Silence/ Noise 7.Spontaneous Music Festival 2023 startuje w pierwszy piątek października

Autor: 
Redakcja (Materiały prasowe)
Autor zdjęcia: 
mat. promocyjne

Spontaneous Music Festival, największe wydarzenie koncertowe muzyki swobodnie improwizowanej zachodniej Polski, zaprasza na swoją siódmą edycję, która odbędzie w dniach 6-7 października 2023 roku. Impreza, która zwie się tym razem nieco przewrotnie „Silence/ Noise”, organizowana jest przez Trybunę Muzyki Spontanicznej i Dragon Social Club, który mieści się w Poznaniu, przy ul. Zamkowej 3. W trakcie dwóch festiwalowych dni na klubowych deskach wystąpi dziesięcioro muzyków z Katalonii, Urugwaju, Szwajcarii, Niemiec, Austrii i Polski.

Spontaneous Music Festival, czyli międzynarodowy festiwal muzyki improwizowanej i free jazzowej, to cykliczna impreza organizowana od roku 2018. W trakcie minionych sześciu edycji występowała tu plejada gości zagranicznych, uznanych i cenionych postaci światowej sceny muzyki improwizowanej i free jazzowej, a także liczna grupa muzyków lokalnych oraz reprezentantów innych rejonów kraju. Gościliśmy w Dragonie muzyków z USA, Kanady, Brazylii, Meksyku, Wenezueli, Kolumbii, Wielkiej Brytanii, Niemiec, Szwecji, Danii, Norwegii, Hiszpanii, Portugalii, Polski, Szwajcarii, Belgii, Holandii, Francji, Irlandii i Bułgarii.

W ramach tegorocznej edycji organizatorzy zaprezentują poznańskiej publiczności – zgodnie z tradycją tego wyjątkowego wydarzenia - kolejnych znaczących artystów muzyki improwizowanej, uznanych na scenie międzynarodowej. Dla siedmiorga z nich będzie to pierwszy występ na poznańskiej imprezie.

W tym roku „cicho/głośny” festiwal stawia na bezwzględną świeżość i aktualność swojej oferty. W programie znajdą się bowiem rozbudowane, w tym także solowe, prezentacje dwóch „rising stars” sceny free impro w Europie – rezydującej w Amsterdamie, polskiej pianistyki Marty Warelis i katalońskiego saksofonisty Dona Malfona. Ich ostatnie dokonania, zarówno solowe, jak i zespołowe, wzbudziły respekt nie tylko po naszej stronie Atlantyku. Zaprezentowane zostaną także dwa ekscytujące składy trzyosobowe, których debiutanckie płyty stały się w roku ubiegłym jednymi z najważniejszych wydarzeń fonograficznych Starego Kontynentu – Der Dritte Stand i A Tiny Bell. W drugim z nich zobaczymy wspomnianego przed momentem Dona Malfona.

Poza autorskimi występami goście festiwalowi będą tradycyjnie łączeni w tzw. składy „ad hoc”, czyli spotkania muzyków, którzy nigdy ze sobą jeszcze nie grali. Do udziału w tych zestawieniach personalnych zaproszono także krajowych artystów - pianistkę Aleksandrę Chciuk i basistę Marcina Bożka.

Każdego dnia czekają nas cztery koncerty – na początek występ solowy, potem dwa składy „ad hoc”, wreszcie finał w wykonaniu tria. Pośród ogromu swobodnie improwizowanych dźwięków usłyszymy dużo „ciszy”, ale i nie mało „hałasu”.

Pierwszą z awizowanych formacji trzyosobowych będzie A Tiny Bell. To efekt spotkania artystów z Katalonii i Szwajcarii, prawdziwych mistrzów swobodnej improwizacji – saksofonisty Dona Malfona, gitarzysty Floriana Stoffnera i perkusisty Vasco Trilli. Muzycy ci nagrali w roku ubiegłym album uznany za jeden z najciekawszych w gatunku, a zatytułowany „A Tiny Bell and Its Restless Friend”. Wydawcą płyty jest lokalna, poznańska kooperatywa Multikulti Project i Trybuny Muzyki Spontanicznej, która już od 2017 roku promuje najciekawszą muzykę swobodnie improwizowaną z Półwyspu Iberyjskiego.

Drugim ważnym triem, które zagości na deskach poznańskiego Dragona będzie Der Dritte Stand. Tworzą go wybitni niemieccy improwizatorzy – puzonista Matthias Müller i kontrabasista Matthias Bauer oraz niemniej znamienity, austriacki perkusista Rudi Fischerlechner. Ich debiutancka płyta „Der Dritte Stand”, to wedle najważniejszych mediów związanych z muzyką improwizowaną, jedno z najlepszych wydawnictw roku 2022.

Kolejni muzycy, jacy wezmą udział w tegorocznej edycji Festiwalu, to persony związane z Amsterdamem i tamtejszą sceną muzyki improwizowanej – wspomniana już wcześniej Marta Warelis oraz urugwajski basista i gitarzysta Miguel Petruccelli. Warelis nagrała w roku ubiegłym wspaniale przyjęty album solowy „A Grain Of Earth”, którego wydawcą jest renomowany, amerykański label The Relative Pitch Records. Z kolei basista jest ważnym uczestnikiem multikulturowej i multigatunkowej sceny stolicy Holandii, współtwórcą wielu intrygujących, międzynarodowych przedsięwzięć artystycznych. Razem Marta i Miguel tworzą także dalece ponadgatunkowy duet Dirty Laundry.

 

Program Festiwalu:

 

Piątek, 6 października

18.00 Marta Warelis – piano solo

19.00 Ad hoc: Aleksandra Chciuk – piano, Don Malfon - saksofony

20.00 Ad hoc, Dirty Laundry Plus: Marta Warelis – syntezator, Miguel Petruccelli – gitara basowa, Marcin Bożek – akustyczna gitara basowa

21.00 A Tiny Bell: Don Malfon – saksofony, Florian Stoffner – gitara, Vasco Trilla – perkusja

Sobota, 7 października

18.00 Don Malfon – saksofon solo

19:00 Ad hoc: Marta Warelis – piano, Florian Stoffner – gitara, Rudi Fischerlechner - perkusja

20:00 Ad hoc: Aleksandra Chciuk – piano, Vasco Trilla – perkusja, Marcin Bożek – akustyczna gitara basowa, Miguel Petruccelli - gitara

21.00 Der Dritte Stand: Matthias Müller – puzon, Matthias Bauer – kontrabas, Rudi Fischerlechner - perkusja

Bilety i karnety:

Bilet jednodniowy - 70 zł. Karnet na dwa dni - 120 zł

Bilety dostępne pod tym linkiem: https://tiny.pl/cwnn4

Organizatorzy: Trybuna Muzyki Spontanicznej / Dragon Social Club / Fundacja Mały Dom Kultury

Partner Festiwalu: Maciej Lewenstein

Patroni medialni: Radio Afera, Radio Kapitał, Glissando, Jazzarium.pl

Festiwal dofinansowano ze środków budżetowych Miasta Poznań. #poznanwspiera

 

Biosy artystów:

Marta Warelis (Polska, Amsterdam) – pianistka i improwizatorka uwielbiająca eksperymenty w każdej dziedzinie, odważna w wyborach gatunkowych, lubi brzmienia zarówno akustyczne, jak i elektryczne, i syntetyczne. Jej debiutancka płyta solowa „A Grain Of Earth” zachwyciła w roku ubiegłym cały improwizowany świat. Od dziewięciu lat związana z Amsterdamem, dostrzegana wszakże na ważnych scenach nie tylko tego miasta. Coraz częściej grywa w towarzystwie uznanych muzyków zza Wielkiej Wody. Marta dopełni festiwalowy rytuał i otworzy wydarzenie występem solowym na fortepianie.

https://warelismarta.bandcamp.com/

https://discordianrecords.bandcamp.com/album/unmute

Miguel Petruccelli (Urugwaj, Amsterdam) – gitarzysta i basista, lider szalonej, biesiadnej trupy impro-tanecznej Bacchanalia, niezwykle kreatywny improwizator wielu formacji, choćby SPOS (Lencastre, Škorić), którą gościliśmy w Dragonie wiosną ubiegłego roku. Muzyk sprawdzony w boju w każdych okolicznościach stylistycznych. Dobra dusza improwizowanego towarzystwa. Wraz z Martą Warelis tworzy elektryczny duet Dirty Laundry.

https://miguelpetruccelli.bandcamp.com/

https://joselencastre.bandcamp.com/album/now-spos

Don Malfon (Alfonso Muñoz) (Katalonia, Barcelona) – saksofonista, improwizator, eksperymentator i innowator. Wydawało się, że wielcy mistrzowie gatunku doprowadzili pojęcie tzw. technik rozszerzonych do nieprzekraczalnej granicy. Malfon zrobił jednak kolejny krok do przodu w tej dziedzinie bazując wyłącznie na akustycznej eksploracji możliwości saksofonu. Jego solowe albumy „On Resonance” i „Mutable”, to dowody rzeczowe w sprawie. Artysta równie fantastycznie radzi sobie w małych, improwizowanych składach, takich, jak trio z Florianem Stoffnerem i Vasco Trillą, z Agusti Fernándezem i Barry Guyem, czy też kwartetach, choćby z Emilio Gordoą, Johnem Edwardsem i Dagiem Magnusem Narvesenem.

https://relativepitchrecords.bandcamp.com/album/mutable

https://multikultiproject.bandcamp.com/album/a-tiny-bell-and-its-restless-friends

https://sluchaj.bandcamp.com/album/mutations

Vasco Trilla (Portugalia/ Katalonia, Barcelona) – perkusista i perkusjonalista, wybitny innowator w zakresie brzmienia i budowania wielowymiarowych narracji. Stały rezydent festiwalowy, łatwiej wymienić te edycje, na których nie grał. Każda jednak jego wizyta w Dragonie, to moc nowych, improwizowanych i sonorystycznych doznań. Tym razem posłuchamy jego „no drumming percussion” w wyjątkowo mrocznym towarzystwie Dona Malfona i Floriana Stoffnera. Jego najnowsza płyta solowa „A Constalation of Anomaly” trzyma ów dalece demoniczny klimat i uważana jest za jego najlepsze dokonanie artystyczne.

https://thanatosis.bandcamp.com/album/a-constellation-of-anomaly

https://vascotrilla.bandcamp.com/

Florian Stoffner (Szwajcaria, Zurych) – gitarzysta, kolejny na naszym festiwalu wyjątkowy i niepowtarzalny innowator swojego instrumentu. Jego pokrętnej, ale jakże swobodnej improwizacji nie sposób pomylić z czymkolwiek. Jego dekonstrukcja gry na gitarze została nazwana „rodzajem sekcji zwłok brzmienia gitary”. Grywał z najlepszymi, w tym Paulem Lovensem i Rudi Mahallem, które to trio gościliśmy na festiwalu pięć lat temu. Muzyk artystycznie zaprzyjaźniony z Albertem Cirerą, Johnem Butcherem, czy Jasonem Kahnem.

https://spontaneousliveseries.bandcamp.com/album/spontaneous-live-series-d02

https://now-ezz-thetics.bandcamp.com/album/tetratne

Matthias Müller (Niemcy, Berlin) – jeden z najwybitniejszych puzonistów współczesnej muzyki improwizowanej, znany na deskach Dragona niemal doskonale, stanowił bowiem crème de la crème edycji 2020 i 2021, a niemal wszystkie jego występy zostały uwiecznione na płytach Spontaneous Live Series. W tym roku przyjeżdża do nas z triem Der Dritte Stand (także Matthias Bauer i Rudi Fischerlehner), którego debiutancki album w roku ubiegłym jednym okrzykiem wszystkich impro-recenzentów ogłoszony został albumem roku muzyki swobodnie improwizowanej. Nazwa tria, którą tłumaczy się jako „stan trzeci”, czyli zwykli ludzie, powstała po tym, jak inny muzyk zauważył, że nazwisko każdego artysty oznacza starożytną i zaszczytną profesję.

https://not-applicable.bandcamp.com/album/der-dritte-stand

https://matthiasmueller.bandcamp.com/

Matthias Bauer (Niemcy, Berlin) – kontrabasista, z jednej strony wytrawny improwizator, z drugiej wykonawca muzyki współczesnej w większych składach, także miłośnik solowych występów na kontrabasie. Najbardziej doświadczony z tria Der Dritte Stand, grywał zatem w swym artystycznym życiu niemal z każdym (z Donem Malfonem także!). Niemiecki kontrabasista debiutuje na scenie Dragona.

https://matthiasbauer.bandcamp.com/

Rudi Fischerlehner (Austria, Berlin) – perkusista, improwizator i kompozytor muzyki filmowej, związany zarówno ze sceną improwizowaną, jak i eksperymentalną, a także jazzową i post-rockową. Jego wkład, jako kreatywnego perkusjonalisty, w artystyczną jakość Der Dritte Stand zdaje się być fundamentalny. Pięknie buduje narrację, dba o niuanse brzmieniowej faktury. Jego zdolności w zakresie ekspresyjnej gry w towarzystwie gitary elektrycznej można poznać słuchając wyśmienitego duetu Xenofox z Olafem Ruppem.

https://bandcamp.com/tag/rudi-fischerlehner

Marcin Bożek (Polska, Gdynia) – gitarzysta basowy, improwizator, kompozytor. Od 2007 roku aktywnie współtworzy polską scenę muzyki improwizowanej. W znakomitym duecie z Tomkiem Gadeckim - Olbrzym i Kurdupel, to ten mniej potężny człowiek. Improwizuje z muzykami, aktorami, malarzami artystami, tancerzami oraz solo. Grywa z Gdyńską i Krakowską Orkiestrą Improwizowaną. Artysta niebywałej wyobraźni i inteligencji scenicznej. Wchodzi w bystre interakcje z każdym napotkanym muzykiem i zawsze wychodzi z podniesionym czołem.

https://olbrzymikurdupel.bandcamp.com/

https://tmrwlabel.bandcamp.com/album/basssolo

Aleksandra Chciuk (Polska, Łódź) – pianistka, artystka interdyscyplinarna. W instalacjach i pracach video skupia się na przybliżaniu fenomenu relacji dźwięku i obrazu. Jej performatywne, audiowizualne eksperymenty mają często immersyjny i intymny wymiar. Do swoich prac często wprowadza motyw sztuki pianistycznej eksplorując w ten sposób różne niekonwencjonalne techniki wykonawcze (w tym preparację). Uprawia muzykę swobodnie improwizowaną oraz tworzy na żywo lub komponuje muzykę do spektakli choreograficznych i filmów.

https://culture.pl/pl/tworca/aleksandra-chciuk

http://www.aleksandrachciuk.pl/Portfolio_Aleksandra_Chciuk.pdf

 

 

 

 

Tagi: