For Consequence

Autor: 
Przemek Psikuta
Mat Maneri
Wydawca: 
Leo Records
Dystrybutor: 
Multikulti
Data wydania: 
01.01.2003
Ocena: 
3
Average: 3 (1 vote)
Skład: 
Mat Maneri – viola; Ed Schuller – bass; Randy Peterson – drums

Album „For Consequence” stanowi trzecie ogniwo trylogii, którą niezmiennie współtworzy trio skrzypka i altowiolisty – Mata Maneri. Dwa poprzednie albumy zarejestrowane przez niego z udziałem kontrabasisty Eda Schullera oraz perkusisty Randy Petersona dla wytwórni Leo to „Fever Bed” i „Fifty-one Sorrows”.

„For Consequence” przynosi bardzo dokładnie przemyślaną syntezę wielu dotychczasowych zdobyczy Maneriego, zarówno tych intymnych, dojmujących brzmieniowo (jak na solowym ECM-owskim albumie „Trinity”), jak i radosnych, bardziej abstrakcyjnych (jak w ramach kwartetu Blue Decco w barwach wytwórni Thirsty Ear). To muzyka nie poddająca się łatwemu sklasyfikowaniu, wybrzmiewająca gdzieś pomiędzy jazzem a współczesną kameralistyką i -  podobnie jak wcześniejsze nagrania altowiolisty -  autentyczna, nie oglądająca się za siebie, wciąż świeża.

Takie kompozycje, jak „Abundance” czy „Good-Bye” to niezbity dowód wszechstronnego panowania artysty nad swym instrumentem. Energiczne, gwałtowne pizzicata sąsiadują tu z głębokim, przestrzennym kontrapunktem, odwołującym się do klasyki spod znaku Arnolda Schoenberga. Jednocześnie mamy do czynienia z wypowiedzią bardzo spontaniczną, nie pozostawiającą cienia wątpliwości, co do improwizacyjnych umiejętności członków całego tria.

1. For Consequence; 2. Etum; 3. Good-Bye; 4. Abundance; 5. Laura