In the Year Of The Dragon

Autor: 
Maciej Karłowski
Charlie Haden / Geri Allen / Paul Motian
Wydawca: 
Winter & Winter
Dystrybutor: 
GiGi
Data wydania: 
04.02.2003
Ocena: 
4
Average: 4 (1 vote)
Skład: 
Geri Allen: piano; Charlie Haden: bass; Paul Motian: drums; Guest: Juan Lazaro Mendolas: quena (bamboo flute)

To było bardzo znane i bardzo cenione trio. Dwie już wówczas wielkie gwiazdy Charlie Haden i Paul Motian oraz młodziutka, dopiero co rozwiewająca skupione wokół siebie opary M-Base pianistka Geri Allen - dzisiaj już postać o ustalonej reputacji w jazzowym świecie. 

W 1987r, kiedy nagrywała pierwszą triową płytę w tym składzie dopiero stawiała kroki na wielkiej jazzowej scenie. „In the Year of the Dragon” jest bodaj trzecią pozycją w historii tej formacji i tak jak dwie poprzednie i następująca po niej koncertowa z Village Vanguard należy do najwspanialszych płyt z klasycznym jazzowym triem fortepianowym.

Pełna melodii, przestrzeni, inwencji improwizatorskiej, a jednocześnie klarowna pod względem formy i fascynująca swoistą oszczędnością wyrazu. Zawiera tylko dźwięki najistotniejsze, jest jak esencja wyrazu, pianistyczny ekstrakt.

Nie łatwo jest zapomnieć o muzyce tego zespołu, choć przecież nie można o niej powiedzieć, że zmieniła obraz jazzu.

1. Oblivion; 2. For John Malachi; 3. Rollano; 4. See You At Per Tutti's; 5. Last Call; 6. No More Mr. Nice Guy; 7. Invisible; 8. First Song; 9. In The Year Of The Dragon