Drugi Dzień Jazz Jantar 2022: Run Logan Run

Autor: 
Redakcja (materiały organizatora)
Autor zdjęcia: 
Run Logan Run (Vlad Bragan - materiały prasowe organizatora)
Zhenya Strigalev i Jamie Murray (materiały zdjęciowe organizatora)

Dziś drugi dzień festiwalu Jazz Jantar, a przed nami koncerty dwóch formacji, które na polskiej scenię pojawią siępo raz pierwszy.

Bristolski zespół Run Logan Run tworzą saksofonista tenorowy Andrew Neil Hayes oraz perkusista Matt Brown. Ich debiutancki album z 2018 roku „The Delicate Balance of Terror” został wyprodukowany przez Danalogue & Betamax (The Comet Is Coming) i nagrany na żywo w Total Refreshment Centre Stoke Newington, które było i nadal jest znaczącą platformą do promowania nowych talentów z brytyjskiego podziemia.

Album zebrał dobre recenzje w Jazzwise Magazine, Jazz Journal, Electronic Sound i The Wire. Duet koncertował w Wielkiej Brytanii, dzieląc sceny z takimi artystami jak Colin Stetson, Melt Yourself Down, Shabaka Hutchings i The Bad Plus, a także występował na wielu europejskich festiwalach jazzowych. W 2019 roku otrzymali nagrodę Montreux Jazz Talent Award, a w 2020 roku stypendium Montreux Jazz Academy, w ramach którego wystąpili w  specjalnym koncertem z Johnem McLaughlinem i członkami Snarky Puppy. W czasie pandemii nagrali  trzy nowe albumy.

Trudno ich zaszufladkować, ich brzmienie jest wizjonerskie, łączące jazz z muzyką elektroniczną, często porywające i hipnotyzujące, graniczące z uduchowieniem. – pisano na portalu The Next Generation of Jazz (nextbop.com). Na koncert w Gdańsku zaprosili gitarzystę Dana Messore.

 

Murray i Strigalev to idealne muzyczne małżeństwo - obydwaj mają upodobania do surowego, współczesnego tworzenia bitów i freejazzowej anarchii; a w dodatku specjalista od altowego saksofonu nigdy nie zapomina o lojalności Birdowi czy Ornettowi - tak o debiutanckim albumie duetu (wydanym jeszcze pod szyldem JZ Replacement "Disrespectful") można było przeczytać na łamach Jazzwise. Choć Strigalev i Murray działają razem od niedawna, nie są jednak nowicjuszami.

Saksofonista Zhenya Strigalev doświadczenie zbierał u boku między innymi Ambrose'a Akinmusire'a, Williama Parkera czy Erica Harlanda; perkusista Jamie Murray chociażby z członkami Sun Ra Arkestra, a trzecią osobą obecną wyłącznie w składzie studyjnym jest producent i basista Tim Lefebvre, współpracownik Davida Bowiego (nagrywał z nim "Blackstar"), Elvisa Costello czy Empire of the Sun. Rezultatem tych wszystkich wpływów jest muzyka czerpiąca z wielu źródeł - od freejazzowej tradycji sięgającej lat 60. ubiegłego stulecia przez hiphopowe rytmy po abstrakcyjne, elektroniczne odgłosy.

Rozpoznawalność JZ na londyńskiej scenie jest coraz większa, a przed rozwijaniem się poza Wielką Brytanią duet powstrzymał wybuch pandemii. Obecnie muzycy pracują nad nowym materiałem, który częściowo będzie można usłyszeć również podczas festiwalu Jazz Jantar, gdzie po raz pierwszy zaprezentują się polskiej publiczności.

Tagi: