re:member - nowy album Ólafura Arnaldsa w sierpniu

Autor: 
Redakcja, mat. pras.

Ólafur Arnalds, islandzki kompozytor, muzyk, producent i laureat BAFTA, prezentuje nowy, czwarty solowy album studyjny „re:member”, który ukazuje się pod szyldem Mercury KX. Premiera już 24 sierpnia.

Podczas nagrywania tego albumu Ólafur wykorzystał swoje przełomowe oprogramowanie Stratus, które zmienia tradycyjne pianino w całkowicie nowy, wyjątkowy instrument. Obecnie muzyk prezentuje swój nowy materiał na wielkiej światowej trasie koncertowej. Stratus Pianos to dwa samodzielnie grające półautonomiczne pianina, kontrolowane przez centralne pianino, na którym gra Olafur. Stanowią one centralny element jego nowych utworów. Ten unikalny system jest owocem dwuletniej współpracy kompozytora z inżynierem dźwięku Halldórem Eldjárnem. Algorytmy generowane przez Stratus były również wykorzystane do stworzenia nowatorskich okładek albumów. Ólafur wykorzystuje te metody, by tchnąć nowe życie w swoje kompozycje i proces twórczy. Gdy uderza w klawiaturę, Stratus generuje dwa inne dźwięki, tworząc nieoczekiwane harmonie i zaskakujące sekwencje melodyczne.

O swoich nowych kompozycjach Ólafur mówi: “Ten album jest moim wyjściem ze skorupy. Przedstawiam na nim wszystkie surowe i niefiltrowane inspiracje, jakie czerpię z różnych gatunków muzycznych. Jest to eksploracja procesu twórczego i jego manipulacja, aby wydostać się z kręgu oczekiwań i nawyków”.

Oprócz Stratus Pianos na nowych nagraniach Ólafura usłyszymy również kwartet smyczkowy, syntezatory, elektronikę, żywą perkusję i orkiestrę smyczkową nagraną w londyńskim Air Studios.

Tagi: