James Taylor z nowym albumem American Strandard

Autor: 
Redakcja, mat. pras.

Wokalista i autor piosenek James Taylor wydaje 30 marca 2020 roku nakładem Fantasy Records swój nowy album American Standard. Singla „Teach Me Tonight”, standardu autorstwa duetu Gene De Paul/Sammy Cahn, można już posłuchać.

Nowy zbiór utworów to 19. album studyjny Taylora i jego pierwsze wydawnictwo od wydanej w 2015 roku płyty Before This World, pierwszego numeru #1 w jego karierze. Na American Standard Taylor wprowadza nowe brzmienia i nadaje świeżego znaczenia tym ponadczasowym dziełom sztuki, podejmując jedne z najbardziej lubianych piosenek XX wieku i czyniąc je całkowicie własnymi.

„Są piosenki, z którymi dorastałem i które zawsze miałem w pamięci, będące częścią rodzinnej kolekcji płyt — dlatego miałem poczucie, że wiem, jak do nich podejść; stworzenie albumu American Standard było dla mnie czymś całkowicie naturalnym,” wyjaśnia Taylor. „Znam większość tych piosenek z oryginalnych nagrań obsady słynnych musicali Rodgersa i Hammersteina, w tym My Fair Lady, Oklahoma, Carousel, Showboat i innych.” Dodaje: „Jeśli chodzi o sposób, w jaki były wcześniej wykonywane i nagrywane, zwracaliśmy uwagę na akordy i melodię, ale byliśmy zainteresowani zrobieniem czegoś nowego i wprowadzeniem czegoś zupełnie nowatorskiego; ich świeża interpretacja sprawiła, że warto było się tego podjąć.”

14 wybranych pozycji na płycie American Standard prezentuje oczywiście jedyne w swoim rodzaju umiejętności wokalne Taylora i nieporównywalną muzykalność, ale to, co czyni ten album tak wyjątkowym, to pomysłowy sposób, w jaki on i inni producenci, wieloletni współpracownik Dave O'Donnell i mistrz-gitarzysta John Pizzarelli, podeszli do projektu: przepięknie proste aranżacje gitarowe, czerpiące z wirtuozerii gitarowej Taylora i Pizzarelli’ego, a nie oparte na bardziej tradycyjnym akompaniamencie fortepianu. Efekt jest zachwycający.

W repertuarze tego albumu odnajdziemy swingującą interpretację „My Blue Heaven” Waltera Donaldsona i George’a A. Whitinga oraz „Almost Like Being In Love” Fredericka Loewe i Alana Jay’a Lernera z musicalu Brigadoon; urzekające wykonanie „The Nearness of You” Hoagy’ego Carmichaela i Neda Washingtona; wesołe „Sit Down, You’re Rockin’ the Boat” Franka Loessera z broadwayowego hitu Guys and Dolls; mocny komentarz wydarzeń społecznych z Południowego Pacyfiku w „You’ve Got To Be Carefully Taught” Richarda Rodgersa i Oscara Hammersteina II; znakomita interpretacja standardu duetu Billie Holiday-Arthur Herzog Jr. „God Bless The Child” oraz pierwszy cover piosenki oryginalnie pochodzącej z kreskówki Katnip Kollege z serii Merrie Melodies z 1938 roku, „As Easy As Rolling Off A Log”.

W muzyce albumu wybrzmiewają elementy wcześniej zapowiadanego głęboko osobistego i autentycznego pamiętnika Break Shot, wydanego w wersji audio na platformie Audible. To jedyne w swoim rodzaju muzyczne słuchowisko Audible Original wyprodukowane przez weterana MTV/VH1, Billa Flanagana, zrealizowane po raz pierwszy w karierze Jamesa Taylora, będzie dostępne od 31 stycznia 2020 roku. Do. Artysta prowadzi w nim słuchaczy przez triumfy i traumy swojego dzieciństwa i trudnego życia rodzinnego. Break Shot pokazuje głęboki stosunek Taylora do utworów na jego nowym albumie, American Standard.

Oprócz nowego albumu, Taylor ogłosił amerykańską trasę koncertową z udziałem gościa specjalnego, Jacksona Browne’a, rozpoczynającą się 15 maja w Smoothie King Center w Nowym Orleanie. Trasa obejmie 26 miast w całym kraju. Koncerty w USA odbędą się po wcześniej ogłoszonej trasie po kanadyjskim wybrzeżu z Bonnie Raitt. Taylor zagra ponownie w Fenway Park w Bostonie z All-Star Band 21 czerwca razem z Brandi Carlile i Shawn Colvin. Więcej informacji: https://tour.jamestaylor.com/.

Tagi: