Październikowe i listopadowe koncerty poznańskiego cyklu Spontaneous Live Series

Autor: 
Redakcja (Materiały prasowe)

Po festiwalowych, jakże spontanicznych szaleństwach początku bieżącego miesiąca, miłośnicy muzyki improwizowanej w Poznaniu liczyć mogą na kolejne intrygujące wydarzenia koncertowe, za którymi stoi Trybuna Muzyki Spontanicznej i Dragon Social Club. W trakcie kolejnych czterech tygodni organizatorzy zapraszają bowiem na trzy wielosetowe koncerty!

Już za kilka dni edycja 33-a, wcześniej już zapowiadana, ale realizująca się w dalece zmodyfikowanym zestawie muzyków. Każda zmiana wydaje się cenna, a ta w szczególności. Na scenie Dragona zobaczymy czterech myków, którzy zaprezentują się solo, w trio, a na koniec zapewne w skleconym „ad hoc” kwartecie.

Ostatni piątkowy wieczór października rozpocznie Chris Pitsiokos, gorące nazwisko na scenie free jazzowej i free impro po obu stronach Atlantyku. Nowojorczyk, ostatnio mocno związany także z Berlinem, alcista, który mimo młodego wieku posiada sporo wartościowych nagrań na koncie, zarówno wydanych w Europie (Clean Feed), jak i w USA (choćby Relative Pitch Records). Muzyk znany zarówno z nagrań solowych, jak i nade wszystko mniejszych lub większych składów improwizujących (choćby trio z Susaną Santos Silvą, także z Joe Morrisem, czy Steve’em Noble), a także jego sztandarowej, bardzo ekspresyjnej, czerpiącej inspirację z wielu gatunków formacji CP Unit. Muzyk w Dragonie promował będzie swój drugi album solowy, zatytułowany jakże prowokacyjne w odniesieniu do historii gatunku – „Art Of The Alto”.

Po amerykańskim saksofoniście na scenie pojawi się trio złożone z muzyków, którzy de facto zagrają ze sobą po raz pierwszy. Portugalski saksofonista José Lencastre zewrze szyki z polskimi improwizatorami - Zbigniewem Kozerą na kontrabasie i Pawłem Doskoczem na gitarze. Lencastre, który ma w dorobku wiele intrygujących, freejazzowych nagrań dla Clean Feed Records, czy też FMR Records gościł już u nas wiosną i zebrał wiele owoców swoich bystrych, wyważonych, ale wyjątkowo stylowych improwizacji. Nowe trio z młodymi polskimi artystami wydaje się być kolejnym dobrym krokiem Portugalczyka, a widzom daje szansę na definitywnie świeże doznania artystyczne.

Po solo i trio wiele wskazuje na to, iż muzycy wyjdą na scenę jeszcze raz, by już w kwartecie zaprezentować swobodne improwizacje na dwa saksofony, gitarę i kontrabas.

 

W listopadzie czekają nas dwa kolejne koncerty, które łączyć będą na scenie Dragona muzyków zagranicznych i polskich. W niedzielę 13 listopada do Poznania dojadą kolejni Portugalczycy – legenda europejskiej sceny free impro, altowiolinista Ernesto Rodrigues, przy okazji szef labelu Creative Sources, jego syn Guilherme Rodrigues, który gra na wiolonczeli oraz saksofonista Nuno Torres. Do muzyków, w różnych konfiguracjach personalnych i instrumentalnych, dołączą Witold Oleszak na fortepianie oraz Michał Giżycki na saksofonach i klarnetach. Niewykluczone, iż niedzielny wieczór w Dragonie będzie się składał nawet z czterech setów. Warto w tym miejscu dopowiedzieć, iż młodszy z klanu Rodriguesów był gościem ubiegłorocznej edycji Spontaneous Music Festiwal, czego dowodem jest choćby jedna z nowości cyklu wydawniczego Spontaneous Live Series. Jego edycja 009 zwie się bowiem „Guilherme Rodrigues’ Spontaneous Ensemble and Trio, Live at 5th Spontaneous Music Festival”.

Sześć dni później do Poznania zawita szwedzki kontrabasista Johannes Nästesjö. Muzyk zaprezentuje się w programie solowym. Artysta dobrze znany jest poznańskiej publiczności, grywał już bowiem w Dragonie, a w ramach … iberyjskiej serii wydawniczej Multikuti Project i Trybuny Muzyki Spontanicznej jego nazwisko pojawia się dwukrotnie – raz jest to The Robadors Quartet, innym razem trio TNT. Tego samego dnia na scenie Dragona czeka na nas także polski, dalece ponadgatunkowy duet – Ola Rzepka na fortepianie i Łukasz Marciniak na gitarze. Jak zwykle organizatorzy liczą, iż po programowych setach muzycy zjednoczą siły w trio i zaprezentują coś absolutnie wyjątkowego.

 

Spontaneous Live Series

28.10.2022, godz. 20.00, Volume 33: Chris Pitsiokos, José Lencastre, Zbigniew Kozera, Paweł Doskocz

13.11.2022, godz. 18.00, Volume 34: Ernesto Rodrigues, Guilherme Rodrigues, Nuno Torres, Witold Oleszak, Michał Giżycki

19.11.2022, godz. 20.00, Volume 35: Johannes Nästesjö, Ola Rzepka, Łukasz Marciniak.

 

Poznań, Zamkowa 3. Bilety są lub za moment będą dostępne na kupbilecik.pl

 

 

 

Tagi: