10 najdroższych płyt winylowych wg. ebay.com

Autor: 
Redakcja
Zdjęcie: 

Muzyka w dzisiejszych czasach nie wydaje się być zbyt drogim hobby. Jednak jeśli zamiast mp3 chcemy kolekcjonować płyty analogowe, sprawa wygląda odrobinę drożej. Jeśli zaś chcemy potraktować naszą kolekcję analogów jako inwestycję, lokatę kapitału - wtedy zaczyna się szaleństwo. W co warto inwestować? Dzisiejsze “notowanie” najdroższych winyli dostępnych w serwisie ebay.com może służyć za podopowiedź. W pierwszej 10tce najdroższych płyt znaleźli się m.in. The Beatles, Michael Jackson i aż trzykrotnie nagrania w bułgarskiego wydawnictwa Balkan Ton.

 

10. $34 999,95

The Beatles “Introducing The Beatles”Pierwsze, stereofoniczne, oryginalnie zafoliowane wydanie pierwszej wydanej w Stanach Zjednoczonych płyty czwórki z Liverpoolu. Ponoć jest to najcześćiej wydawana i fałszowana płyta wszechczasów. (patrz pozycja 7). Znalazły się na niej następujące utwory: “Please, please me”, “Twist and Shout” oraz “Do You Want To Know A Secret” 

9. $50 000

Jackie Brenston Delta Cats “Rocket 88” Chess Records 1458Za jedyne 50 000 dolarów możemy stać się posiadaczami egzemplarza pierwszej edycji pierwszego w historii rock’n’rollowego nagrania: Rocket 88 Jackie Brenstona i Ika  Tunrnera. Nagrania dokonano w Sun Studio w Memphis w roku 1951.
Tutaj można posłuchać go za darmo...

 

8. $99,999.99

Emil Dimitrov Sings wyd. BalkanTon, BułgariaTrudno powiedzieć coś mądręgo na temat tego nagrania. Emil Dimitrov był popularnym piosenkarzem w Bułgarii lat 60tych. Jego płytę w dość opłakanym stanie można nabyć dziś za prawie 100 000 dolarów. Czy rzeczywiście jest tyle warta? Oceni szczęśliwy nabywca.  7. $125 000

The Beatles “Intruducing The Beatles”Jak wspomnieliśmy w punkcie 10 to najczęściej podrabiana płyta w historii. Właściel tego egzemplarza twierdzi, że to jedyny i ostatni istniejący oryginalny krążek z pierwszego wydania. Oczywiście zafoliowany, a nawet zawierający oryginalną pieczęć tłoczni. Więcej o historii tega albumu i różnych jego edycjach znaleźć można tutaj.

 

6. $169,999.99 (lub kup teraz $187,000.000)

Alessandro MoreschiKoncert wielkiego kastrata Alessandro Moreschiego, nagrany w Rzymie w 1902 roku. Album sprzed 109 lat za 170 000 dolarów. Tutaj próbka gratis:

 
5. $900,000.00

Black America: “The Sound of History”Trudno znaleźć wiele informacji na temat tego albumu. Nie jest to jednak płyta z muzyką. To cykl audycji, wykładów, poświęconych - jak można się domyśleć, historii afroamerykanów od starożytenej Afryki po czasy protestów na ulicach USA (jak głosi sprzedający).

 3. ex equo: $999,999.99


Lili Ivanova “Tango”, wyd. BalkanTon, Bułgaria

Johann Strauss “Walce”, BalkanTon, BułgariaJeśli w USA (lub gdziekolwiek indziej, gdzie działa ebay) rzeczywiście istnieje ekskluzywny klub kolekcjonerów bułgarskich nagrań, warto przeszukać strychy wszystkich krewnych, którzy jeździli w czasach słusznie minionych na słynne wakacje w Bułgarii. Tym razem, warte każda milion dolarów bez centa nagrania: walców Straussa

 


oraz płyta popularnej wokalistki bułgarskiej, urodzonej w 1939 roku Lili Ivanovej “Tango”2. $1,075,786.00


Michael Jackson “Got to be there”


28 sierpnia 1988 roku w Leeds w Wielkiej Brytanii Michael Jackson miał tę płytę w rękach (lub w rękawiczkach) i złożył na niej swój autograf. Właściciel twierdzi, że takiego jak ten winyla z autografem nie widział na żadnej aukcji. Od momentu złożenia autografu właściciel trzymał ją nie w jednej, ale w dwóch plastikowych obwolutach. Igła!

 

1. $21,000,000.00


Jim Reeves radiowa płyta promocyjna z roku 1954W tym punkcie wszyscy dziennikarze muzyczni, którzy dostają na pęczki promosów i narzekają, że nie są to normalne płyty, z pełną oprawą graficzną powinni natychmiast odgrzebać wszystkie blaszki i włożyć je w dwie, a nawet trzy foliowe etui i zamknąć w czwartej na najbliższe 57 lat. A może nie.Ta płyta Jima Reevesa, popularnego w latach 50tych piosenkarza country, jest właśnie takim “promo” - nieprzeznaczonym na sprzedaż, a do odtwarzania w stacjach radiowych. Kiedy się zgrała, trafiała na śmietnik. Ta przetrwała. Właściciel w opisie aukcji zaznacza, że cena, którą podał jest absurdalna, ale sam nie wie ile taki krążek może być wart. 

tutaj można posłuchać całęgo tego albumu: