Finałowa cześć projektu Djesse Jacoba Colliera nadchodzi.

Autor: 
Redakcja (Materiały prasowe)
Autor zdjęcia: 
mat. promocyjne

Minęło pięć lat, odkąd Jacob Collier wyruszył w epicką muzyczną podróż Djesse. To, co początkowo było ambitnym pomysłem na stworzenie jednego albumu w 2018 roku, wkrótce przerodziło się w rozległą wizję czteroczęściowej serii. Dzięki trzem zdobytym nagrodom GRAMMY, sześciu nominacjom (w tym do tytułu Albumu Roku 2020 za Djesse Vol. 3) i setkom występów, talent i wyobraźnia Colliera wciąż przekraczają granice. Dziś zapowiada ostatnią część tego historycznego rozdziału swojej kariery: Djesse Vol. 4ukaże się 29 lutego 2024 roku nakładem Hajanga / Decca / Interscope.

Brandi Carlile powiedziała: "Little Blue" to wspaniały utwór, a Jacob to talent naszego pokolenia. Spędzam ogromną ilość czasu śledząc go i studiując jego niesamowicie piękną muzykę. Możliwość bycia częścią jego twórczości to cudowne zrządzenie losu".

Djesse Vol. 4 doprowadza serię do ekscytującego zakończenia. Jego muzyki nie da się łatwo zaklasyfikować, a Collier wkracza w odrębny dźwiękowy wszechświat podzielony na różne fazy dnia. W Vol. 4 muzyczna saga kończy się w żarzącym się świetle świtu. Od rozległych orkiestrowych aranżacji po intymne folkowe utwory i fuzje R&B, rapu i popu, Djesse Vol. 4 koncentruje się wokół globalnej celebracji ludzkiego głosu. Collier w trakcie pracy nad Djesse, zaczął rejestrować i przekształcać koncertową publiczność w rozległe, improwizowane chóry. Dyrygując tłumem w klubach rockowych i Lincoln Center, a nawet na festiwalach takich jak Bonnaroo i Glastonbury, rzesze fanów zjednoczyły się w porywającej harmonii, utwierdzając go w przekonaniu, że każdy na tym świecie jest muzykiem. Nagrano ponad 80 chórów publiczności i około 150 000 różnych głosów. Są one podstawą takich utworów jak min. "Little Blue".

Do tej pory w projekcie Djesse powstało 37 utworów, z udziałem prawie 25 artystów, a także chóru gospel i  orkiestry. Lista gości specjalnych obejmuje niezwykle zróżnicowane muzyczne  osobowości -  od Ty Dolla $ign, T-Pain, Jessie Reyez i Daniela Caesara po Kimbrę, Chrisa Thile'a, Rapsody, Tori Kelly, JoJo, Lianne La Havas, Oumou Sangare, Laurę Mvulę, Steve'a Vai, mistrza gnawa Hamida Kasri i Take 6.

Niedawny singiel Colliera “WELLLL”-  rockowo, popowo, punkowy kawałek napisany wspólnie z Remi Wolf - również znajdzie się na nowym albumie, podobnie jak jego nominowane do nagrody GRAMMY w 2022 roku “Never Gonna Be Alone” (feat. Lizzy McAlpine & John Mayer).

Jacob Collier:

„Pięć lat temu, w następstwie muzycznej podróży, która rozpoczęła się w samotności, wyruszyłem w epicką przygodę z wielkim marzeniem o stworzeniu muzycznego projektu i aby uczyć się muzyki i życia od największych nauczycieli.

Pod wieloma względami Djesse Vol. 4 to album, którego stworzenie zajęło mi 30 lat. Jest to dla mnie celebracja ludzkości - sposobu, w jaki ją widzę i słyszę, zbudowana z muzykami z każdego zakątka świata. Kulminacja tego wspólnego eksperymentu z chórem publiczności liczącym 100 000 głosów, dźwięku, który przenika duszę tego albumu i sprawia, że czuję się, jakbym znalazł jego serce. Mój głos jest zawsze tak pełny, jak głosy wokół mnie. Każdy jest mile widziany i jest częścią tej układanki. A przede wszystkim tworzenie tego albumu przypomniało mi, że życie jest pełne magii, jeśli tylko pamiętamy, by szukać jej w sobie nawzajem.”

Wraz z zapowiedzią albumu, zaprezentowana została również okładka do Djesse Vol. 4. Stworzona przez brooklyńskiego artystę Dustina Yellina, znanego ze swoich prac w zakresie tableaux i rzeźby w fornirze szklanym. Okładka oddaje istotę Djesse: tysiące małych obrazów i rysunków, które interpretują temat poprzednich okładek albumów, ilustrując ideę, że jeden składa się z wielu, a wielu łączy się w jedno.  Yellin powiedział: "Współpraca z Jacobem była elektryzującą podróżą do bezkresnych krain jego muzycznego krajobrazu. Jego kalejdoskopowe harmonie, dźwiękowe zawiłości i skomplikowane warstwy stanowiły idealne tło dla moich wizualizacji. Jestem zaszczycony i podekscytowany, że mogę podzielić się ze światem naszą fuzją wizualnej i słuchowej magii".

W trakcie ewolucji Djesse, kariera Jacoba Colliera urosła do ogromnych rozmiarów. Stał się artystą solowym występującym na największych światowych scenach, a także pożądanym gościem specjalnym różnych projektów muzycznych. Djesse przyniósł Collierowi trzy nagrody GRAMMY i sześć nominacji.  W sumie Collier jest 5-krotnym zwycięzcą i 11-krotnym nominowanym, co czyni go pierwszym brytyjskim artystą w historii, który zdobył cztery nagrody Grammy za każdy ze swoich pierwszych czterech albumów. Ostatnie występy na żywo obejmują jego największy do tej pory koncert, w Hollywood Bowl z Los Angeles Philharmonic oraz dwa wieczory w Kennedy Center z National Symphony Orchestra.  Tylko w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy jego teledyski z chórami publiczności zebrały setki milionów wyświetleń, był pierwszym mężczyzną, który został wyróżniony jako Vogue Darling, pojawił się na lipcowej okładce Rolling Stone UK, a także był współautorem i wykonawcą siedmiu utworów Stormzy'ego This Is What I Mean. Współpracował również intensywnie z Coldplay i Chrisem Martinem, występując z nimi w programie Saturday Night Live w lutym, jako gość na ich koncertach na stadionie Wembley zeszłego lata oraz na ich albumie Music of the Spheres. Przyczynił się również do powstania największych hitów, w tym "Good Days" SZA oraz utworów Lizzy McAlpine i Kehlani, a także wprowadził na rynek charakterystyczną linię butów Crocs. Collier nagrał dwa koncerty NPR Tiny Desks, przemawiał na światowej sławy konferencji TED i występował w programach telewizyjnych na całym świecie, w tym w BBC Later with Jools Holl.

 

 

 

Tagi: