The Future Starts Now

Autor: 
Marta Jundziłł
Confusion Project
Wydawca: 
BDC Recods
Dystrybutor: 
BDC Records
Data wydania: 
23.11.2015
Ocena: 
3
Average: 3 (1 vote)
Skład: 
Michał Ciesielski - piano Piotr Gierszewski - bass Adam Golicki - drums

Druga płyta jest najważniejsza. Po udanym debiucie oczekiwania słuchaczy rosną, materiał nie może być przecież równie dobry. Musi być zwyczajnie lepszy, a przy tym dający się łatwo odróżnić od pierwszego zbioru. Panowie z Confusion Project, nagrywając swój drugi album – „The Future Starts Now”, udowodnili, że doskonale znają „zasadę drugiej płyty”. Stworzyli album staranny i melodyjny, ale też ciekawy i bardzo rozwojowy.

Confusion Project to trójka młodych muzyków związanych z gdańską Akademią Muzyczną: Michał Ciesielki – pianista i lider, Piotr Gierszewski – gitara basowa i Adam Golicki – perkusja. Panowie ściśle współpracują ze sobą od momentu powstania ich debiutanckiego albumu „How To Steal a Piano?”, czyli od roku 2014. Przez ten czas grali ze sobą przy okazji wielu projektów, (m.in. na autorskiej płycie Adama Golickiego „Ad Shave”) wypracowując tym samym wspólny muzyczny język, którym tak zgrabnie posługują się na najnowszej płycie.

Album „The Future Starts Now” to zbiór zaledwie siedmiu utworów, w większości energicznych, jazzowych, przystępnych melodii, nierzadko z rockową sekcją rytmiczną. Album, jak mówią autorzy, jest muzyczną refleksją na postrzeganie teraźniejszości. Konstatacją na temat punktu w czasie, w jakim obecnie znajdują się muzycy: dlaczego są akurat w danym miejscu, jakie wypływają z tego konsekwencje, a jakie możliwości. Tytuły zebrane na albumie są więc nad wyraz spójne: zawadiackie Status Quo, melodyjne On the Other Hand, czy sentymentalne Those From The Past – wszystko to składa się na definicję teraźniejszości oczami Confusion Project. Kompozycje na The Future Starts Now są autorstwa Michała Ciesielskiego. Wyjątkiem jest aranżacja „Moment’s Notice”, Johna Coltrane’a. Dobór tego standardu nie jest przypadkowy. Utwór idealnie wpasowuje się w filozofie teraźniejszości, a dzięki szarpanej, dynamicznej aranżacji „Moment’s Notice”, jakie znamy od 60 lat, zyskuje na aktualności. Płyta jest bardzo dobrze przemyślana, kompozycje żywiołowe, przeplatają się z motywami rockowo- agresywnymi (The Future Starts Now), jak i pięknymi, bajkowymi balladkami (ornamentalne A Slavie Fairy i zamykające Those From The Past z romantyczną linią melodyczną, rozciągniętą po całej szerokością klawiatury).

 

Muzycy z Confusion Project albumem „The Future Starts Now” pokazali, że świat nasłuchują bardzo szeroko. Dostrzegają wiele niuansów, które zawierają w swojej nad wyraz wrażliwej muzyce. Nie tworzą już tylko przystępnego (nie mylić z gorszego) jazzu jak w przypadku pierwszego albumu; obecnie panowie skupili się nie na głównych, charakterystycznych motywach (co jest zauważalne, ale nie uciążliwe), lecz na emocjach i historiach, które chcą inteligentnie przekazywać.

Confusion Project właśnie promuje swój nowy album. 21.04.2016 wystartowali w rodzimym Gdańsku i przez następne dwa tygodnie koncertować będą między innymi w Poznaniu, Wrocławiu, czy Warszawie. Podczas ich koncertów nie tylko posłuchamy świetnej muzyki, ale być może odpowiemy sobie na pytanie, gdzie zaczyna się „nasza” przyszłość.

The Future Starts Now  [6:52], A Slavic Fairy Tale  [6:20], Moment's Notice  [5.44], On The Other Hand  [6:59], Status Quo  [7:42], The Fruit of Change  [8:53), Those From the Past  [8:05]