Colin Webster i Andrew Lisle w czwartej odsłonie digitalnej Spontaneous Live Series

Autor: 
Redakcja (Materiały prasowe)
Autor zdjęcia: 
mat. promocyjne

„Spontaneous Live Series”, to nazwa, która firmuje jednocześnie dwa wydarzenia na scenie muzyki improwizowanej. Jednym z nich jest cykl koncertów, organizowany przez Trybunę Muzyki Spontanicznej w poznańskim Dragon Social Club, drugim seria albumów, które dokumentują wspomniane koncerty na trwałych i elektronicznych nośnikach dźwięku.

Cykl płytowy doczekał się jak dotąd jedenastu edycji kompaktowych oraz trzech digitalnych. Ta druga inicjatywa dokumentuje starsze koncerty, które z różnych względów nie znalazły się na wydanych do tej pory płytach. Kolejnych albumów kompaktowych winniśmy się spodziewać w październiku b.r., w trakcie siódmej już edycji Spontaneous Music Festival.

Dodajmy, iż ramach serii digitalnej ukazały się w pierwszej połowie bieżącego roku koncerty iberyjskiego tria Low Vertigo, niemiecko-szwajcarskiego tria Mein Freund Der Baum, czyli Rudi Mahalla, Floriana Stoffnera i Paula Lovensa oraz klasycznie festiwalowego składu „ad hoc” - Gonçalo Almeidy, Diego Caicedo i Witolda Oleszaka.

W lipcowy piątek „bandcampowy” (portal rezygnuje tego dnia z opłat, zatem pieniądze za zakupione woluminy niemal w całości wpadają w ręce wydawców i muzyków) ukazuje się czwarta edycja digitalna Spontaneous Live Series. Zawiera ona koncert, jaki dali dwaj wyśmienici improwizatorzy z Londynu – Colin Webster i Andrew Lisle w trakcie drugiej edycji Spontaneous Music Festiwal w listopadzie 2018 roku. Był to pierwszy ich pobyt w Polsce, do dziś pamiętany, jako jedna z najgorętszych chwil w historii festiwalu. Nagranie składa się z seta głównego (w dwóch częściach) i ognistego bisu.

Doniesienia prasowe z rzeczonego koncertu Brytyjczyków dobrze podsumowuje kilka zdań poniżej, zamieszczonych symultanicznie na Jazzarium.pl i Trybunie Muzyki Spontanicznej:

Colin Webster i Andrew Lisle – choć zaliczamy ich zdecydowanie do młodej generacji brytyjskich improwizatorów – mają w dorobku wiele płyt, zarówno duetowych, jak i w triach i kwartetach. Znają się doskonale, wiedzą, że grając razem mogą pozwolić sobie na wszystko. Podczas wcześniejszych występów na scenie Dragona (podczas pierwszego dnia festiwalu, przyp. autora), zarówno Webster, jak i szczególnie Lisle, zdawali się nie odkrywać wszystkich kart, w niektóre improwizacyjne spięcia wchodzili z delikatną tremą. Tu, w swoim bazowym duecie, dali prawdziwy popis. Webster stąpał po krawędziach chmur, Lisle był tuż obok niego. Zażartowałem w kuluarach, że powinniśmy na kolejne edycje festiwalu zaprosić kilku bardziej uznanych saksofonistów w Europie i na świecie, ale nie po to, by grali w Dragonie, ale żeby usiedli wśród publiczności i posłuchali, jak świeżo i odkrywczo można grać na saksofonie altowym. Brawo Colin!

Spontaneous Live Series D04: Colin Webster and Andrew Lisle „Live at 2nd Spontaneous Music Festival, 2018” (Spontaneous Music Tribune, DL 2023). Colin Webster – saksofon altowy oraz Andrew Lisle – perkusja. Trzy improwizacje, 31 minut. Nagrane w Dragon Social Club, Poznań, 10 listopada 2018 roku.

Link do albumu: https://spontaneousliveseries.bandcamp.com/album/spontaneous-live-series-d04

Colin Webster na płytach cyklu:

Spontaneous Live Series 002: Colin Webster & Vasco Trilla with Michał Dymny

Spontaneous Live Series 005: Tonus - Intermediate Obscurities III

 

Andrew Lisle na płytach cyklu:

Spontaneous Live Series 004: Yedo Gibson and Paweł Doskocz with Andrew Lisle and Vasco Furtado

Spontaneous Live Series 005: Tonus - Intermediate Obscurities III

 

www.spontaneousliveseries.bandcamp.com

 

Tagi: