Above & Beyond: And Evening in Grand Rapids

Autor: 
Maciej Karłowski
Billy Bang & Frank Lowe
Wydawca: 
Justin Time
Dystrybutor: 
Multukulti
Data wydania: 
22.12.2008
Ocena: 
4
Average: 4 (1 vote)
Skład: 
Billy Bang: violin; Frank Lowe: tenor sax; Andrew Bemkey: piano; Todd Nicholson: bass; Tatsuya Nakatani: drums

Materiał muzyczny pomieszczony na tej płycie zarejestrowany został podczas koncertu w klubie Grand Rapids w końcu kwietnia 2003r. Nie byłoby w tym nic szczególnego gdyby nie fakt, że był to ostatni wspólny koncert skrzypka Billy’ego Banga i saksofonisty tenorowego Franka Lowe’a. Od czasu nawiązania przez nich artystycznej współpracy w końcu lat 70. koncertów sygnowanych nazwiskami obydwu tych artystów było wiele, niektóre ukazały się na płytach, większość z nich wydanych w maleńkich niezależnych oficynach wydawniczych, znanych tylko ludziom pamiętającym czasy płyty winylowej.

Jednak 28 kwietnia słuchacze zgromadzeni w Grand Rapids  mieli okazję uczestniczyć w jednym z najbardziej niezwykłych koncertów tego tandemu.

Dzisiaj fragmenty tamtego występu trafiają do nas na płycie. Można zaryzykować, że jest to najlepsze koncertowe nagranie Billy’ego Banga jakie kiedykolwiek wpadło mi w ręce. Płyta zawiera cztery długie nagrania i demonstruje pełnie możliwości jakie kryły się w zespołach Banga i Lowe’a, a więc brawurę, rozmach, spójne, imponujące brzmienie całego bandu, obszerne, elektryzujące skrzypcowe improwizacje zakorzenione w tradycji bluesa i free jazzu lat 70. oraz soczyste linie tenoru, chwilami wręcz wolne od wpływu Johna Coltrane’a, a to nie lada sztuka zwłaszcza gdy jest się saksofonistą tenorowym, który tak wielką atencją darzył jazzową awnagardę spod znaku free. Fanom twórczości Billy’ego nie trzeba jej rekomendować. Warto jednak, tę płytę, choć przecież nie jest najświeższą nowością, w dniu urodzin Billy’ego Banga przypomnieć. Naprawdę warto tym bardziej, że więcej płyt tego znakomitego skrzypka już nie będzie.

1. Silent Observation; 2. Nothing but Love; 3. Dark Silhouette; 4. At Play in the Fields of the Lord