Jesienna edycja Jazz Jantar 2022 nadchodzi

Autor: 
Redakcja (materiały promocyjne)
Autor zdjęcia: 
materiały promocyjne

Trzecia część 25-tej edycji Festiwalu Jazz Jantar, zaplanowana na jesień pozwoli zasmakować jazzu w wydaniu brytyjskim, niemieckim i polskim. Za nami wiosenne i letnie odsłony Festiwalu, w sumie 19 koncertów, w tym 10 polskich wykonawców, a także gwiazd, które błyszczą w tym sezonie na europejskich festiwalach, jak kwartet Jamesa Brandona Lewisa, Binker & Moses, Rudresh Mahanthappa's Hero Trio czy Norwegowie Stian Westerhus i Erland Dahlen. Relacje z tych koncertów znajdują się na stronie Facebook.com/JazzJantar w opisach albumów ze zdjęciami.

Jesiennym programem otwieramy się na nowe twarze, „rising stars” i generalnie młodych twórców. Jak pisał niedawno Tomasz Rozwadowski: zasługą festiwali jazzowych jest otwarcie się na nowe dźwięki „i to nie tylko nowe w sensie, że grane przez nowych ludzi, ale także nowe, bo niekoniecznie klinicznie jazzowe. To stało się kołem zamachowym muzyki i tu Jazz Jantar ma potężne zasługi, bowiem jako jeden z pierwszych w Polsce przestawił się na nowe myślenie.” Mamy nadzieję, że jesienny program, w ramach którego wielu wykonawców zadebiutuje przed polską publicznością odzwierciedli tę opinię.

 

Britain Now

Brytyjska scena jazzowa od blisko dekady nie przestaje zaskakiwać. Wcześniej często uchodziła za wtórną, podległą amerykańskim trendom, teraz wybrzmiewa własnym głosem, czerpie zarówno z odważnych improwizacji, jak i ze straight-ahead jazzu, któremu nie pozwala ugrzęznąć w pułapce banału. Takie postacie, jak Shabaka Hutchings czy Moses Boyd (które w przeszłości mieliśmy okazję gościć na festiwalu Jazz Jantar) zdołały dotrzeć daleko poza jazzowy światek, występują na gatunkowo zróżnicowanych festiwalach, dla publiczności o rozległych zainteresowaniach muzycznych. Ostatnie dwa lata pokazały natomiast, że w Wielkiej Brytanii nie doszło do krótkotrwałego zrywu, kolejna fala młodych artystów i artystek zachwyca równie otwartymi głowami, a podczas jesiennej odsłony Jazz Jantar będzie można usłyszeć pięć takich projektów.

Pochodzący z Bristolu duet Run Logan Run w 2019 roku otrzymał nagrodę Montreux Jazz Talent Award, a w 2020 roku stypendium Montreux Jazz Academy, w ramach którego wystąpił na koncercie z Johnem McLaughlinem i członkami Snarky Puppy. „Trudno ich zaszufladkować, ich brzmienie jest wizjonerskie, łączące jazz z muzyką elektroniczną, często porywające i hipnotyzujące, graniczące z uduchowieniem.” – pisano na portalu The Next Generation of Jazz.

Emma-Jean Thackray obraca się w rejonach spiritual jazzu podszytego psychodelicznymi fantazjami, z jednej strony bywa porównywana do Sun Ry, z drugiej do Kendricka Lamara. Chelsea Carmichael to pierwsza osoba, jaką Shabaka Hutchings zaprosił do współpracy pod szyldem własnego, niedawno założonego wydawnictwa. Nagrywała nie tylko z muzykami jazzowymi, ale również z Little Simz czy The Smile, projektem muzyków Radiohead.

Zhenya Strigalev presents JZ to z kolei duet muzyków związanych w przeszłości z Ambrosem Akinmusirem, Williamem Parkerem czy Sun Ra Arkestra, którego debiutancki album współtworzył producent i basista Tim Lefebvre, współpracownik Davida Bowiego (nagrywał z nim album "Blackstar").

W nagraniach Devils of Moko, tria wpisującego się w tkankę nowej sceny jazzowej w Wielkiej Brytanii można się doszukać wielu odniesień, w tym do muzyki elektronicznej m.in. z okolic drum'n'bassu, a także spiritual jazzu czy kongijskiej rytmiki.

 

Scena niemiecka

28 października poznamy siłę instrumentów dętych, zademonstrowaną przez dwa berlińskie kolektywy:  trio o znaczącej nazwie Insomnia Brass Band i ośmioosobowy zespół Fred Garden. Insomnia Brass Band to miniaturowa orkiestra dęta, przekraczająca swoje kompaktowe rozmiary, tworząca hałaśliwy, żywiołowy dźwięk, którego można oczekiwać od znacznie większego zespołu. Fred Garden, berliński zespół, założony kilka lat temu przez muzyków z jazzowym wykształceniem tworzy brzmienie nasiąknięte hip-hopem, soulem, afrobeatem i popem. W czasie letniej odsłony Festiwalu publiczność miała okazję poznać wokalistkę Zuzę Jasińską, która współtworzy oktet.

Gitarzysta Kalle Kalima i perkusista Christian Lillinger także są znani jazz jantarowej widowni. Współtworzą kwartet Kuu! Dwie gitary elektryczne, perkusja i wokal nie wyglądają na typowy jazzowy zestaw i faktycznie Kuu! - w skład którego wchodzą muzycy z Serbii, Finlandii oraz Niemiec - wymyka się gatunkowym schematom. Ich koncert zamknie jesienną odsłonę Festiwalu, ale zanim to nastąpi będzie okazja posłuchać polskich wykonawców.

 

Chłopaki z naszego miasta

Polski, a nawet trójmiejski dzień na Festiwalu to tradycyjnie już 11 listopada,  Święto Niepodległości. Tego dnia przed publicznością staną muzycy, których nie musimy przedstawiać, którzy nie raz występowali w Sali Suwnicowej Klubu Żak, i jako liderzy i jako członkowie innych zespołów. Miłośnicy jazzu doskonale znają i cenią dorobek tych jazzmanów.  Kwartet Wendt, Wania, Bogdanowicz, Frankiewicz zagra nowy materiał „The Choice”, a Wojciech Staroniewicz Quintet z albumu „Strange Vaciation”.

 

Polskie nowości: debiutanci, hołd dla Kilara i… blues z Delty

 

Zespół Artur Małecki & The Creature jest laureatem programu stypendialnego Jazzowy Debiut Fonograficzny 2022 organizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca. Latem ukazał się debiutancki album tria pod tytułem „Widoki”. Kosmonauci to młody alternatywno-jazzowy kwartet pochodzący z Bielska-Białej.

Pianista Piotr Orzechowski i saksofonista Kuba Więcek kilkukrotnie już występowali w Żaku. Po muzykę filmową Wojciecha Kilara sięgnęli na zlecenie OFF Festivalu, a w tym roku wydali album „The Themes of Dracula”. Jak pisze Jacek Hawryluk: „podążają śladem polskiego kompozytora. Nie odtwarzają jednak jego muzyki ani nie improwizują na jej temat. Wyciągając tematy filmowe z "Draculi", budują własne opowieści przeznaczone na fortepian i saksofon. Orkiestrowy oryginał zredukowano do muzykowania dwóch artystów, którym jednak nic nie umyka: tworzą klimat napięcia i grozy z nutą lekkiego dystansu (a nawet humoru). Zaopatrzeni w pomysły przez Kilara robią swoje.”

Muzyka, którą proponuje Polski Piach odwołuje się do trzech elementów: tradycji afrykańskiej transowej muzyki, klasycznego amerykańskiego bluesa z Delty Missisipi, ale też polskich wątków, melancholii tutejszego krajobrazu. Muzycy improwizują szukając własnych form wyrazu.

 

A na otwarcie Festiwalu

A na otwarcie festiwalu wystąpi charyzmatyczna artystka, której twórczość gdańska publiczność ma szansę śledzić od kilku lat. Amirtha Kidambi to nowojorska wokalistka, instrumentalistka grająca m.in. na fisharmonii, kompozytorka oraz liderka kwartetów Elder Ones i Lines of Light, ważna postać dla tamtejszej sceny eksperymentalnej i improwizowanej. W ubiegłym roku wystąpiła w Żaku z Code Girl prowadzonym przez gitarzystkę Mary Halvorson. Na koncercie w Żaku zaprezentuje nowy materiał „From Untruth”, o którym mówi: Płyta będzie skupiać się na takich tematach jak sprawiedliwość rasowa i ruchy robotnicze, protesty rolników w Indiach, antyazjatycka przemoc w Stanach Zjednoczonych, wzrost globalnego faszyzmu.

Festiwal Jazz Jantar jest realizowany ze środków Miasta Gdańska i Klubu Żak, miejską instytucję kultury. Festiwal dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Muzyka”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca. Festiwal wsparły filmy GIWK, Ziaja i Żywiec.  Nasza strona: jazzjantar.pl, aktualności i relacje z koncertów pisane przez dziennikarzy muzycznych publikujemy na Facebook.com/JazzJantar. Także w naszych mediach społecznościowych publikujemy fotorelacje z koncertów, które dokumentuje ekipa fotografów z kolektywu Testigo Documentary.


Program

21.10.2022 / G.20.00

Artur Małecki & The Creature / Widoki / Młoda Polska

Przemysław Chmiel – saksofony, Michał Aftyka – kontrabas, gitara basowa, Artur Małecki – perkusja

Amirtha Kidambi’s Elder Ones / From Untruth / Avant Days

Amirtha Kidambi – wokal, harmonium, syntezator analogowy, live electronics, Alfredo Colon – saksofon sopranowy, efekty, Lester St. Louis – kontrabas, Jason Nazary – perkusja

 

22.10.2022 / G.20.00

Zhenya Strigalev presents JZ / Disrespectful /Britain Now / pierwszy raz w Polsce

Zhenya Strigalev – saksofon, Jamie Murray - perkusja
Run Logan Run / Britain Now / pierwszy raz w Polsce

Andrew Neil Hayes - saksofon, Matt Brown - perkusja, Dan Messore – gitara

 

23.10.2022 / G.19.00

Piotr Orzechowski & Kuba Więcek / Themes Of Dracula / Młoda Polska / premiera

Piotr Orzechowski – fortepian, Kuba Więcek – saksofon

 

28.10.2022 / G.20.00

Insomnia Brass Band / Road Works / scena niemiecka / pierwszy raz w Polsce

Anke Lucks – puzon, Almut Schlichting – saksofon barytonowy, Christian Marien - perkusja

Fred Garden / scena niemiecka

Zuza Jasińska – wokal, Efim Brailovskiy – saksofon altowy, Robin Danaher – saksofon tenorowy, Elli Sooss – saksofon barytonowy, David Pöll – gitara, Jens Bollosch – klawisze,  Thanos Karakantas – bass, Johann Gottschling – perkusja

 

29.10.2022 / G.20.00 

Kosmonauci / Młoda Polska

Miłosz Pieczonka – saksofon, Tymon Kosma – wibrafon, Bartłomiej Lucjan – bass, Jan Pieniążek - perkusja

Emma-Jean Thackray / Britain Now

 

30.10.2022 / G.19.00

Polski Piach / Północ / Teraz Polska

Patryk Zakrocki – gitara, Piotr Mełech – klarnet basowy, Piotr Domagalski – basetla

 

11.11.2022 / G.20.00

Wendt, Wania, Bogdanowicz, Frankiewicz / The Choice / Teraz Polska

Adam Wendt – saksofony, Dominik Wania – fortepian, Mariusz Bogdanowicz – kontrabas,

Sebastian Frankiewicz - perkusja

Wojciech Staroniewicz Quintet / Strange Vacation / Teraz Polska / premiera

Wojciech Staroniewicz  - saksofony, Erik Johannessen – puzon, Dominik Bukowski -  wibrafon, marimba, Konrad Żołnierek -  kontrabas, Przemysław Jarosz - perkusja

 

12.11.2022 / G.20.00

Chelsea Carmichael / The River Doesn't Like Strangers / Britain Now / pierwszy raz Polsce
Chelsea Carmichael – saksofon, Nikos Ziarkas - gitara elektryczna, Joe Downard - gitara basowa, Olly Sarkar - perkusja
Devils of Moko / Britain Now / pierwszy raz w Polsce

Mulele Matondo – bass, Dominic J Marshall – fortepian, Synths, Sam Gardner - perkusja

 

13.11.2022 / G.19.00

Kuu! / Scena niemiecka

Jelena Kuljić – wokal, Kalle Kalima - gitara elektryczna, gitara basowa; Frank Möbus – gitara,  Christian Lillinger - perkusja

 

BILETY:

 

23.10 i 30.10.2022

20 zł – ulgowe* / 35 zł – zniżka* na Kartę do Kultury / 40 zł – bez zniżek 

 

11.11 i 13.11.2022

30 zł – ulgowe* / 55– zniżka* na Kartę do Kultury / 60 zł – bez zniżek

 

pozostałe dni

45 zł – ulgowe* / 85– zniżka* na Kartę do Kultury / 90 zł – bez zniżek 

 

* wyłącznie za okazaniem ważnej legitymacji i KARTY przy zakupie biletów (1 bilet na 1 legitymację / 1 KARTĘ)

Ulgowe bilety przysługują wyłącznie studentom studiów stacjonarnych i niestacjonarnych (licencjackich i magisterskich, do 26 roku życia), uczniom,  emerytom i rencistom oraz na Kartę Dużej Rodziny oraz obywatelom Ukrainy – za okazaniem aktualnej, właściwej legitymacji lub Karty lub dokumentu (paszportu / innego) potwierdzającego wjazd do Polski po 24.02.2022.

 

Karnety Festiwalowe 2022 (na 5 dowolnie wybranych dni festiwalowych w 2022 roku) – konieczne rezerwacje - tylko mailem na adres kasa@klubzak.com.plpo potwierdzeniu rezerwacji przez pracownika kasy prosimy o odbiór wejściówki najpóźniej 30 minut przed koncertem (nieodebrane w terminie wejściówki przepadają). Prosimy o nie odkładanie rezerwacji na ostatnią chwilę.

 

Bilety bez zniżek można nabywać w naszym sklepie internetowym: tickets.klubzak.com.pl. Regulaminy sprzedaży znajdują się na stronie Klubu Żak www.klubzak.com.pl

 

Zasady rezerwacji
Rezerwacje: kasa@klubzak.com.pl. Potwierdzone rezerwacje na koncerty należy odebrać w ciągu 3 dni od dnia potwierdzenia rezerwacji (nieopłacone w terminie rezerwacje są anulowane). Nie przyjmujemy rezerwacji na ostatnie 20 miejsc na dany koncert.
 

Kasa biletowa  

Kasa czynna od 15:00 do 21:00, w soboty i niedziele od 16:00 lub 30 minut przed pierwszym seansem. Uwaga: w dniach 20 - 30.06.2022 kasa jest nieczynna.
Kontakt: tel. 58 344 05 73 w.117 (w godz. pracy kasy), kasa@klubzak.com.pl

 

Organizator: Klub Żak, 80-266 Gdańsk, ul. Grunwaldzka 195/197,

kasa@klubzak.com.pl, tel. 58 344 05 73 w.117

 

jazzjantar.pl

klubzak.com.pl

tickets.klubzak.com.pl

facebook.com/JazzJantar

 

 

 

Tagi: