Jazz Jamboree: Adam Pierończyk Migratory Poets & Anthony Joseph

Zdjęcie: 
Miejsce: 
Białołęcki Ośrodek Kultury, Warszawa
Data: 
02.11.2014
Godzina: 
19:00

Koncertem w Warszawie na Białołęckich Zaduszkach Jazzowych w ramach 56. Jazz Jamboree, 2 listopada Adam Pierończyk rozpocznie trasę koncertową najnowszego międzynarodowego projektu, Adam Pierończyk Migratory Poets & Anthony Joseph.

Adam Pierończyk po raz kolejny manifestuje swą fascynację połączeniem słowa i muzyki improwizowanej.
Gościem specjalnym będzie tym razem oryginalny poeta i performer Anthony Joseph, urodzony w Trinidadzie, a od 20 lat mieszkający w Londynie.

Adama Pierończyka - jeden z najwybitniejszych i najbardziej kreatywnych polskich muzyków jazzowych oraz „największych innowatorów w polskim jazzie”, jak pisze „Gazeta Wyborcza”. Jeszcze dalej poszedł prestiżowy niemiecki dziennik „Frankfurter Allgemeine Zeitung” nazywając go „promieniem nadziei na wschodnioeuropejskiej scenie jazzowej”.

Koncertuje na całym świecie. Zdobył wiele nagród. W rok 2014 po raz dziesiąty został „Najlepszym Saksofonistą Sopranowym” według magazynu „Jazz Forum”. W 2011 roku nominowany w pięciu kategoriach do nagrody „Fryderyk”, zdobył dwie najważniejsze statuetki, jako „Jazzowy Muzyk Roku” oraz za „Jazzowy Album Roku”.
W latach 2004-2005 dyrektor artystyczny festiwali Jazz aux Oudayas i Jazz Au Chellah w Rabacie, stolicy Maroko. Obecnie także dyrektor artystyczny Sopot Jazz Festival. 
Od sześciu lat związany z prestiżową wytwórnią płytową Jazzwerkstatt Berlin.Komponuje także muzykę do spektakli teatralnych.

Adam Pierończyk współpracował z takimi muzykami jak: Gary Thomas, Greg Osby, Sam Rivers, Archie Shepp, Bobby McFerrin, Tomasz Stańko, Ted Curson, Anthony Cox, Joey Calderazzo, Leszek Możdżer.

Anthony Joseph to jeden spośród najbardziej ekscytujących, innowacyjnych głosów Wielkiej Brytanii. Poeta, pisarz, muzyk i wykładowca- Anthony Joseph urodził się w Trynidadzie, a od 1989 roku zamieszkuje Wielką Brytanię. Autor trzech tomików poezji âśDesafinado” z 1994 roku, Teragaton” wydane w 1997 r., oraz Bird Head Son” w 2009. Jest również autorem i narratorem płyty Liquid Textology wydanej w listopadzie 2006 roku na której to umieścił âśOpowiadania o afrykańskim pochodzeniu UFO”.

W 2004 roku brytyjska renesansowa Rada Decybeli i Artystów uznała go za jednego z pięćdziesięciu czarno- azjatyckich pisarzy mających znaczny wkład do współczesnej literatury brytyjskiej, stąd też pojawił się na historycznym zdjęciu âśWielkiego Dnia”. W 2005 roku, podczas pobytu na Kalifornijskim Uniwersytecie w Los Angeles, został uhonorowany tytułem Pierwszego Poety British Council. W 2007 roku Joseph âśvoodoo punk” Band i The Spasm Band wydali swoją debiutancką płytę âśLeggo de Lion”. Po dwóch latach powstał album âśBird Head Son”.

Aktualnie Joseph jest wykładowcą âśkreatywnego pisania” na Uniwersytecie Birkbeck w Londynie.
Jest doktorantem Uniwersytetu Goldsmith. Jego nowy album, który powstał przy współpracy ze Spasm Band zatytułowany âśRubber’s Orchestras” wydał we wrześniu 2013 roku, po miesiącu do sprzedaży trafił kolejny tom poezji o tym samym tytule.

CO? – Jazz Jamboree: Adam Pierończyk Migratory Poets & Anthony Joseph
KTO? – John B. Arnold, Anthony Joseph, Robert Kubiszyn, Adam Pierończyk, Nelson Veras
GDZIE? – Białołęcki Ośrodek Kultury, Warszawa
KIEDY? – 2/11/2014, 19:00
BILETY? – 15 zł / 12 zł