40 Years - Blue Lou

Autor: 
Adam Jurkowski
Jazz Band Ball Orchestra
Wydawca: 
Polskie Nagrania
Data wydania: 
01.10.2002
Ocena: 
3
Average: 3 (1 vote)
Skład: 
Jan Kudyk – trumpet; Marek Michalak – trombone; Jacek Mazur - tenor saxophone, clarinet; Wojtek Groborz – piano; Teofil Lisiecki – bass; Wiesław Jamioł – drums

To już 50 lat jak Jan Kudyk (tp) prowadzi JBBO. Wiele się w tym czasie zmieniło począwszy od składu (Jan Boba - przez długi czas lider formacji) skończywszy na zmianach stylistycznych. 

Tak się jednak złożyło, że po początkowym okresie grania na polskich festiwalach oraz nagrodzie w I konkursie Jazz Nad Odrą, częściej można było posłuchać gry JBBO poza granicami Polski i to w krajach ościennych. Wielki zwrot nastąpił dopiero w podczas XII Old Jazz Meeting w 1978r. Na festiwalu gościła wówczas, prowadzona przez Boba Fincha, grupa jazzu tradycyjnego z Kaliforni - Cottonmouth D’Arcy’s Jazz Vipers. Urzeczeni wstępem w Sali Kongresowe oraz sesją w klubie Akwarium Amerykanie zaprosili JBBO na szósty Dixieland Jazz Jubilee do Sacramento w 1979r.

Pamiętam relacje moich przyjaciół muzyków z amerykańskich koncertów grupy. Mówili, że było triumfalne podbicie amerykańskiej publiczności. I chyba nie przesadzili wiele, bowiem JBBO powracała do Sacramento bardzo regularnie i bardzo często i co szczególnie ciekawe doczekała się na miejscu sporego i prężnie działającego fan clubu. Konfrontacja z amerykańkimi oraz europejskimi zespołami uczestniczącymi  w festiwalu w Sacramento wywarła pewien wpływ na zmianę charakteru brzmienia JBBO. Z drapieżnych zespołu „dixie” rozpoczeła się transformacja w stronę ellingtonowskiej elegancji. Oczywiście można odnaleźć tu i inne stylistyczne reminiscencje: od Armstronga, boogie, swinga, przez r&b, folk, a nawet pop rock. I własnie to wszystko w formie retrospektywnej refleksji muzycznej odnjadziecie Państwo na wydanej w ubiegłym roku płycie Polskich Nagrań. Dobrze, że się stało, że została wznowiona i warto po nią sięgnąć tym bardziej, że zdobycie niektórych z liczącej sobie 14 Longplayów i 10 kompaktów dyskografii zespółu to niełatwa rzecz.

1.  Blue Lou (M.Sampson, Mills); 2.  St.Louis Blues (W.C.Handy); 3.  Fascinating Rhytm (G.Gershwin); 4.  I'm Beginning To See The Light (D.Ellington, Hodges, George); 5.  Rockin Rhythm (D.Ellington, Carney, Mills); 6.  Ballad Medley: You've change (C. Fisher), In A Sentimental Mood (D.Ellington, Mils, Kurtz), Tenderly (Lawrance, Cross); 7.  S'Wonderful (G.Gershwin); 8.  A Foggy Day In London Town (G.Gershwin); 9.  Cherokee (R. Noble)