En mi piel

Autor: 
Marta Walendowska
Buika
Wydawca: 
Warner Music
Data wydania: 
02.09.2011
Dystrybutor: 
Warner Music Polska
Ocena: 
3
Average: 3 (1 vote)

To ostatni w tym roku moment na taką płytę - album, na którym autorka jawnie domaga się więcej słonecznego światła i błękitu nieba. A to wszystko w ramach kolektywu afro-hiszpańskiego. O co chodzi? O płytę Buiki "En mi Piel".

Na okładce uwagę przykuwa najpierw obiektyw aparatu, za którym twarz skrywa afrykańsko-cygańsko-hiszpańska wokalistka. W drugim momencie dostrzega się papierosa w jej ręku (z miejsca przypomina się okładka albumu Cassandrry Wilson,  na której sportretowana Cassandra także trzymała tytoniowego skręta, jednak  amerykańscy producenci uznali to za zabyt nieobeczajne i niedopałek wycieli w postprodukcji). Po dokładnym przyjrzeniu się zdjęciu, odkrywamy wreszcie, ze Buika jest na nim naga. Podobnie jest z otkrywaniem muzyki z tej płyty.

Po pierwszym przesłuchaniu docierają do naszych uszu miłe, ciepłe brzmienia z krajów Półwyspu Iberyjskiego i ich historycznych kolonii. Jest flamenco, jest muzyka kubańska, jest nawet anglojezyczny soul. Wszystkiemu jednak życia nadaje charakterystyczny, na poły zachrypnietym na poły szeleszczacy, jakby dymiący głos Buiki, uszlachetniający nawet popowo-taneczne wycieczki muzyczne na płycie.
Za tym wszystkim kryje się zaś ta urzekająca specyfika hiszpańskiej kultury muzycznej: przebogatej w ramach samego półwyspu, od flamenco, pieśni andaluzyjskich, tętniących od wpływów po spółu europejskich, arabskich czy afrykanskich; jednocześnie wzmocnionej krwią Ameryki Łacińskiej.

Muzyka Buiki nie jest syntezą muzycznych wpływów. Trudno by było inaczej, skoro do czynienia mamy z muzycznym "The Best of..." Conchi Buiki. Na płycie znalazły się utwory z jej wcześniejszych nagrań, w tym także te z filmu Pedro Almodovara "La Piel Que Habito", duety z kubańskim pianistą Chucho Valdesem a także dotąd niepublikowne kompozycje. Wszystko to daje nam wgląd w świat hiszpańskojęzycznej muzyki popularnej. Na tę niewyraźną porę roku nada się jak w sam raz.

1. Por El Amor De Amar (From 'La Piel Que Habito'); 2. Se Me Hizo Facil (From 'La Piel Que Habito'); 3. Mi Nina Lola; 4. Noltalgias; 5. No Habra Nadie En El Mundo; 6. Talk To Me; 7. New Afro Spanish Generation; 8. Sueno Con Ella (Unreleased); 9. Jodida Pero Contenta; 10. La Falsa Moneda; 11. Como Era (Unreleased); 12. Arboles De Agua; 13. Volver; 14. El Ultimo Trago; 15. Somos; 16. Olveras