Winyle Isaaca Hayesa na jubileusz Staxa

Autor: 
Redakcja, mat. pras.

Od ubiegłego roku Stax obchodzi swoje 60 urodziny, a że katalog firmy pełny jest płyt kultowych i ważnych, to jubileusz można rozciągać także na kolejne lata. Tym razem gratka dla tych, którym szczególnie po drodze jest z czarnymi krązkami i dokonaniami Isaaca Hayesa.

I tak Craft Recordings przedstawia winylowe wersje trzech albumów ikony soulu: Hot Buttered Soul, Shaft i Black Moses. Muzyka została zremasterowana przez jednego z najwybitniejszych specjalistów w swoim fachu – Dave’a Cooleya, który pracował na oryginalnych, analogowych taśmach. Albumy ukazują się w swoich oryginalnych opakowaniach.

Wydanie winyli uświetnia obchody 60-lecia Stax Records.

Black Moses:

Następca albumu Shaft, Black Moses wspiął się na szczyt listy Billboard Soul/R&B. Do dziś pozostaje źródłem inspiracji dla wielu artystów, a utwór “Ike’s Rap II” został wykorzystany w samplach przez Portishead (“Glory Box”) i Alesię Carę (“Here”). Wydanie zawiera replikę słynnego zdjęcia w kształcie krzyża, ukazującego Isaaca Hayesa jako Czarnego Mojżesza.

Hot Buttered Soul:

W roku swojej premiery (1969) krążek dotarł na szczyt listy Billboard Soul/R&B. Hot Buttered Soul to rewolucyjny album, który wyznaczył nowe granice soulu, zmieniając tym samym oblicze muzyki rozrywkowej.

Shaft:

Krążek odniósł zarówno komercyjny, jak i artystyczny sukces. Jest najlepiej sprzedającym się, wydanym przez Stax Records, albumem Isaaca Hayesa. Płyta przyniosła artyście nagrodę Grammy® (1972) oraz Oscara w kategorii “Best Original Song”. Album wspiął się na szczyt listy Billboard 200, utrzymując się na niej przez 60 tygodni. W 2014 roku został wpisany do elitarnego National Recording Registry przez Bilbliotekę Kongresu. Album zawiera nieśmiertelne przeboje “Theme From Shaft” i “Do Your Thing”.

Tagi: