KJJ: Liudas Mockunas/Rafał Mazur/Raymond Strid

Zdjęcie: 
Miejsce: 
Kraków
Data: 
20.10.2011

Krakowska Jesień Jazzowa

LIUDAS MOCKUNAS / RAFAŁ MAZUR / RAYMOND STRID

Liudas Mockunas (Litwa) - saksofony

Rafał Mazur  - basowa gitara akustyczna

Raymond Strid (Szwecja) - instrumenty perkusyjne
 
Liudas Mockūnas - uzyskałl swój MA w Litewskeij Akademii Muzyki i Teatru, oraz tytuł Master of Jazz z renomowanej Rhythmic Music Conservatory w Kopenhadze. Z roku 2000 wraz z duńskim perkusistą Stefanem Pasborg założyli formacją o nazwie Toxikum. Ich pierwszy wspólny album o tej samej nazwie został okrzyknięty w Danii za Odkrycie Roku 2004. Na Litwie przezogólnokrajową prasę "LietuvosRytas” został uhonorowany nagrodą za Kulturalne Działania za rok 2004. Natępne nagrody to: „Talent” przyznana przez "Rhythmic Music Conservatory" w roku 2005, nagroda fesiwalu jazzowego "Vilnius Jazz" wroku 2006," Birstonas Jazz " w roku 2008 oraz LithuanianMusicians Union "Golden Disc" również w roku 2008. Jest również współ liderem takich projektów jak: "Pasborg-Mockunas "Megaphone" featuringMarc Ducret i Paul Brousseu,"Revolver", "Traffic Quartet", "Red Planet".
Jest członkiem Copenhagen Art Ensemble gdzie współpracował z Marc Ducret, MatsGustaffson, Barry Guy, Andrew Hill, Vladimir Chekasin, Vladimir Tarasov, PiereDorge oraz jego "New JungleOrchestra".Mockunas wykłada w Lithuanian Music and TheatreAcademy, jest jednym z założycieli Lithuanian Jazz Federation. Prowadzi również swoją włąsną wytwórnię, która specjalizuje się w wydawnictwach muzyki improwizowanej.

Rafał Mazur - gitarzysta jazzowy, który rozwinął zaawansowane i indywidualne podejście do gry na swoim instrumencie i improwizacji w ogóle, w których brzmienia, techniki i gesty łącza się w procesie twórczym. Bezkompromisowe standardy muzyczne idą w parze z wyrafinowaniem jego dowcipu i postawą na i poza sceną. Odgrywa ważną rolę w Krakowie w celu wspierania młodych artystów i muzyki improwizowanej.

Raymond Strid – czołowa postać szwedzkiej sceny improwizacji. Od samego początku był uzależniony od słuchania muzyki. Bardzo często zajmowało mu to nawet osiem godzin dziennie, co w finale przyczyniło się do początku gry samemu. Bez odpowiedniego wykształcenia muzycznego, perkusja wydał mu się najłatwiejszym instrumentem do nauki. Jego główną inspiracją byli tacy muzycy jak HanBennink, Paul LyttonczyTonyOxley. Pierwszy swój koncert zagrał 30go sierpnia 1977 roku, następnie występował w Sztokholmie z różnymi lokalnymi zespołami. W roku 1988 wraz z MatsGustafssonem I Sten Sandell`em stworzyli trio o nazwie GUSH. To był początek wielu następnych projektów, w których bral udział, m.in.: Guy/Gustafsson/Strid, Crispell/Jormin/ Strid,free jazz trio LSB (FredrikLjungkvist i JohanBerthling).W roku 2000 światło dzienne ujrzał projekt „The Electrics” (Axel Dörner, Sture Ericson orazIngebrigt Haker-Flaten), w tym samym roku Raymond stał się członkiem the Barry Guy New Orchestra. Od tego okresu Raymond Strid bierze udział w głównych europejskich oraz północno amerykańskich festiwalach muzyki improwizowanej oraz freejazz`owej, często łącząc i miksując oba style.
 
Klub Alchemia, godz. 20:00
bilety: 30zł przedsprzedaż; 40zł w dniu koncertu
 
mat. organizatora