wywiad

Tytuł nie ma znaczenia - wywiad z Hubertem Zemlerem

W 2014 roku, przy okazji premiery „Gostak & Doshes” rozmawialiśmy z jej twórcą – perkusistą Hubertem Zemlerem. Muzyk opowiedział nam o przekładaniu elektroniki na instrument akustyczny, a także o aquowskich taśmach, koreańskich występach i kamedulskich podziemiach. Teraz, w przededniu występu Huberta Zemlera na 8. Katowice JazzArt Festiwalu, przypominamy tą rozmowę.

Rob Mazurek: Lem dał mi ważną lekcję

Z Robem Mazurkiem – wybitnym chicagowskim kompozytorem i kornecistą rozmawialiśmy przy okazji warszawskiego koncertu Pardon, To Tu. Bohaterem tej rozmowy nie był jednak zespół Pulsar Quartet, a najwybitniejszy polski autor science fiction. Amerykanin opowiada nam również o operze bazującej na twórczości Polaka, która ma mieć swoją premierę w 2015 roku.

Tutaj wszystko jest niewiadome - wywiad z Agatą Zubel

W muzyce, granice wytycza wyobraźnia Jan Błaszczak rozmawia z kompozytorką, wokalistką i dzisiejszą jubilatką - Agatą Zubel.

Wiem, że właśnie wylatuje pani do Stanów Zjednoczonych – czy wybiera się tam pani w celach zawodowych?
Tak, lecę do San Francisco, gdzie zostanie wykonany mój utwór napisany dla San Francisco Contemporary Music Players. Lada dzień odbędzie się tam jego premiera. To kompozycja napisana na ten właśnie zespół i mój głos.

Kołysanki nieortodoksyjne - wywiad z Olą Bilińską

Przy okazji premierowego koncertu w Żydowskim Instytucie Historycznym z Olą Bilińską rozmawiamy o "Berjozkele" - wyjątkowej płycie z żydowskimi kołysankami. Artystka znana także z takich zespołów jak Babadag czy From Thee to Thee opowiada o pochodzeniu tych melodii, zmaganiach z językiem jidysz oraz życiu na Pograniczu.

Sztuka to nie zadanie domowe - wywiad z Michałem BIelą wokalistą grupy Kristen

Przy okazji wydania świetnego "The Secret Map" rozmawiamy z Michałem Bielą. Wokalista Kristen opowiada nam o nam o wydawaniu na własną rękę, płytach, które go nudzą i o graniu, które jest koniecznością. Niezależnie od ekonomicznych realiów.

Gdy rozmawiałem z tobą po raz ostatni, byłeś pełen entuzjazmu i werwy. Zapewniałeś, że teraz na płyty z twoim udziałem nie będziemy musieli czekać latami, bo wrzucasz wyższy bieg. Minęło może pół roku i oto trzymam w rękach nową płytę Kristen. Twój zapał udzielił się braciom Rychlickim?

John Herndon: Bądź kim chcesz i graj jak chcesz!

O swojej długoletniej przyjaźni z Robem Mazurkiem, wartościach i przywarach chicagowskiej sceny oraz fascynacji hip-hopem opowiada nam John Herndon – perkusista Puslar Quartet, Tortoise czy Isotope 217⁰. Co jednak najważniejsze, informuje nas o wyczekiwanym następcy „Beacons of Ancestorship”.

Posłuchaj rozmowy z Vijay'em Iyerem

Spotkanie odbyło się po solowym koncercie Vijay'a Iyera w Klubie Żak w Gdańsku, w ramach Festiwalu Jazz Jantar 12 listopada 2011r. Rozmowę poprowadził Kajetan Prochyra (Jazzarium.pl).

Rudresh Mahathappa w studio 360

Portal http://www.studio360.org/ przeprowadził krótki wywiad z Rudreshem Mahanthappą, jednym z najbardziej cenionych młodych alcistów. Rudresh był gościem ubiegłorocznego Warsaw Summer Jazz Days. Wcześniej nagrywał wspólne płyty z Vijay'em Iyerem. Tutaj opowiada o poszukiwaniu i odkrywaniu własnych korzeni i o całonocnym koncercie śpiewaczki Parveen Sultana, który zmienił jego życie.