Koncert blues'owy otworzy XIX Komeda Jazz Festival w Słupsku

Autor: 
Redakcja
Autor zdjęcia: 
Patrycja Dombrowska

14 listopada koncertem o godz. 19.00 w Pałacu Aureus formacja Tortilla otworzy już XIX edycję Komeda Jazz Festival w Słupsku. Tortilla to zespół znany z dokonań bluesowych, reprezentujący, jako jedna z nielicznych grup w Polsce autentycznego bluesa elektrycznego.

Zespół czerpie z bluesowych korzeni, jednak wyraźnie przełamuje narzuconą w tym nurcie konwencję szukając własnej drogi. Największymi atutami Tortilli są żywiołowe koncerty i znakomity kontakt z publicznością.


Skład zespołu:
Marta Ciosek- śpiew
Maurycy Męczekalski- gitara
Tomek Przymorski- gitara basowa
Wojtek Szachnowski- perkusja
Dawid Wydra- harmonijka ustna, trąbka


Zespół zagrał ponad tysiąc koncertów na najważniejszych krajowych festiwalach bluesowych oraz koncertach w całej Polsce. Wielokrotnie gościł również poza granicami kraju m.in. w Holandii, Francji, Niemczech, Słowacji, na Węgrzech, na Litwie, na Ukrainie i na Białorusi. Występował m.in. na Przystanku Woodstock przed wielotysięczną publicznością, ale także w kameralnych klubach jazzowych takich jak krakowska Piwnica Pod Baranami, lubelski Hades, warszawska Piwnica Pod Harendą i Blue Note w Getyndze.
Tortilla ma na swoim koncie wspólne koncerty z takimi gwiazdami bluesa jak: Johnny Winter, Carey Bell, Big Joe Turner, Mick Taylor, Mud Morganfield, Carlos Johnson, Charlie Musselwhite, Guitar Crusher czy Stan Webb's Chicken Shack. Zespół Tortilla znalazł się również wśród najlepszych polskich wykonawców bluesowych na płycie CD dołączonej do encyklopedii "Blues w Polsce" oraz w prestiżowej "Antologii Polskiego Bluesa".

Początków grupy doszukiwać się można w 1985 roku, kiedy gitarzysta Mirosław "Maurycy" Męczekalski poznał grającego na harmonijce ustnej Krzysztofa Ryńca. Spotkanie doprowadziło do powstania zespołu, którego filarami byli: Maurycy - gitara, Ryniec - harmonijka ustna oraz wokalista Mirosław "Gonzo" Zacharski.
 Przez formację tę przewinęło się wielu muzyków jednak próby nie zaowocowały wypracowaniem zadawalającego repertuaru. Muzycy mieli także poważne problemy ze znalezieniem miejsca do odbywania prób - wielokrotnie z różnych powodów wyrzucano ich z kolejnych klubów i domów kultury (m.in. za odmowę występu na akademii pierwszomajowej!). Pod koniec 1986 roku zespół przyjął nazwę Tortilla Flat. Pochodziła ona od tytułu znanej powieści Johna Steinbecka.

Na przełomie 1986 i 1987 roku odbyły się pierwsze klubowe koncerty Tortilla Flat. Krótko później grupa związała się ze Studenckim Klubem Pracy Twórczej Od Nowa w Toruniu.

 Od końca 1987 r. Tortilla Flat zaczęła regularnie koncertować oraz dokonała pierwszych nagrań radiowych.

 Pierwszymi sukcesami zespołu były występy na ogólnopolskich festiwalach (m.in. Muzyczny Camping, Blues Jantar) obok gwiazd polskiego bluesa i rocka. W początkowym okresie działalności repertuar grupy stanowiły wyłącznie kompozycje własne wykonywane w języku angielskim (Maurycy Męczekalski - muzyka, Piotr F. Krajniak - teksty).

 Skład nieco się zmienił, a w repertuarze zespołu pojawiły się własne wersje standardów bluesowych.

 W 1991 roku Tortilla Flat została laureatem największego krajowego festiwalu bluesowego RAWA BLUES w Katowicach.



Rok później zespół spotkał nagrał materiał na debiutancką płytę "Blues Band". Płyta - longplay (jeden z ostatnich "czarnych" krążków wydanych w Polsce) i kaseta - ukazały się w październiku 1993 roku. Dzisiaj, po dwudziestu latach grupa ma na koncie 4 autorskie albumy, oraz utwory publikowane na blues'owych kompilacjach.

 

www.tortilla.jeremi.pl