Biografia i najnowsza płyta Henry'ego Threadgilla tuż tuż.

Autor: 
Redakcja (Materiały prasowe)
Autor zdjęcia: 
mat. promocyjne

Henry Threadgill ma za sobą niezwykłe życie muzyczne. W wieku 79 lat saksofonista, flecista i sławny kompozytor jest jednym z trzech artystów jazzowych (obok Ornette'a Colemana i Wyntona Marsalisa), którzy zdobyli nagrodę Pulitzera. Wiedzą o tym Ci wszyscy, którzy uczynili Henry’ego Threadgilla bohateram swojej muzycznej bajki. Po raz p[ierwszy jednak jest okazja żeby na kartach "Easily Slip into Another World" dowiedzieć się naprawdę jak wyglądało życie Threadgilla w czasach dzieciństwa, wychowania w Chicago, jak toczyło się jego życie rodzinne i w końcu jak rozwijała się jego sfera edukacyjna oraz błyskotliwa kariera muzyczna.

Są tu porywające wspomnienia o scenie muzycznej w Chicago we wczesnych latach 60-tych, kiedy Threadgill rozwijał swój kunszt wśród przyjaciół i kolegów ze szkoły, którzy później tworzyli trzon niezwykle wpływowego Association for the Advancement of Creative Musicians (AACM); półtora roku, które spędził w trasie z ewangelickim kaznodzieją w połowie lat 60-tych; jego służba wojskowa w Wietnamie - porywająca opowieść sama w sobie, ale także reprezentatywna dla niedostatecznie rozpoznanego aspektu historii jazzu, biorąc pod uwagę liczbę muzyków z pokolenia Threadgilla, którzy służyli w siłach zbrojnych.

Nadarza się tu także okazja docenienia jego geniuszu, gdy podróżuje do Holandii, Wenezueli, Trynidadu, Sycylii i Goa wzbogacając swoją sztukę; zanurza się w zmiennej scenie downtown w Nowym Jorku w latach 70. i 80; współpracuje z choreografami, pisarzami i reżyserami teatralnymi, a także z zadziwiającym wachlarzem muzyków, od stalowartości AACM (Muhal Richard Abrams, Roscoe Mitchell, Wadada Leo Smith i Leroy Jenkins), do chicagowskich bluesmanów, luminarzy downtown i innowatorów world music; dzieli się swoimi wrażeniami z przemysłu nagraniowego, swoimi poglądami na temat edukacji muzycznej i historii czarnej muzyki w Stanach Zjednoczonych, i oczywiście opowiada o swojej pracy z różnymi zespołami, którymi kierował przez ostatnie pięć dekad.

Autorem książki jest Brent Hayes Edwards profesor literatury w Peng Family na Universytecie Columbia, gdzie opócz katedry literatury jest pracuje Center for Jazz Studies. Jego książki to między innymi The Practice of Diaspora: Literature, Translation, and the Rise of Black Internationalism (2003) oraz Epistrophies: Jazz and the Literary Imagination (2017). W 2015 roku był stypendystą Guggenheima, a w 2020 roku został wybrany do Amerykańskiej Akademii Sztuki i Nauki. Książka będzie dostepna od 16 maja 2023.

A teraz Oddajmy głos kilkorgu wspniałych osobowiści ze świata sztuki, które wypowieidzały się na temat bohatera biografii.

"Żywiołowo opowiedziana, na przemian zabawna i druzgocąca, Łatwo wślizgnąć się do innego świata serwuje zdumiewające opowieści o życiu Threadgilla w Chicago, Wietnamie, Nowym Jorku i w trasie, przeplatane głębokimi rewelacjami na temat doświadczenia czarnych, amerykańskiego imperium, życia artysty i całej historii muzyki. Threadgill i Edwards stworzyli nieocenione doświadczenie literackie: prawdziwy życiowy Bildungsroman, szczery, erudycyjny i ostry. Tą książką będą się delektować kolejne pokolenia."

-Vijay Iyer, kompozytor i pianista; Rosenblatt Professor of the Arts, Harvard University

"To, co osobiste, polityczne, muzyczne, duchowe: wszystko łączy się w tym błyskotliwym, urzekającym pamiętniku jednego z największych muzycznych umysłów naszych czasów. Easily Slip into Another World nie tylko dokumentuje radykalnie twórczy indywidualny talent, ale także celebruje wyjątkowo żywotną wspólnotę współpracy - Association for the Advancement of Creative Musicians. Pokazuje niepodzielność tego, co pochodzi z wewnątrz i tego, co pochodzi z zewnątrz: tworzenie muzyki jako sposób bycia w świecie."

-Alex Ross, krytyk muzyczny The New Yorker; autor książki The Rest Is Noise: Listening to the Twentieth Century

"Easily Slip into Another World to tętniąca życiem autobiografia Henry'ego Threadgilla, nieustraszonego odkrywcy, którego muzyka i wykonania przekraczają kategorie i gatunki. Jego wszechstronna wizja i pełen przygód duch dociekań wpłynęły na pokolenia kompozytorów i muzyków. Ta książka jest afirmacją siły kreatywności, która zmienia nasz świat i odkrywa nowe."

-Meredith Monk, kompozytorka, śpiewaczka, reżyserka i choreografka

"Ta sama pasja i radość, którą Henry Threadgill wnosi do swojego życia, manifestowana jest w jego wiecznym poszukiwaniu właściwego dźwięku, właściwej kompozycji, właściwego połączenia i współpracy. Każdy, kto ma iskrę kreatywności w jakiejkolwiek części swojego życia, powinien zainspirować się jego nieugiętym zaangażowaniem w eksperymentowanie jako ducha, który prowadzi nas do objawienia. Po przeczytaniu tej książki, pełnej wnikliwości i humoru, a nawet tygrysa przechodzącego w nocy, proponuję włączyć trochę muzyki Threadgilla i zrobić to, co on mówi: posłuchać."

-Viet Thanh Nguyen, nagrodzony Pulitzerem autor książki The Sympathizer

"Często nazywam Henry'ego Threadgilla moim ulubionym żyjącym kompozytorem nie tylko z powodu sieci dźwięków, które snuje, ale także dlatego, że jest najlepszym opowiadaczem, jakiego znam. Ta książka jest głębokim darem: przypomina nam, że komponowanie to nie tylko tworzenie muzyki, ale także kształtowanie życia."

-Jason Moran, kompozytor i pianista; dyrektor artystyczny Jazz at the Kennedy Center

"Bez wątpienia Easily Slip into Another World będzie jedną z tych książek, o których mówimy, które czytamy i ponownie czytamy przez wiele lat - nową klasyczną autobiografią, budującą na tradycji gatunku i upominającą się o nią jednocześnie. Zapiera dech w piersiach."

-Farah Jasmine Griffin, Ransford Professor of English and Comparative Literature and African American Studies, Columbia University

Niezależnie od premiery biografii Henry'ego Threadgill, na rynek wiosną trafi najnowszy album artysty zatytułowany The Other One będącego muzycznym komponentem multimedialnego dzieła laureata nagrody Pulitzera Henry'ego Threadgilla, które obejmuje również film, obrazy, fotografie, elektronikę, pętle głosowe i słowo mówione. Napisana na 12-osobowy zespół muzyka inspirowana jest perkusistą i teoretykiem Milfordem Gravesem, a w szczególności jego integracją bicia ludzkiego serca w swoich dziełach muzycznych.

Jak zwykle u Threadgilla, nowy utwór posiada przeplatający się kontrapunkt i rytmiczne wibracje, które są charakterystyczne dla jego kompozycji. The New York Times opisał premierę utworu w 2022 roku w Roulette Intermedium na Brooklynie w Nowym Jorku jako posiadającego "galwaniczne poczucie swingu" i "podążającego za każdą niespodzianką rytmiczną - tworząc skośnie taneczną, wprost radosną energię Threadgilla".

Album jak to od dekad się dzieje ukaże się nakładem znakomitej nowojorskiej oficyny wydaniczej Pi Recordings.

Tagi: