Focus

Autor: 
Maciej Karłowski
Arthur Blythe
Wydawca: 
Savant Records
Dystrybutor: 
Multikulti
Data wydania: 
30.07.2002
Ocena: 
4
Average: 4 (1 vote)
Skład: 
Arthur Blythe - alto sax; Gust William Tsilis - concert grand marimba; Bob Stewart – tuba; Cecil Brooks III – drums

Związawszy się z firmą Savant Arthur Blythe – uznawany za jednego z najważniejszych współczesnych saksofonistów altowych znów stał się twórcą obecnym w światowej fonografii. Panuje jednak też i powszechnie przekonanie, że dzisiejsza forma Blythe’a jako lidera własnych formacji to tylko cień tego, czego można było oczekiwać w latach największej jego świetności, kiedy nagrywał „Lenox Avenue Breakdown” czy „Illusions”.

Wydawane pod jego nazwiskiem nagranie wydaje się jednak przywracać pamięci tamtego Blythe’a sprzed lat. Liderowi towarzyszą jak zwykle sekcja rytmiczna Bob Stewart – tuba, Cecil Brooks III – perkusja oraz ostatnio rzadziej z nim pracujący Gust William Tsilis - marimba.

„Focus” to płyta, której zawartość można byłoby podzielić na część silniej zakotwiczoną w bluesie oraz część z estetyką bluesową zrywającą. I to właśnie ta druga może sugerować, że w statecznej twórczości saksofonisty być może zaczynają się dziać rzeczy interesujące. Dają się w niej obserwować również pewne zapomniane pomysły melodyczne oraz wyraźniej swobodniejsze podejście do samej konstrukcji formalnej utworu. Dostarcza to słuchaczowi niezbędnego oddechu i szansy dostrzeżenia w liderze nie tylko improwizatora o charakterystycznym tonie, ale również i twórcę budującego własny sound.

1. Opus 1; 2. Children's Song; 3. C.C. Rider; 4. Once Again; 5. My Son Ra; 6. Hip Toe; 7. Night Song; 8. Bubbles; 9. Stuffy Turkey; 10. Night Creeper; 11. In A Sentimental Mood; 12. Focus