Międzynarodowy kwartet Gravelshard na 62. koncercie cyklu Spontaneous Live Series

Autor: 
redakcja / mat. organizatora
Autor zdjęcia: 
mat.organizatora

Czy w muzyce swobodnie improwizowanej istnieje pojęcie „supergrupy”? Oczywiście! By się o tym przekonać, należy pojawić się w poznańskim Dragonie w pierwszą niedzielę czerwca, punktualnie o godzinie 20.00.

Wyjątkowo oryginalny i równie doświadczony niemiecki gitarzysta Olaff Rupp, amerykański power-bassman John Hughes i nasi świetni znajomi z Półwyspu Iberyjskiego, wybitni improwizatorzy – trębacz Luís Vicente i perkusista Vasco Trilla, dwa lata temu postanowili sformować grupę i dać jej nazwę Gravelshard. Dziś ci właśnie artyści wyruszają w kolejną trasę koncertową, mają w rękach debiut fonograficzny i 2 czerwca w Poznaniu zagrają swój jedyny koncert w Polsce!

Czeka nas bez wątpienia unikatowe wydarzenie artystyczne, szczególnie, że dla Niemca i Amerykanina będzie to pierwsza wizyta w Dragon Social Club. Gravelshard, to przykład swobodnie improwizowanego free jazzu, pełnego niekonwencjonalnych tekstur i brzmień preparowanych, bazujący dramaturgicznie na świetnych, wzajemnych interakcjach. Muzycy czują się w tym składzie doskonale, o czym mówią na każdym kroku. To niemal gwarancja, iż ich improwizacja stać będzie na ekstremalnie wysokim poziomie.

Spontaneous Live Series Vol. 62: Gravelshard

John Hughes: kontrabas

Olaf Rupp: gitara elektryczna

Vasco Trilla: perkusja

Luís Vicente: trąbka

2 czerwca 2024, Dragon Social Club, Poznań, Zamkowa 3, godz. 20.00

Bilety on-line: https://kbq.pl/130110

 

GRAVELSHARD to kwartet będący efektem połączenia duetów Olaf Rupp & John Hughes i Luís Vicente & Vasco Trilla. To jakże eksplozywne zderzenie tworzy nieustannie zmieniający się kalejdoskop globalnych faktur i fragmentarycznych, melodyjnych odłamków. Muzyka Gravelshard jest całkowicie improwizowana, zbudowana z indywidualnego wkładu wszystkich czterech członków, stale dopasowywana i rekonfigurowana. Jej celem nadrzędnym jest zmiana słuchowego postrzegania liniowości, pierwszego planu i tła. Każdy występ kwartetu jest wyjątkowy i nieprzewidywalny, artyści nigdy nie popadają w stagnację, nigdy do końca nie rozładowują napięcia chwili. Na koncercie będzie można nabyć debiutanckie wydawnictwo Gravelshard, które ukaże się nakładem portugalskiej wytwórni Phonogram Unit.

John Hughes: kontrabas

John Hughes to amerykański kontrabasista mieszkający w Hamburgu, w Niemczech. Oprócz prowadzenia i współpracy z wieloma zespołami oraz pracy solowej, John komponuje dla małych zespołów, także organizuje koncerty jazzowe i free impro w Hamburgu. Masywne brzmienie Johna i nieograniczona kreatywność inspirują jego kolegów z zespołu i urzekają publiczność za każdym razem, gdy staje na scenie.

https://www.johnhughes.info

Olaf Rupp: gitara elektryczna

Wyjątkowa muzykalność Olafa Ruppa ewoluowała w rezultacie wieloletniego poświęcenia się uprawianiu swobodnej improwizacji, zarówno na gitarze klasycznej, jak i elektrycznej. Jego organicznie uformowane narracje nie powstają przez przypadek, nie są też w żaden sposób apodyktyczne w sytuacjach scenicznych. W grze Olafa zawsze widać ogromne skupienie i czyste intencje, niezależnie od dynamiki i intensywności danej chwili.

https://www.audiosemantics.de

Vasco Trilla: perkusja

Filmowe podejście Vasco Trilli do jego rozbudowanej gry na perkusji jest widoczne w muzyce Gravelshard. Jest jednym z najbardziej aktywnych, wszechstronnych i kreatywnych perkusistów czasów nam współczesnych. Vasco nagrał ponad 80 albumów, począwszy od swobodnej improwizacji i jazz rocka, po rock progresywny, metal i muzykę ambient.

https://vascotrilla.com

Luís Vicente: trąbka

Luís Vicente jest płodnym muzykiem i jednym z najbardziej charakterystycznych głosów trębackich w nowoczesnej muzyce improwizowanej. Skala i ciepło jego dźwięku odzwierciedlają ocean, nad którym mieszka. To niewyczerpane źródło inspiracji dla Luísa. Luís muzykuje w różnych formacjach na całym świecie, m.in. z muzykami o ogromnej głębi i witalności, choćby legendarnymi emisariuszami jazzu w osobach Williama Parkera i Hamida Drake’a.

https://luis-vicente.pt

 

 

 

 

 

 

 

 

Tagi: