Benjamin Lackner na ECM Warsaw Festival 2022

Autor: 
redakcja / mat. organizatora
Autor zdjęcia: 
mat.organizatora

Dziś drugi dzień ECM Warsaw Festival 2022 i jednocześnie premiera koncertowa debiutanckiego albumu Kwartetu Benjamina Lacknera. Jak czytamy w zapowiedziach organizatora:

Debiut Benjamina Lacknera w wytwórni ECM pt. „Last Decade” jest wyrazem wnikliwej eksploracji gry kwartetu, w którym pianista jako leader, pozostawia reszcie instrumentalistów kreatywną przestrzeń. Kompozycje Benjamina mają uderzającą, liryczną jakość, która daje pozostałym muzykom – którzy towarzyszyli niemieckiemu pianiście podczas nagrania płyty: trębaczowi Mathiasowi Eick, perkusiście Manu Katché i basiście Jérôme'owi Regard – wiele twórczych możliwości. Subtelny groove i płynne solówki przeplatają się wzajemnie i w wyjątkowy sposób scalają grę kwartetu.
W Warszawie usłyszymy Kwartet w zmienionym składzie. Niemieckiemu pianiście towarzyszyć będzie perkusista Matthieu Chazarenc z Francji, wieloletni współpracownik Benjamina Lacknera z innych jego zespołów, a na trąbce – amerykański wirtuoz tego instrumentu, kompozytor oraz bardzo ceniony edukator, pochodzący z San Francisco, Ralph Alessi.
Na kontrabasie zagra znakomity Brytyjczyk Phil Donkin, który koncertował w trio z Benjaminem i Matthieu oraz innymi artystami ECM, m. in. z Ralphem Alessim, w zespole Marka Copelanda oraz z Shai’em Maestro. Debiut Benjamina Lacknera w ECM jest prezentacją finezyjnej gry kwartetu, prowadzonego z typową dla tego artysty powściągliwością. Kompozycje Benjamina, które w większości złożyły się na repertuar albumu, urzekają lirycznością, tworząc piękny punkt wyjścia dla improwizacji dla kolegów.

Tagi: