszniej, to pierwszy zespół frontmenki, sformowany po niespełna trzyletniej edukacji jazzowej artystki. Jak widać - zażarło, bo trio w stałym składzie działa nieprzerwanie od pięciu lat. Na koncie ma mnóstwo nagród (m.in. Fryderyk 2016 za Fonograficzny Debiut Roku, czy II nagroda na konkursie Jazz Juniors (2013)), dwa albumy i coraz większe zainteresowanie wśród muzycznych mediów, a co ważniejsze – wśród realnych słuchaczy.

Drugi album Aga Derlak Trio- „The Healing” - to śmiała kontynuacja muzycznych tendencji z „First Thought”. Utwory na płycie, są co prawda bardziej zrównoważone i spokojne, niż w przypadku pierwszego wydania, ale mimo to stanowią znacznie ciekawszą propozycję, zarówno pod względem formy, jak i płynności technicznej, podczas skondensowanych improwizacji.

„The Healing” to bardzo liryczny album (dosłownie światowe „The World”, czy refleksyjny „Before Sleep”), na którym prym wiedzie przestrzenne pojmowanie intymnego współbrzmienia pomiędzy trzema muzykami (otwierające „Waiting”). Kompozycje zebrane na albumie, to autorskie utwory, które pokazują również smykałkę do tworzenia niebanalnych, choć bardzo romantycznych melodii. Aga Derlak jako największą inspirację do powstania „The Healing” wskazuje twórczość Geralda Claytona. I rzeczywiście, na albumie polskiego zespołu można doszukać się brzmienia, charakterystycznych motywów, surowych przebiegów czy pulsującej artykulacji typowej dla amerykańskiego pianisty („One Step Back To Move Forward”).

Aga Derlak Trio nie potrzebuje zaawansowanej promocji, by dotrzeć do dużego grona słuchaczy. Ich muzyka broni się sama. Koncertują po całej Europie, biorą udział w licznych festiwalach, zdobywają istotne nagrody i zyskują zasłużoną popularność, teraz już nie tylko wśród jazzowych maniaków. Bo dobra muzyka zawsze się obroni.

1. Waiting; 2. The World; 3. The Ultimate Love; 4. Recovery; 5. Repetitive Dream; 6. Before Sleep; 7. Mind The Things You Follow; 8. Fears And Hopes; 9. One Step Back To Move Forward