Fast Forward 6. Spontaneous Music Festival startuje w pierwszy czwartek października

Autor: 
Redakcja (Materiały prasowe)

Zainicjowany wiosną 2018 roku Spontaneous Music Festival, inicjatywa Trybuny Muzyki Spontanicznej oraz poznańskiego Dragon Social Club, na stałe wpisał się w krajobraz muzyki improwizowanej w Polsce. Od początku stawia na młodych, krnąbrnych artystów, unika znanych i powtarzalnych, ceni sobie otwartość i gotowość na wyzwania artystyczne, stawia na składy „ad hoc”, czyli pierwsze muzyczne spotkania sceniczne, nie stroni od festiwalowych projektów kompozytorsko-dyrygenckich, nade wszystko zaś gwarantuje jakość improwizacji na każdym etapie rozwoju sytuacji scenicznych, w niezmiennie niebywałych akustycznie przestrzeniach Małego Domu Kultury w Dragonie. 

Szósta edycja Spontaneous Music Festival rozpocznie się oczywiście … szóstego dnia miesiąca. Znów będzie imprezą niepokorną, mieszającą gatunki i siejącą artystyczny ferment. Znów będzie świętem muzyki improwizowanej całego Poznania i nie tylko. Trzy festiwalowe dni, od czwartku do soboty, jak zawsze kilkanaście setów i kilkunastoosobowe grono muzyków z Katalonii, Francji, Niemiec i Polski. Tegoroczna edycja z nazwą własną „Fast Forward”, albowiem wydaje się być definitywnie wydarzeniem post-nowoczesnym, niczym magnetofon kasetowy, brnącym powolnym krokiem szybko do przodu, z oceanem refleksji na czubku głowy. Dla ludzi otwartych, tolerancyjnych, szanujących siebie, innych i cały świat dźwięków!

 

Tegorocznym headlinerem Festiwalu będzie Ferran Fages, kataloński improwizator, kompozytor, gitarzysta, a także wyjątkowo zdolny manipulator urządzeń elektroakustycznych. Artysta wielu talentów, czołowa postać europejskiej muzyki w każdym z jej awangardowych wcieleń, mistrz minimalistycznych kompozycji i gitarowy eksperymentator udanie odnajdujący nowe pokłady inspiracji w nieskończonej historii post-rocka i noise music. Muzyk zaprezentuje się na deskach Dragona w dwóch trzyosobowych formacjach, z którymi stale współpracuje. Poprowadzi także festiwalowy Ensemble, który wykonana jego minimalistyczną kompozycję przygotowaną specjalnie na potrzeby poznańskiej imprezy.

Wraz z Fagesem z pięknej Barcelony przyjadą do Poznania czterej inni muzycy. Saksofonista Tom Chant, choć urodził się w Dublinie, od lat związany jest z kreatywną sceną katalońską, współtworzy także londyńskie trio z gigantami free impro - Eddie Prevostem i Johnem Edwardsem. Przy okazji od lat jest stałym członkiem Cinematic Orchestra. Katalońsko-portugalski perkusista i perkusjonalista Vasco Trilla grywał już w Dragonie tysiące razy, ale nam ciągle mało jego mistrzowskiej gry w estetyce „no drumming percussion”. Kontrabasista Alex Reviriego, to z kolei czołowy innowator swojego instrumentu, muzyk, który z tego prostego „urządzenia” jest w stanie wydobywać dźwięki niespotykane. Zaciąg barceloński uzupełni młody, jakże krnąbrny perkusista Pere Xirau. Aktywność tej grupy muzyków objawi się w triach Phicus i Isysxae u boku Ferrana Fagesa (obie grupy mają w dorobku płyty wydane w Polsce!), a także w licznych składach „ad hoc” – czyli zostaną zaproszeni na scenę, by improwizowali z muzykami, z którymi nigdy wcześniej nie grali.

Szósta edycja Spontanicznego Festu pełna będzie dźwięków, które przyjadą do nas ze stolicy Niemiec. Przywiozą je muzycy pochodzący z różnych zakątków świata, uznawani wszakże za berlińskich rezydentów. Na ich czele stanie wybitna skrzypaczka Biliana Voutchkova, która zdaje się realizować swoje cele artystyczne na wielu polach muzyki współczesnej, ale najpiękniej finalizuje je w formule swobodnej improwizacji z wykorzystaniem własnego głosu. W wielkim berlińskim pociągu zasiądą także: poetka i artystka wizualna Lena Czerniawska, trębaczka Carina Khorkhordina oraz multiinstrumentaliści – Eric Bauer, Benjamin Whitehill i Laure Boer. Dodajmy, iż Benjamin i Laure na scenie Dragona współtworzyć będą trio z francuskim trębaczem Timothée Quostem.

W festiwalowym „line-up” nie zabraknie oczywiście muzyków polskich, którzy będą ważnymi uczestnikami składów „ad hoc”, a także ansamblu, który weźmie na warsztat kompozycję Ferrana Fagesa. Z Katowic przyjedzie flecista Zofia Ilnicka, z Kopenhagi – silnie związany ze sceną poznańską - saksofonista Michał J. Biel, z Wrocławia klarnecista Mateusz Rybicki, a muzyków lokalnych reprezentować będzie Patryk Daszkiewicz, artysta obsługujący taśmy i generujący tysiące elektroakustycznych efektów.

 

Fast Forward 6. Spontaneous Music Festival

6-8 października 2022

Dragon Social Club, Zamkowa 3, Poznań, Polska, Europa, Świat

 

Czwartek 06.10. Start 19:00

Set. 1 Vasco Trilla solo

Set. 2 Ad Hoc: Àlex Reviriego / Zofia Ilnicka / Timothée Quost

Set. 3 Timothée Quost / Benjamin Whitehill / Laure Boer

 

Piątek 07.10. Start 18:00

Set. 1 Ad Hoc: Patryk Daszkiewicz / Pere Xirau / Àlex Reviriego

Set. 2 Biliana Voutchkova / Lena Czerniawska

Set. 3 Ad Hoc: Biliana Voutchkova / Lena Czerniawska / Vasco Trilla

Set. 4 Ad Hoc: Zofia Ilnicka / Tom Chant / Michał Biel

Set. 5 Phicus: Àlex Reviriego / Vasco Trilla / Ferran Fages

 

Sobota 08.10. Start 18:00

Set. 1 Ad Hoc: Pere Xirau / Michał Biel / Eric Bauer / Mateusz Rybicki

Set. 2 Isysxae: Tom Chant / Ferran Fages / Pere Xirau

Set. 3 Carina Khorkhordina / Eric Bauer

Set. 4 Desarbres Ensemble: Ferran Fages (dyrygentura), Tom Chant, Carina Khorkhordina, Michał Biel, Mateusz Rybicki, Àlex Reviriego

 

Bilety: I dzień - 60 zł, II dzień - 70 zł, III dzień - 70 zł. Karnety – 160 zł

Do kupienia tutaj >>> https://tiny.pl/wh2tq

 

Organizatorzy:

Trybuna Muzyki Spontanicznej / Dragon Social Club / Fundacja Mały Dom Kultury

Partner:

kupbilecik.pl

Patroni medialni:

Radio Afera

Radio Kapitał

Glissando

jazzarium.pl

 

Festiwal dofinansowano ze środków budżetowych Miasta Poznań. #poznanwspiera

Tagi: