Jazztopad: Nate Wooley Quintet / Megan Schubert & Festival Cello Ensemble

Zdjęcie: 
Miejsce: 
Filharmonia Wrocławska, Wrocław
Data: 
13.11.2014
Godzina: 
19:00

13-go listopada, w Filharmonii Wrocławskiej, w ramach 11. edycji festiwalu Jazztopad wystąpią Nate Wooley Quintet, Megan Schubert & Festival Cello Ensemble.

Nate Wooley (ur. 1974) – nowojorski trębacz i kompozytor pochodzący z Clatskanie w stanie Oregon. W wieku 13 lat zaczął profesjonalnie występować ze swoim ojcem grającym na saksofonie, a tamtejsze środowisko kulturalne wywarło znaczący wpływ na estetykę jego gry. Od momentu przenosin do Nowego Jorku w 2001 roku stał się jednym z najbardziej poszukiwanych trębaczy na kształtującej się nowej scenie muzycznej Brooklynu, obejmującej miks gatunków: jazz, noise, muzykę nową i improwizowaną. Występował regularnie z takimi artystami, jak John Zorn, Anthony Braxton, Eliane Radigue, Ken Vandermark, Fred Frith, Evan Parker i Yoshi Wada, zaczął również współpracę z twórcami swojego pokolenia: Chrisem Corsano, C. Spencerem Yeh, Peterem Evansem i Mary Halvorson.

Do specjalności trębacza należy oryginalna technika improwizacji, która zahacza o dewastację instrumentu; jest przekraczaniem fizycznych granic, połączeniem doskonałej technicznie gry z elementami wokalizacji, amplifikacji oraz bezkompromisowym użyciem dysonansów i noise’u. Jego solowe występy zyskały pod tym względem miano rewolucyjnych, a sam Dave Douglas – wybitny amerykański trębacz – stwierdził, że mamy do czynienia „z jednym z najbardziej interesujących i niezwykłych trębaczy żyjących współcześnie i nie jest to przesada”. W 2013 roku nowojorski magazyn „Downbeat” wyróżnił go mianem „muzyka roku”, a liczne koncerty w Europie, także w Polsce, sytuują go w czołówce najbardziej pożądanych artystów młodego pokolenia.

Nate Wooley Quintet działa od 2008 roku i kontynuuje tradycję free bopu i hard bopu, które są reminiscencją początków przygody Wooley’a z muzyką oraz jego solowych eksperymentów. Debiutancki album kwintetu (Put Your) Hands Together (Cleen Feed, 2008) jest „listem miłosnym” Nate’a Wooley’a do kobiet, które go wychowywały i otoczały miłością. Nagranie to otrzymało od „New York Jazz Records” tytuł najlepszej płyty 2011 roku. Na najnowszej płycie (Sit in) the Throne of Friendship (Cleen Feed, 2013) w zespole dodatkowo pojawia się tubista Dan Peck.

Megan Schubert – nowojorska sopranistka i kompozytorka specjalizująca się w muzyce współczesnej i eksperymentalnej. Wielokrotnie występowała w Carnegie Hall wykonując dzieła m.in. Karlheinza Stockhausena w formie performensu, np. śpiewając na rowerze podwieszonym nad publicznością, wpisując się w różnorodne instalacje artystyczne, czy też występując w więzieniu o zaostrzonym rygorze. Regularnie współpracuje z muzykami sceny jazzowej i eksperymentalnej, uczestniczy w premierach dzieł symfonicznych i operowych.

CO? – Jazztopad: Nate Wooley Quintet / Megan Schubert & Festival Cello Ensemble
KTO? – Megan Schubert / Festival Cello Ensemble: Tomasz Daroch, Marcel Markowski, Jan Skopowski / Nate Wooley Quintet: Harris Eisenstadt, Matt Moran, Eivind Opsvik, Josh Sinton, Nate Wooley
GDZIE? – Filharmonia Wrocławska, Wrocław
KIEDY? – 13/11/2014, 19:00
BILETY? – 50 zł / 70 zł / 100 zł
KARNET? - I strefa 510 zł / II strefa 390 zł