Echoes of The Inner Prophet - najnowszy album Melissy Aldany już w kwietniu

Autor: 
Redakcja (materiały wydawcy)
Autor zdjęcia: 
mat. promocyjne

Melissa Aldana powraca z albumem Echoes of The Inner Prophet, będącym kontynuacją nominowanego do nagrody GRAMMY debiutanckiego albumu saksofonistki zatytułowanego 12 Stars. Nowy będzie  dostępny w sprzedaży na ekskluzywnym kolorowym winylu, czarnej płycie winylowej, płycie CD i cyfrowo.

Echoes Of The Inner Prophet to 8-utworowy zestaw oryginalnych kompozycji Aldany i jej kolegów z zespołu, który zapowiada singiel "The Solitary Seeker". Aldana ogłosiła również koncerty w Nowym Jorku w dniach 9-10 kwietnia w Dizzy's Club w Jazz At Lincoln Center. Premiera albumu 5 kwietnia 2024 roku. Wydawca określa go jako muzyczną i duchową wędrówką. Jak wyjaśnia już sama Melissa, jej nowy album odzwierciedla jej "podróż, ze szczególnie introspektywnym punktem widzenia. Wewnętrzny prorok to moje własne ja, teraz starsze, które ma wiedzę, intuicję i prawdę o tym, jaka powinna być moja droga".

Jednocześnie ten głęboko intymny, poszukujący projekt jest celebracją współdziałania. Dokumentuje ewolucję jej kwintetu - Lage Lund, gitara i efekty, Fabian Almazan, fortepian i efekty, Pablo Menares, bas, Kush Abadey, perkusja – prezentując zbiorowe doświadczenia, które zdobyli jako kwintet w długich trasach koncertowych i podróżach. Obecnie jest to jeden z  najbardziej wnikliwych zespołów w dzisiejszym jazzie.

Album wzmacnia również wyjątkową więź Aldany z Lundem, który jest także jej aranżerem i współproducentem. Co więcej, Echoes Of The Inner Prophet zawiera dwie osobiste dedykacje dla osoby, które umożliwiły Aldanie muzyczny rozwój.

Tytułowy utwór albumu oddaje hołd Wayne'owi Shorterowi, nieżyjącemu już pionierowi nowoczesnego jazzu, który zasiadał w panelu sędziowskim podczas Thelonious Monk International Jazz Saxophone Competition, który Aldana wygrała w 2013 roku. W tym czasie artystka mieszkała w Nowym Jorku od kilku lat po przeprowadzce z rodzinnego Chile do Berklee, do którego uczęszczała na pełne stypendium za namową pianisty Shortera, Danilo Péreza. Zwycięstwo w Thelonious Monk International Jazz Saxophone Competition, rozpoczęło jej karierę i szybko uczyniło ją jedną z najbardziej szanowanych i ważnych nowych postaci w świecie jazzu.

Choć wpływ Sonny'ego Rollinsa na grę Aldany jest dobrze udokumentowany, to właśnie aura Shortera wyłania się z całego Echoes, szczególnie w sposobie, w jaki artystka komponuje i improwizuje. Jej zainteresowanie muzyką Shortera, wzrosło w ciągu ostatnich kilku lat. "Z wiekiem", mówi artystka, "myślę, że mogę odnosić się do jego muzyki i gry w sposób, w jaki być może nie mogłam, gdy byłam młodsza". Dla Aldany oznacza to przyswajanie lekcji Shortera na temat "wykorzystania przestrzeni, opowiadania historii, sposobu komunikacji, malowania. Kiedy myślę o Waynie, myślę o barwach".

Tagi: