„MODLITWY WIRUJĄCE”, CZYLI ZEMLER / MAJIDI / CHAMOUN / TYCIŃSKI / DOMAGALSKI PODCZAS KONCERTU W POLSKIM RADIU

Autor: 
Materiały organizatora
Autor zdjęcia: 
mat. promocyjne

Koncertem „MODLITWY WIRUJĄCE” 24 października o godz. 19:00 w Studio S2 Polskiego Radia Festiwal MUZYKA POKOJU-MUZYKA WIARY zaprasza w niezwykłą duchową podróż.

W połowie XIII wieku w Turcji w miejscowości Konya narodziło się intrygujące bractwo muzułmańskie – wirujący derwisze. Ich duchowym ojcem był Dżalaluddin Rumi, uznawany za jednego z najwybitniejszych poetów i mistyków tamtych czasów.

Wirujący derwisze, tak jak inne sufickie bractwa muzułmańskie, swoją wiarę opierają na mistyczno-ascetycznych praktykach prowadzących do lepszego poznania Boga, do symbolicznego odwiedzenia jego najwyższej komnaty. U źródeł ich doktryny leży głęboka wiara w cel regularnych modlitw, zbiorowych śpiewów i studiowania islamu w drodze do osiągnięcia jedności z boskim absolutem.

Charakterystyczną cechą bractwa wirujących derwiszy jest medytacja w ruchu mająca postać szeregu rozwijających się figur „tanecznych”, które prowadzą do stanu absolutnej ekstazy – szybkiego wirowania wokół własnej osi – jak twierdzą w kierunku prawdy. Modlący się poprzez taniec derwisze wierzą, że naśladowanie w trakcie tańca, zwanego semą, ruchów ciał niebieskich zwiększa aktywność ich duszy oraz generuje więcej miłości do Boga. Pełnym mistycznej energii tańcom wirujących derwiszy towarzyszą niezwykła, kipiąca emocjami, transowa muzyka i przejmujący modlitewny śpiew.

Specjalnie dla Festiwalu Muzyka Pokoju – Muzyka Wiary po tańce derwiszy sięga wybitny perkusista, który z ogromną swobodą osiąga mistrzowski poziom we wszystkich znanych muzycznych gatunkach i stylach – Hubert Zemler. Artysta zaprosił do udziału Maroufa Majidiego, kurdyjskiego śpiewaka, grającego na etnicznych instrumentach strunowych (tar i tanbour) i Adeba Chamouna, syryjskiego wirtuoza instrumentów perkusyjnych i śpiewaka. Zemler wraz z formacją Magneto i zaproszonymi gośćmi podejmuje próbę przeniesienia tej niezwykłej, powstającej na przestrzeni wieków, archaicznej muzyki do świata nieoczywistych brzmień i dźwięków naszych czasów. Swoistą busolę stanowią dla niego archiwalne nagrania z połowy ubiegłego wieku.

 

Na scenie:

MAROUF MAJIDI śpiew, tar i tanbour

ADEB CHAMOUN śpiew, instrumenty perkusyjne

i formacja MAGNETO w składzie:

HUBERT ZEMLER perkusja

BARTEK TYCIŃSKI gitara

PIOTR DOMAGALSKI bas

 

Celem Festiwalu MUZYKA POKOJU – MUZYKA WIARY organizowanego przez Centrum Myśli Jana Pawła II jest promowanie muzyki zdolnej do wyrażenia wiary w pokój oraz budowanie kultury, w której porozumienie istnieje ponad podziałami ideologicznymi, wyznaniowymi czy politycznymi.

 

Koncerty Festiwalu:

20 października, godz. 19:00: „OBADIAH” – Pokrzywiński & Ensemble Labirhythm, Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN

23 października, godz. 19:00 – koncert podwójny: „BEZCZAS” – Hashtag Ensemble – oraz „KWARTETY TANSMANA” – Atom String Quartet, Studio Koncertowe Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego

24 października, godz. 19:00: „MODLITWY WIRUJĄCE” – Zemler / Majidi / Chamoun / Tyciński / Domagalski, Studio S2 Polskiego Radia

25 października, godz. 20:00: „PTAKI SMUTKU, PTAKI CHWAŁY” – DZICZKA / SzaZa, Ursynowskie Centrum Kultury „Alternatywy”

 

Pełen program Festiwalu MUZYKA POKOJU – MUZYKA WIARY dostępny na stronie: https://muzykapokoju.pl/

 

 

Tagi: